DünyaGenel

Filistin BAE ve Bahreyn’e niçin yeniden büyükelçi gönderiyor?

Filistin yönetimi, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'in Abu Dabi'de gerçekleştirdiği üçlü Arap zirvenin yapıldığı 18 Kasım günü, "İsrail'le normalleşmeye reaksiyon olarak geri çektiği" Abu Dabi ve Manama'daki büyükelçilerini tekrar bu ülkelere gönderme kararı aldığını duyurdu.

Abone Ol  
 
67 / 100

Filistin yönetimi, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn’in Abu Dabi’de gerçekleştirdiği üçlü Arap zirvenin yapıldığı 18 Kasım günü, “İsrail’le normalleşmeye reaksiyon olarak geri çektiği” Abu Dabi ve Manama’daki büyükelçilerini tekrar bu ülkelere gönderme kararı aldığını duyurdu.

Filistin, BAE-İsrail normalleşme anlaşmasına reaksiyon için 13 Ağustos’ta Abu Dabi’deki büyükelçisini geri çektiğini açıklamıştı.

Filistin’in Manama Büyükelçisi de tekrar Bahreyn-İsrail normalleşmesine reaksiyon olarak 11 Eylül’de geri çekilmişti.

Abu Dabi’de Ürdün-BAE-Bahreyn üçlü zirvesinin yapıldığı 18 Kasım’da, adının açıklanmasını istemeyen Filistinli bir yetkili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın BAE ve Bahreyn’deki Filistin büyükelçilerinin tekrar bu ülkelere gönderilmesine karar verdiğini belirtti.

Filistin’in elinde normalleşme adımlarını durdurabilecek bir baskı kartı yok

Filistinli siyasi analistler, İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi treninin yoluna devam ettiği bir süreçte, Filistin yönetiminin geri çektiği büyükelçileri tekrar gönderme kararı almasını “normalleşmedeki şok aşamasının geçildiği ve Arap ülkeleriyle yaşanan anlaşmazlığın İsrail’e hizmet ettiği anlayışının hakim olduğu” şeklinde değerlendirdi.

Batı Şeria’daki Birzeit Üniversitesi Uluslararası Hukuk Profesörü Hanna İsa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Filistinli büyükelçilerin Abu Dabi ve Manama’ya dönüşünü, “Normalleşme treninin başka ülkelere de uzanma olasılığı var. Filistin’in elinde ise bu aşaması durdurmak için rastgele bir baskı kartı bulunmuyor.” dedi.

İsa, bundan dolayı Filistin yönetiminin bu tür bir vakitte Arap ülkeleriyle uyum sağlayarak bir arada var olmayı hedeflediğini söyledi.

Diplomatik gelenekte büyükelçinin çağrılmasının başka ülkeyle ilişkileri kesmek manasına gelmediğine işaret eden İsa, gelişen vakitte iki ülkenin ilişkilerde mutabık kalmasıyla büyükelçinin geri dönebileceğini ifade etti.

Filistin’in Abu Dabi ve Manama’daki büyükelçilerinin dönüşünü BAE-Ürdün-Bahreyn üçlü zirvesine bağlayan İsa, büyükelçilerin dönmesinin, siyasi olarak işlerin ve çift ilişkilerin normale döndüğü manası taşıdığını belirtti.

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Bahreyn Kralı Hamed bin İsa ve Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan, BAE’nin başkenti Abu Dabi’de 18 Kasım’da bir araya gelmişti.

Başta Filistin problemi olmak üzere çevresel ve uluslararası gelişmeleri değerlendiren üç lider, 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngören iki devletli çözüm esasında adil ve kapsamlı barışın gerçekleşmesi gerekliliğini belirtmişti.

Normalleşmeye karşın “iki devletli çözüm”

Uluslararası Hukuk Profesörü İsa, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Yapılan normalleşme anlaşmaları ardından Filistin tarafı gerçek bir problem içerisinde. Filistin, ‘normalleşmeye karşın, uluslararası meşruiyete bağlı kaldığını’ ifade eden ülkelerin, Arap ülkeleri dahil olmak üzere, Filistin dosyasına çifte standart uyguladığına ikna oldu.”

İsa, Abu Dabi’deki üçlü zirvede, “normalleşmeye karşın” Filistin devletinin kurulmasını öngören iki devletli çözüm esasında adil ve kapsamlı barışın benimsendiğini ileri sürerek, zirveden gelen açıklamanın ardından Filistin yönetiminin büyükelçilerin geri gönderileceğini duyurduğunu söyledi.

“Filistin tarafı, başarısızlığa mahkum olan bir savaşa girmek istemiyor”

Filistinli siyasi analist Adil Şedid de “Filistin yönetimi, Arap ülkelerinin normalleşmeye devam edeceği ve başka ülkelerin de Filistin’in pozisyonuyla ilgilenmeden onlara katılacağı kanaatine ulaştı.” dedi.

Filistin yönetiminin elinde İsrail ile ilişkileri normalleştiren Arap ülkelerine baskı yapacak bir kart bulunmadığını dile getiren Şedid, “İki büyükelçinin geri gönderilmesinin tek gerekçesi, Arap ülkeleriyle anlaşmazlık yaşayarak İsrail’e hizmet etmemek ve var olan hale uyum sağlamak.” diye konuştu.

Şedid, normalleşme sürecinin başında iki büyükelçiyi çağırmanın bir hiddet ve şaşkınlık halini yansıtan reaksiyon olduğunu ileri sürerek, kararın Filistin Devlet Başkanı’nın etrafındaki bir takım doğrultusundan alındığını savundu.

Son olarak Şedid, “Arap ülkeleri bundan sonra Filistin’in pozisyonunu umursamıyor. Bu amaçla Filistin tarafı, başarısızlığa mahkum olan bir savaşa girmek istemiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Uzun süredir başta BAE olmak üzere Körfez ülkeleri ile İsrail arasında perde arkasından yürütülen ciddi ilişki süreci, ABD Başkanı Donald Trump’ın 13 Ağustos’ta BAE, 11 Eylül’de de Bahreyn’in İsrail’le barış anlaşmasına vardığını duyurmasıyla alenileşmişti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri