DünyaGenel

Filistin yeni ABD yönetimiyle güvene dayalı pozitif ilişki kurmayı hedefliyor

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad El Maliki, ABD'nin yeni seçilen idaresiyle itimata dayalı pozitif bir çift temas kurmayı hedeflediklerini söyledi.

Abone Ol  
 
66 / 100

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad El Maliki, ABD’nin yeni seçilen idaresiyle itimata dayalı pozitif bir çift temas kurmayı hedeflediklerini söyledi.

Maliki, Berlin’de Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump dönemindeki politikalardan Filistin olarak acı çektiklerini belirterek, “Trump’ın siyaseti Filistin karşıtıydı. Kudüs’ü başkent ilan etti. Biz de Washington Büyükelçiliğimizi kapattık. Finansal destekler kesildi. Birçok olumsuz adımlar atıldı bizi ilgilendiren. ABD yalnızca İsrail yanlısı pozisyon aldı ve bize karşı oldu.” dedi.

Filistin olarak geçmişin kurbanı ya da rehini olmak istemediklerini altını çizen Maliki, “ABD’nin yeni idaresiyle adil ve itimata dayalı pozitif bir çift temas istiyoruz. Yeni ABD hükümetinin değişik olacağını düşünüyoruz. Yeni ABD idaresinin iki devletli çözümden yana olduğunu ve Filistin topraklarının ilhakına karşı olduğuna inanıyoruz. ABD’nin yeni idaresi Avrupa Birliği (AB) ile aynı bakışa sahip.” ifadelerini kullandı.

AB’nin barış sürecindeki rolünün önemine de değinen Maliki, Amman ve Münih grubunun da İsrail ile Filistin arasında yeniden müzakerelere dönülmesi noktasında çaba sarf ettiklerini belirtti.

Maliki, Filistin seçimlerine dair olarak da Hamas ile El Fetih’in Kahire’de görüşmelerde olduğuna ilgi çekerek, oradan gelecek haberlerin sonrasında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın seçim kararını imzalamasının bekleneceğini ifade etti.

Hukuk devleti ve demokrasi konusu ile ilgili sorumlulukları bulunduğunu belirten Maliki, seçimlerin yapılmasının önemini vurguladı.

Almanya, AB bütçesi için çözüm arıyor

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise İsrail ile Filistin arasındaki barış sürecine dair Ürdün, Fransa ve Mısır ile birlikte aktif olma kararı aldıklarını ve bu hususta katkı sunmaya hazır olduklarını ilettiklerini açıkladı.

Heiko Maas, Kovid-19 ile mücadele kapsamında Filistin’e 50 solunum cihazı gönderdikleri verisini paylaşarak, Filistin’e bu hususta destek olmaya devam edeceklerini belirtti.

Maas, İsrail’in güvenliğinin Almanya’nın devlet politikası olduğunu yalnız Filistinlilerin haklarını da gözetmek halinde olduklarını vurguladı.

AB bütçesini ve Kovid-19’un ekonomik sonuçlarıyla mücadele için hazırlanan kurtarma programını Polonya ve Macaristan’ın veto etme kararına dair de açıklama yapan Maas, “Her türlü imkân ile yeni bir çözüm bulmak için çaba sarf edeceğiz. Bu paraya gereksinimi olan üyelerimiz var. Çözüm için uğraşacağız.” dedi.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri