GenelGündem

FETÖ’de tayin işlerinden sorumlu Mehmet Erdoğan Tüzün

FETÖ'nün "Başyüceler" ya da "istişare kurulu" de denilen bu kurul üyelerinden biri olan Mehmet Erdoğan Tüzün, örgütün Isparta imamlığını yürüttü, Feza Gazetecilik AŞ ve Cihan Haber Ajansında görev aldı.

Abone Ol  
 
71 / 100

FETÖ’nün “Başyüceler” ya da “istişare kurulu” de denilen bu kurul üyelerinden biri olan Mehmet Erdoğan Tüzün, örgütün Isparta imamlığını yürüttü, Feza Gazetecilik AŞ ve Cihan Haber Ajansında görev aldı.

Örgütün sözde belirleme kurulu delegesi bulunduğu ve atama işlerini yürüttüğü belirti edilen Tüzün, örgüte ait Kaynak Holdingin danışmanları arasında bulundu.

Cihan Haber Ajansı Genel Müdürlüğünü yapan Tüzün, Feza Gazetecilik AŞ’de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin yanı sıra Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Kurucu asil delegesi oldu.

Örgüte ait Samanyolu Televizyonunda idare kurulu üyeliği görevini de yürüten Tüzün, 2013’ten itibaren örgütün kurduğu Fatih Üniversitesinde mütevelli kurulu delegesi olarak görev aldı.

Tayin kurulu delegesi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, terör örgütünün darbe girişiminden bir gün önce açtığı “FETÖ Çatı Davası” olarak nitelenen davanın iddianamesinde ifadesine yer verdiği Selim Çoraklı, Tüzün’ün adının teşkilat ortamında Tayin Heyeti delegesi olarak geçtiğini ve bu kişinin ana kadroda yer aldığını beyan etti.

Kemalettin Özdemir ise Mehmet Erdoğan Tüzün’ün Fatih Üniversitesi mütevelli kurulu delegesi bulunduğunu, Zaman Gazetesinde görev aldığını, imamlık gibi bir görevi olmadığını yalnız kendisinin “abi” gibi değerlendirdiğini ve Başyüceler Kurulunda bulunduğunu söyledi.

Latif Erdoğan da Tüzün’ün Ispartalı bulunduğunu, Kaynak Holding’in danışmanı ve Cihan Haber Ajansının Genel Müdürü bulunduğunu bildirdi.

Çetin Acar, Tüzün’ün örgütün üst kurulunda yer aldığını beyan etti.

Nurettin Veren ise örgü içindeki her türlü belirleme, terfi ve yönlendirmelerin Tayin Heyetinde değerlendirildiğini, bu kurulun 1990 senesi ardından Nevzat Ayvacı, Mustafa Özcan, Mehmet Erdoğan Tüzün, Suat Yıldırım, Kudret Ünal, Ali Ünal, İbrahim Erkul, Salih Öz, Süleyman Uysal ve soyadını hatırlamadığı Uzun Numan olarak bildiği kişilerden oluştuğunu söyledi.

Tayin kurulunun ayda bir kez toplandığını belirten Veren, burada istişareden daha çok Fetullah Gülen’in talimatlarının dikte edildiğini, kimsenin düşünce beyan etme ve itiraz hakkının olmadığını belirtti. Veren’e göre Tayin Heyeti üyeleri Gülen’in dikta ettiği görevlendirmeleri muhataplarına iletiyor.

Kendisinin de senelerce söz hususu toplantılara katıldığını açıklayan Nurettin Veren, FETÖ’nin başlangıcından itibaren teşkilat içinde teşhis edilen isimlerden birinin de Mehmet Erdoğan Tüzün bulunduğunu bildirdi.

Örgüt içi görüşme ve toplantılar

Mehmet Erdoğan Tüzün’ün Şerif Ali Tekalan, Mustafa Özcan, Suat Yıldırım, Muammer Türkyılmaz, Nevzat Ayvacı, Ali Çelik ve Kudret Ünal ile telefon irtibatı teşhis edildi.

Tüzün’ün, firari teşkilat üyeleri Abdullah Aymaz, Ahmet Can, Ahmet Kirmiç, Alâeddin Kaya, Ali Bayram, Ali Çelik, Barbaros KOcakurt, Bekir Baz, Ekrem Dumanlı, Faruk İlk, Halit Esendir, Hidayet Karaca, İlhan İşbilen, Kudret Ünal, Mehmet Ali Büyükçelebi, Mustafa Muhammet Günay, Mustafa Özcan, Mustafa Talat Katırcıoğlu, Naci Tosun, Nevzat Ayvacı, Osman Hilmi Özdil, Osman Karakuş, Recep Uzunallı, Reşit Haylamaz, Sadettin Başer, Selman Kuzu, Şerif Ali Tekalan ve Talip Büyük adlı FETÖ üyeleri ile sık sık bir araya geldikleri de belirlendi.

Firari durumundaki Tüzün’ün adı, İçişleri Bakanlığının “Aranan Teröristler” listesinde Kırmızı kategoride başına 10 milyon lira ödül konulanlar arasında yer alıyor.

Muhabir: Serdar Açıl,İsmet Karakaş

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri