DünyaGenel

Filistinliler Pompeo’nun Yahudi yerleşim birimine ziyaret planını protesto etti

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) bünyesindeki kümelerin yanı sıra Hamas ve İslami Cihad'ın da içinde varolduğu Filistin Ulusal ve İslami Güçler Komitesinin çağrısı üzerine, Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı El-Bire bölgesinde toplanan binlerce Filistinli, Pompeo’nun Batı Şeria’daki Psagot Yahudi yerleşim birimine ziyaretine reaksiyon gösterdi.

Abone Ol  
 
60 / 100

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) bünyesindeki kümelerin yanı sıra Hamas ve İslami Cihad’ın da içinde varolduğu Filistin Ulusal ve İslami Güçler Komitesinin çağrısı üzerine, Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı El-Bire bölgesinde toplanan binlerce Filistinli, Pompeo’nun Batı Şeria’daki Psagot Yahudi yerleşim birimine ziyaretine reaksiyon gösterdi.

Eylemciler, Pompeo’nun yerleşim birimine ziyaretinin reddedildiği sloganların yer aldığı pankartlar taşıdı.

Fetih Hareketi Başkan Yardımcısı Mahmud el-Alul eylemde yaptığı konuşmada, Pompeo’nun bu ziyaretinin Filistin halkını şaşırtmadığına ilgi çekerek, “Tüm ABD yönetimleri İsrail yanlısıdır yalnız Donald Trump’ın idaresi işgal devletinin bilfiil ortağıdır.” dedi.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Konseyi Üyesi Vasıl Ebu Yusuf ise Pompeo’nun ziyaretini uluslararası hukuka apaçık bir alan okuma olarak değerlendirdi.

Ebu Yusuf, bu ziyaretin Yahudi yerleşim birimlerine meşruiyet kazandırmayacağını vurgulayarak, Filistin halkının sahada yeni bir statükonun oluşturulmasına izin vermeyeceğini kaydetti.

Konuşmaların sonrasında göstericiler, Pompeo’nun ziyaret etmesi plan edilen Psagot Yahudi yerleşim birimine doğru yürüyüşe geçti.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun İsrail’e resmi ziyareti bugün başlayacak. Amerikan basınına göre, Pompeo, ziyaret kapsamında 1967’den bu yana işgal altında tespit edilen Golan Tepeleri ve Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim birimlerine de gidecek.

Mike Pompeo, Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Golan Tepeleri’ni ziyaret eden ilk ABD Dışişleri Bakanı olacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri