DünyaEkonomiGenel

Fransa, Macron döneminde en yüksek kamu borcu artışını kaydetti

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron döneminde kamu borcu, son 25 yılın en büyük artışını kaydederek gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 114,1’ine ulaştı.

Abone Ol  
 
64 / 100

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron döneminde kamu borcu, son 25 senenin en büyük yükselişini kaydederek gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 114,1’ine ulaştı.

Ulusal İstatistik Enstitüsü (INSEE), ülkenin kamu borcunun senenin ikinci çeyreğinde 12,7 puan artarak, son 25 senenin en yüksek yükselişini gösterdiğini duyurdu.

INSEE’den oluşturulan açıklamada, ülkenin kamu borcunun haziran ayı sonucunda mart ayına göre 113,4 milyar dolar artarak 2 bin 638,3 milyar avroya vardığı kaydedildi.

GSYH’nin yüzde 114,1’ine eşit olan ve mart ayındaki kamu borcuna göre 12,7 puan artış manasına gelen bu rakam, INSEE’nin bu veriyi duyurduğu 1995’ten bu yana bir çeyrekte kaydedilen çok kamu borcu artışı oldu.

Açıklamada, bu yükselişin kısmen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkisi nedeniyle gördüğünüz ifade edildi.

Sosyal emniyet kurumlarının borçlarının da kısmi işsizlik önlemleri ve sosyal katkıların ertelenmesi ya da iptal edilmesi nedeniyle ciddi bir artış göstererek 84,9 milyar dolar yükseldiği aktarıldı.

Ülkedeki kamu borcundaki rekor yükselişin Kovid-19 salgının etkisinin yanı sıra, Macron yönetiminin başarısız politikaları sebebiyle kaydedildiği belirtiliyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri