GenelGündem

FETÖ ‘hijyen evlerini’ firarilerden kalan eşyalarla donatmış

Darbe girişiminden üç ay sonra "hijyen evleri" adı altında yeni bir hücre yapılanmasına giden FETÖ'nün, bu evleri yurt dışına kaçan teşkilat mensuplarından geriye kalan eşyalarla donattığı belirlendi.

Abone Ol  
 
70 / 100

Darbe girişiminden üç ay sonra “hijyen evleri” adı altında yeni bir hücre yapılanmasına giden FETÖ’nün, bu evleri yurt dışına kaçan teşkilat mensuplarından geriye kalan eşyalarla donattığı belirlendi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ), darbe girişiminden sonra “hijyen evleri” adı altında meydana getirdiği yeni hücre evlerini, firari teşkilat mensuplarından kalan eşyalarla donattığı belirlendi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 15 Temmuz’da hezimet yaşam sürdüren teşkilatın tekrar toparlanmaya çalıştığına dair Ekim 2016’da istihbarat alındı.

Araştırma sonucunda, darbe girişiminden önce kullanılan hücre evlerinin deşifre olması nedeniyle elebaşı Fetullah Gülen’in talimatıyla “hijyen evleri” adıyla yeni bir yapılanmaya gidildiği teşhis edildi.

Çekirdek kadrosunu, aile bireyleri hakkında FETÖ’den işlem yapılan üniversite öğrencilerinin meydana getirdiği yeni hücre sistemi, 2 Şubat 2020’de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla düzenlenen operasyonla çökertildi.

Gözaltına 58 şüphelinden bazıları, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak için “hijyen evleri” yapılanmasını detaylarıyla anlattı.

Firarilerin eşyaları kullanıldı

Şüpheliler arasında yer alan “Gamze” kod isimli Gizem Nur A’nın eylemlerine yer verdiği iddianamede, hijyen evlerinde kalacak kişilerin özenle seçildiği belirtildi.

İddianamede, örgütün işlemiş dönemlere nazaran daha ufak kümeler durumunda gelişimini sağlayarak yeni düzenin hiyerarşik düzenini meydana getirdiği kaydedildi.

Hücre yapılanması bulunduğu anlaşılmaması için “hijyen evlerin” duvarlarına sanatçı ve sporcu posterleri asıldığı, bunun yanı sıra evlerde değişik örgütlere ait yayınların bulundurulduğu ifade edildi.

Bu evlerde kalanların da deşifre olmamak için GSM hatları yerine kripto yazılımlı telefon programları üzerinden irtibat sağladıkları aktarıldı.

İddianamede, hijyen evindeki teşkilat üyelerinin ihtiyaçlarının FETÖ doğrultusundan karşılandığı, bu kapsamda ödemelerin elden yapıldığı, kimi vakit da nakit yerine alış veriş çekleri verildiği bildirildi.

Evlerin nasıl tasarım edildiği bilgisine de yer verdiği iddianamede, “Evlerde kullanılan eşyaların, daha önce boşaltılan teşkilat evlerinden ve yurt dışına kaçan örgütçülerin geride kalan eşyalarından temin edildikleri anlaşılmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

“Bu evlerde planlar üretilir”

Hijyen evlerini, “Çok sessiz, çok gürültüsüz birer ufak tezgah gibi ama aslında koskocaman bir dünya dantelası ören yerler” olarak tanım eden elebaşı Gülen, bu evlerin asıl amacını ise şu şekilde özetlemişti:

“Bu evlere şarj evleri denebilir. Bu evlerde planlar, projeler üretilir ve bu evlerde yetişen adamlar dünyanın fethine açılırlar. Tüm kapılara kilit vurulduğu bir dönemde bu evler, işlemişte olan misyonlarından daha büyük misyon yüklenir. Bu evler, sizin bildiğiniz gibi öyle minaresi olan ezan okunduğu vakit her bireyin gittiği malum evler değildir. Meçhul ev… Kelime karakteristik olarak seçilmiştir. Belirsiz evlerdir, belirsiz evler, bir kere vakit itibarıyla ne vakit meydana çıkacakları belirsizdir.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri