Genel

Fırat Kalkanı Harekatı’nın üzerinden 4 yıl geçti

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriye Milli Ordusunun (SMO) Suriye'nin kuzeyinde terör teşkilatı DEAŞ'a karşı Fırat Kalkanı Harekatı'nı başlatmasının üzerinden 4 sene geçerken, bölgenin normalleşmesi ve sivillerin evlerine dönmesi amacıyla detaylı alanlarda Türkiye'nin desteği yardımıyla çalışmalar sürüyor.

Abone Ol  
 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriye Milli Ordusunun (SMO) Suriye’nin kuzeyinde terör teşkilatı DEAŞ’a karşı Fırat Kalkanı Harekatı’nı başlatmasının üzerinden 4 sene geçerken, bölgenin normalleşmesi ve sivillerin evlerine dönmesi amacıyla detaylı alanlarda Türkiye’nin desteği yardımıyla çalışmalar sürüyor.

Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin 51’inci maddesinden kaynaklanan yasal müdafaa hakkı kapsamında, güvenilirğini tehdit eden terör teşkilatı DEAŞ başta olmak üzere Suriye’nin kuzeyinde sahip olunan teröristleri tesirsiz duruma getirmek ve sınır güvenilirğini sağlamak amacıyla 24 Ağustos 2016’da başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı’nın üzerinden 4 sene geçti.

Operasyonun ilk gününde, Gaziantep’in Karkamış ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Cerablus ilçe merkezi, 23 Şubat 2017’de ise Bab ilçe merkezi DEAŞ’tan kurtarıldı.

Harekatla, 2 bin 55 kilometrekare alana yasenemış yerleşimler 217 gün içersinde terörden arındırıldı.

Kahraman Mehmetçik ve SMO askerleri Fırat Kalkanı Harekatı ile 7 ay gibi bir sürede 3 binden çok DEAŞ’lıyı tesirsiz duruma getirdi.

Dehemmiyetin Başbakanı Binali Yıldırım, 29 Mart 2017’de harekatın bittiğini duyurmuştu. 2 gün sonra da Genelkurmay Başkanlığından oluşturulan açıklamada, harekatın başarı ile tamamlandığı ifade edilmişti.

Harekatın tamamlanmasının sonrası TSK ve SMO birlikleri, bölgenin güvenilirğini sağlamaya ve terör nedeniyle yerinden edilen sivillerin geri dönmesi amacıyla lüzumlu koşulları oluşturmaya odaklandı.

Bu kapsamda Türkiye’de eğitilen binlerce ulusal polis güçleri vazifeye başladı.

Türkiye’nin Suriye’de terör örgütlerine yönelik ilk sınır ötesi operasyonu olma özelliğini taşıyan Fırat Kalkanı Harekatı, hem terör teşkilatı DEAŞ’ın bölümdeki faaliyetlerine son verdi hem de bölgenin kalkınmasına ve gelişmesine yardımcı oldu.

Hayatın normale dönmesi amacıyla sağlık, eğitim ve hizmet alanlarında da Türkiye’nin yoğun katkıları yardımıyla bölgenin nüfusu 2 milyonu buldu.

AA muhabirleri Fırat Kalkanı Harekatı ile terörden kurtarılan bölümde detaylı alanlarda yürütülen çalışmaları derledi.

Sağlık bölümünde bölge halkının yaraları sarılıyor

Teröristlerden arındırılan bölgelerde hayatın normalleştirilmesi, insani ve teknik yardım kapsamında gereksinim duyulan sağlık hizmetlerinin sunulması ve Suriye’den Türkiye’ye hasta sevkini asgariye indirgemek hedefiyle Türkiye Sağlık Bakanlığı adına faaliyetler yürütülüyor.

Bu kapsamda Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekat yerlerinde gereksinim duyulan sağlık hizmetleriyle alakalı Kilis, Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlükleri içeriğinde “Suriye Sağlık Görev Gücü Başkanlıkları” kuruldu.

Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde halihazırda Çobanbey, Azez ve Bab’da 200’er yataklı, Mare ve Cerablus’ta 75’er yataklı toplam 750 yatak kapasiteli 5 hastanede detaylı sağlık hizmetleri sunuluyor.

Merkez laboratuvarı ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanı ve tedavi merkezi hizmete açıldı. Kovid-19 tanısı alan hastaların tedavisi ve ilişkili bireylerin izolasyonu amacıyla ek servisler hazırlandı.

Fırat Kalkanı bölgesinde bunun dışında bu hizmetlere ek olarak hastaneler ve sağlık birimleri arasında iletişimi sağlamak, Acil Sağlık ekiplerinin vakaya araya girmek ve hasta sevklerini etkin yönetmek hedefiyle Ambulans Telsiz Etkileşim Sistemi kuruldu.

Eğitimle terörün izleri silindi

Türkiye, Suriye’de terör teşkilatı DEAŞ’tan kurtarılarak güvenilir duruma getirilen bölgelerde yaşam sürdüren bireylerin eğitim hakkından faydalanmalarına da büyük ehemmiyet veriyor.

Bu kapsamda, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde, Milli Eğitim Bakanlığının destekleriyle eğitime hazır duruma getirilen 684 okulda bu sene ilkokul, ortaokul ve lise çağında toplam 192 bin 569 öğrenci ders başı yaptı.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında ise okullar tatil edildi.

Gaziantep Üniversitesi, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Suriye’nin kuzeyinde yükseköğretim faaliyetleri gerçekleştiriyor. Bu tarafta şu ana kadar üniversite içeriğinde Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde 2 fakülte ve 1 meslek yüksekokulu kuruldu.

Kurulan birimler bölümdeki eğitim öğretim gereksinimi göz önünde bulundurularak ve ulusal meclislerden gelen talepler tarafında planlandı.

Halihazırda 2019’da açılan Azez İslami İlimler Fakültesi 71, 2019’da açılan ve 3 bölümü tespit edilen Bab İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 119, 2018’de kurulan ve 9 bölümü tespit edilen Cerablus Meslek Yüksekokulunda ise 428 öğrenci eğitim görüyor.

Bölgede bunun dışında Türk yardım kuruluşlarının destekleriyle çok sayıda anaokulu açıldı.

Yerel meclisler hizmete Aralıksız devam ediyor

Operasyon esnasında DEAŞ’tan kurtarılan bölgelerde ilk günden itibaren bölge halkına hizmet verilmesine ve bölgenin yönetiminin ulusal halk doğrulusunda yürütülmesine büyük ehemmiyet verildi.

Bu kapsamda, terör teşkilatınden temizlenen ilçe ve belde merkezlerinin yönetimi Türkiye’nin destekleriyle kurulan ulusal meclislere teslim edildi.

Söz hususu ulusal yönetimler, terörün izlerini silmek, hayatın normalleşmesi, sivillerin evlerine dönmesi amacıyla bölge halkına hizmet veriyor.

Bölgeye dönen halk, iç muhabereden ötürü zarar gören ve yıkılan konutlarını tekrar inşa ederek, bölgenin kalkınmasında mühim rol oynadı.

Yerel meclisler, bölge sakinlerine ulusal kimlik kartları, ehliyet ve vasıta plakları sunarak bölümde istikrarın ve güvenilirğin sağlanmasında da yer alıyor.

Bölgede tarım ve ticaretle geçimini gerçekleştiren sivillere destek olan ulusal meclisler, Türk yetkililer ile gerçekleştirdikleri anlaşmalar yardımıyla de yapımcıların beraberinde olmaya çalışıyor.

Bölge, Suriye halkının her kesimine kucak açtı

İç muhabere süresince daimi el değiştiren bölümde siviller evlerini terk etmek mecburiyetinde kalmıştı fakat Fırat Kalkanı Harekatı ile bölgenin DEAŞ’tan temizlenmesinin sonrası, yerinden edilen ya da Türkiye’ye sığınan çok sayıda aile evlerine döndü.

Bölge bunun dışında Esed rejimi ve destekçilerinin saldırıları ile terör teşkilatı YPG/PKK’nın zulmünden kaçan on binlerce Suriyeliye de ev sahipliği yapıyor.

Söz hususu bölümde yaşam sürdüren Suriyelilere fark yapılmaksızın ulusal meclislerce hizmet sunuluyor.

Halihazırda YPG/PKK’nın evlerini işgal ederek sürgün ettiği Tel Rıfatlılar, Deyrizorlular ve Rakkalıların yanı sıra Esed rejiminin göçe zorladığı Humuslular, Deralılar ve Şamlılar bölümde evlerine dönme hayali ile yaşıyor.

Restorasyon çalışmalarıyla tarihe sahip çıkılıyor

Bölgede terörün izlerini silmekle kalmayan Türkiye, kurtarılan bölgelerdeki tarihi eserlere ve camilere de sahip çıktı.

Bu kapsamda çok sayıda tarihi cami ve eserler aslına ideal olarak restore edildi.

Fırat Kalkanı Harekatı ve Afrin’de tadilata gereksinim duyulan 400 caminin tamir ve tefrişat giderleri Türkiye Diyanet Vakfı doğrulusunda karşılandı.

TL güvenilir para birimi oldu

Suriye’de askeri muhaliflerin kontrolündeki İdlib ili ile Türkiye’nin Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatıyla teröristlerden temizlediği bölgelerde, sebze hali, benzin istasyonu, giyim mağazası, lokanta, fırın, bakkal gibi pek çok işletme TL’ye yöneldi.

Suriye lirasının ABD doları karşısında yüksek değer kayıbı yaşaması ve dalgalı seyretmesi nedeniyle söz hususu bölgelerde siviller son dehemmiyetde alışverişlerde TL kullanıyor.

PTT’nin de Cerablus, Bab, Çobanbey, Azez, Mare yerlerinde şubeleri bulunuyor. PTT şubelerinde, hesap açma, fatura ödeme, para yatırma, para çekme, havale ve kargo gönderimi işlemleri yapılabiliyor.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri