DünyaGenel

Filistinli tutuklu Ahres serbest bırakılması karşılığında 103 günlük açlık grevini sonlandırdı

Filistin Esirler Cemiyetinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in idari tutukluluk uygulamasına karşı 103 gündür açlık grevini devam ettiren Mahir el-Ahres'in, İsrail ile varılan uyuşma kapsamında açlık grevini sonlandırdığı belirtildi.

Abone Ol  
 
61 / 100

Filistin Esirler Cemiyetinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in idari tutukluluk uygulamasına karşı 103 gündür açlık grevini devam ettiren Mahir el-Ahres’in, İsrail ile varılan uyuşma kapsamında açlık grevini sonlandırdığı belirtildi.

Açıklamada, halihazırda başkent Tel Aviv yakınlarındaki Rehovot kentinde tespit edilen Kaplan Hastanesi’nde tutulan Ahres’in 26 Kasım’da serbest bırakılacağı, Filistinli tutuklunun bu 20 gün süresince hastanede tedavi edileceği kaydedildi.

Ahres, idari tutukluluk kararına reaksiyon için açlık grevine başlamıştı

İsrail askerlerince işgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin kentindeki evinden 27 Temmuz’da gözaltına alınan Ahres, Tel Aviv yönetiminin “idari tutukluluk” ve keyfi uygulamalarını protesto etmek için açlık grevine başlamıştı.

Altı çocuk babası Ahres, 1989, 2004, 2009 ve 2018 senelerinde da İsrail güçlerince 4 kere gözaltına alınmış, toplam 62 ay tutuklu kalmıştı.

İsrail’in “idari tutukluluk” uygulaması

İsrail, “idari tutukluluk” ismini verilen uygulamayla Filistinlileri istihbarata dayalı 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor.

Tutuklunun, “İsrail’in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine” karar verilmesi durumunda askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk zamanını 5 seneye kadar uzatabiliyor.

Filistin resmi kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde hâlâ 365’i idari tutuklu 4 bin 700 Filistinli bulunuyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri