DünyaGenelGündem

FETÖ’nün ‘yabancı öğrenci sorumlusu’nun eylemleri gerekçeli kararda

Gaziantep'te teşkilatın hücre evinde yakalanıp, 8 sene 1 ay hapis cezasına çarptırılan "yabancı öğrenci mesulsu" sanığın, 3 ayrı cep telefonundan 47 bin 40 kez ByLock'a giriş yaptığı ve teşkilatın talimatları diğer üyelere aktardığı belirlendi.

Abone Ol  
 
59 / 100

Gaziantep’te teşkilatın hücre evinde yakalanıp, 8 sene 1 ay hapis cezasına çarptırılan “yabancı öğrenci mesulsu” sanığın, 3 ayrı cep telefonundan 47 bin 40 kez ByLock’a giriş yaptığı ve teşkilatın talimatları diğer üyelere aktardığı belirlendi.

Gaziantep 9. Ağır Ceza Mahkemesince, teşkilatın “yabancı öğrenci mesulsu” tutuklu sanık İbrahim K. ile ilgili “silahlı terör teşkilatına üye olmak” suçundan verdiği 8 sene 1 ay 15 gün hapis cezasının gerekçeli kararı tamamlandı.

Kararda, üniversite döneminde teşkilat evinde kaldığı belirti edilen sanığın daha sonra “Büyük bölge talebe mesulü (BBTM)” olarak 10-15 öğrenci evinden mesul düzeyde vazife aldığı aktarıldı.

Sanığın mesul bulunduğu evlerin genel ihtiyaçlarıyla ilgilendiği ve teşkilatsal ideolojinin yerleşmesi amacıyla düzenlenen sohbet toplantılarını organize ettiği ifade edilen kararda, İbrahim K’nin teşkilatın gazetesinde çalışıp yayınların dağıtılmasını sağladığı ve öğrenciler ile ilgili “çetele” denilen bilgi topladığı kaydedildi.

Sanığın teşkilatın hücre evinde yakalandığı hatırlatılan kararda, FETÖ elebaşının çağrısıyla diğer bankadan kredi çekip teşkilatın bankasına para yatırarak, destek bulunduğu bilgi kapasitesi yer aldı.

47 bin 40 kez ByLock’a giriş

Örgüt ortamında “Barış” kod ismini kullanan sanığın 3 ayrı cep telefonunda ByLock kullandığı ve 47 bin 40 kez programa giriş yaptığı aktarılan kararda, ByLock ID numarasının 123212 bulunduğu, kullanıcı isminin “ibrahimen” ve şifresinin “enes.123” bulunduğu belirtilerek, “Yabancı uyruklu öğrencilerden mesul olan sanığın bu mesulluğu ByLock içeriklerinden de anlaşılmıştır.” denildi.

Sanık ile ilgili şahit beyanlarının dosyadaki diğer delillerle uyumlu bulunduğu vurgulanan kararda, şu görüşlere yer verildi:

“Tüm dosya kapsamı itibarıyla sanığın teşkilattan aldığı talimatları diğer üyelerine aktardığı, teşkilatın içerisinde BBTM olarak vazife aldığı, yabancı uyruklu öğrencilerin mesulluğunu yaptığı ve teşkilat doğrulusunda tahsis edilen evde saklandığı anlaşılmıştır. ByLock’un yanı sıra Eagle ve KakaoTalk programlarını kullandığı tespit edilen sanığın kastı, eylemlerinin yoğunluğu ve detaylılığı öneme alındığında alt sınırdan uzaklaşarak cezaya hükmedilmiştir.”

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri