GenelGündem

Filistin’de fırın işleten engelli kardeşler engel tanımıyor

İşitime ve konuşma engelli Abdullah ve Nur ile görme engelli Muhammed Musa kardeşler, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Deyr Bellut beldesinde bütün engelleri aşarak bir fırın işletiyor.

Abone Ol  
 
65 / 100

İşitime ve konuşma engelli Abdullah ve Nur ile görme engelli Muhammed Musa kardeşler, Batı Şeria’nın kuzeyindeki Deyr Bellut beldesinde bütün engelleri aşarak bir fırın işletiyor.

Yaptıkları ekmekler seviye köy ve kasabalara da dağıtılan Filistinli kardeşler, çağdaş makineler kullanarak kek ve tatlı gibi detaylı mamuller üretmeyi hedefliyor.

Görme engelli Muhammed Musa (30) doğuştan çok zayıf olan görme yetisini 5 yaşındayken tamamiyle kaybetmiş. Kardeşleri Abdullah (31) ve Nur (28) ise işitme ve konuşma engelli olarak dünyaya gelmiş.

“Engelli olmamız, başarımızın önünde mani teşkil etmiyor”

AA muhabirine hikayelerini izah eden görme engelli Muhammed, kardeşleri Abdullah ve Nur’un kimi vakit fırına gelen müşterilerin ne istediğini anlayamadığını ve bu aşamada kendisinin döneme girerek işaret diliyle onlara yardımcı olduğunu söyledi.

Kendi görevinin hamur toplarını çevirip ekmek makinesine yerleştirmek, kardeşi Abdullah’ın görevinin ise müşterilerle ilgilenmek olduğunu ifade eden Muhammed, “Basiret başkalarının göremediğini görmektir. Engelli olmamız, başarımızın önünde mani teşkil etmiyor.” dedi.

“Gerçekliğimize alan okumaya, üretken ve etkili olmaya karar verdik”

Fırın açma fikrinin babasına ait olduğunu belirten Muhammed, babasının çoğu fırında çalıştığını ve vakit içinde edindiği tecrübeleri ustalıkla kendilerine aktardığını dile getirdi.

Engellilik durumunun doğumlarından beri devam ettiğini kaydeden Muhammed, “Eğer engelli olmamızın tesirlerini düşünmeye devam etseydik hiçbir şey yapamayacaktık. Fakat gerçekliğimize alan okumaya, üretken ve etkili olmaya karar verdik.” dedi.

Ekmekler, seviye köy ve kasabalara da dağıtılıyor

Üstün gayretleriyle birer usta fırıncı olan Muhammed, Abdullah ve Nur kardeşlerin yaptığı ekmekler yalnız Deyr Bellut beldesinde değil seviye köy ve kasabalara da dağıtılıyor.

İşlerinin yoğunluğu nedeniyle kimi vakit gece saatlerine kadar çalışmak mecburiyetinde kalan fırıncı kardeşler, işlerini geliştirmeyi ve hallerine makul çağdaş makineler kullanarak kek ve tatlı gibi daha çok ve tür mamul üretmeyi hedefliyor.

Filistin Merkez İstatistik Bürosu bilgilerine göre 2017 senesi itibarıyla Filistin’de 255 bin 228 kişi en az bir engelden muzdarip ve bu rakamın yüzde 2,6’sı da görme engeliyle bir arada ikinci bir engele sahip.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri