Genel

Ford Otosan 2019 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı

Şirketin toplumu odağına alarak yaşama geçirdiği projeler kamuoyu ile paylaşıldı.

Abone Ol  
 

Kurulduğu günden bu yana bütün hareketlerini etrafa ve topluma yarar gerçekleştiren ürün ve hizmet sunma misyonuyla gerçekleştiren Ford Otosan’ın yayınladığı 2019 Sürdürülebilirlik Raporu’nda, şirketin toplumu odağına alarak yaşama geçirdiği projeler kamuoyu ile paylaşıldı.

Ford Otosan açıklamasına göre, şirket, Global Reporting Initiative (GRI) doğrulusunda yayınlanan GRI Standartları’nın “temel” (core) ilkeleri tarafında hazırladığı 1 Ocak-31 Aralık 2019 dönemini amacıylae alan 2019 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı.

Şirket, sürdürülebilirlik bölümünde gösterdiği performansla Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeki ve sorumlu yatırım konusu ile alakalı uluslararası ölçekte kabul gören “FTSE4Good – Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi”ndeki konumunu koruyarak Karbon Saydamlık Projesi (CDP) notunu C’den B’ye yükseltti.

 

– Yenilenebilir enerji yatırımları yardımıyla üretim hareketlerinin bölgesel etkileri azaltılıyor

 

Açıklamada verdiği verilere göre, ürettiği birim vasıta başına düşen enerji kullanımını ve sera gazı salınımını azaltma hedeflerine ulaşmak üzere çalışan Ford Otosan, değişik enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projelerini yaşama geçiriyor.

Şirket, Gölcük ve Sancaktepe fabrikalarında bina dış cephesini amacıylae alan panellerden yapılan Solarwall sistemiyle ısıtma, soğutma ve havalandırma amacıyla güneş ışınlarını kullanıyor. Ayrıca, Gölcük Fabrikası’nda kurulan yedi yel türbini ile şirket, tükettiği enerjiyi yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamaya çalışıyor.

Aydınlatma konusu ile alakalı ise LED dönüşümlere yoğunlaşan şirket, 2019’da yaşama geçirdiği Suntracker sistemleriyle güneşten gelen ışığı atölyelerini aydınlatmak amacıyla kullanmaya başladı.

 

– Kurum içi girişimcilik ve inovasyon kültürü üretim proseslerinde verimlilik sağlıyor

 

Ford Otosan, çalışanların fikirlerine ve uzmanlıklarına değer sunarak bu nedenle yetkinliklere yatırım yapıyor ve inovatif projeleri destekliyor.

Bunlardan biri üretim proseslerini mükemmelleştirmeye katkı sağlayacak WhistleTracker Projesi oldu. Ustaların preslenme sırasında meydana gelen sesi dinleyerek parçalarda hasar olup olmadığını anladığı, ciddi bir uzmanlık, zaman ve yetkinlik gerektiren bu prosesten ilham alınarak tasarlanan projede, özel yazılımlarla elde edilen ses bilgileri dijital filtrelerden geçirilerek parçada hata varsa hemen belirleme edilmesini sağlıyor.

Ürün, proses ve iş modellerinde yenilikçiliği benimseyen Ford Otosan, yalnızca geleneksel bir vasıta yapımcısı olarak değil, hizmet üretip sektöre yön veren, hayal edilenin ötesinde ulaşım olanaklarını şekillendiren ve yenilikçilikle ön plana çıkan bir şirket olmayı hedefliyor.

 

– “Ürünlerimizi daha da sorumlu duruma getiriyoruz”

 

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, 2019 Sürdürülebilirlik Raporu ile alakalı yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:

“Türkiye’nin en kıymetli ve en çok tercih edilen endüstri şirketi olma vizyonumuza ulaşma yolunda sürdürülebilirlik yönetimini sağlamlaştırmak hedefiyle dijital dönüşüm, inovasyon ve yalınlaşma proseslerine odaklanarak kurum içi girişimcilik ve inovasyonu şirketiminizin bütün kademelerine yaymaya 2019 senesinde da devam ettik. Büyük Veri’yi kullanarak, üretim süreçlerimizde daha çok verimlilik sağlarken, üretim faaliyetleri kaynaklı bölgesel performansımızı geliştiriyor, ürünlerimizi daha da sorumlu duruma getiriyoruz.

Ayrıca, çevik çalışma biçimi ile daha verimli ve sürdürülebilir iş prosesleri amacıyla çalışmalarımıza devam ediyor, hiyerarşiyi yok ediyoruz. Yarını inşa ederken, farklıkları ve detaylılığı destekliyor, sektördeki bayan-erkek eşitliğini sağlamak amacıyla lider adımlar atıyoruz. İşe alımlarda bayan kotası programı ile otomotiv pazarında bayan istihdamı lideriyiz. Çalışma arkadaşlarımızın emekleriyle meydana çıkan bütün yenilikçi projeler ve dönüşüm yardımıyla hedeflerimize ulaşıyor, rekabet gücümüzü artırırken sürdürülebilir bir gelecek için yarar sağlıyoruz.”

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri