Spor

Fenerbahçe Teknik Direktörü Bulut: İkincilik ya da üçüncülük benim için başarısızlık

Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Erol Bulut, kendisi amacıyla şampiyonluk dışında her neticenin başarısızlık bulunduğunu söyledi.

Abone Ol  
 

Fenerbahçe’nin yeni teknik direktörü Erol Bulut, kendisi amacıyla şampiyonluk dışında her neticenin başarısızlık bulunduğunu söyledi.

Topuk Yaylası’ndaki kampta basın mensuplarıyla sohbet toplantısı sağlayan Bulut, “İkincilik ya da üçüncülük benim amacıyla başarısızlık. Fenerbahçe’nin Avrupa’da olmaması her vakit negatif bir unsurdur. İnşallah yıla lüzumen yerde yani UEFA Şampiyonlar Ligi’nde olacağız.” diye konuştu.

Kendisini disiplinli, çalışkan, amaca gitme arzusu olan biri olarak yorumlayan Bulut, “Yolumuz uzun ama güzel olacağını düşünüyorum. Çok yoğun çalışıyoruz. Futbolcular yorgun ama kamp döneminde bu normal. Ağır çalıştığımız amacıyla ağrılarımız oluyor ama amaçimizin ne bulunduğunu unutmamak lazım. Yoğun ve disiplinli çalışmamız gerekiyor. Avrupa standartlarına ülkemizde de yaklaşmamız gerekiyor. Benim antrenman programım her vakit yoğunluk olarak son derece üst düzeye yakın diyebilirim. Bu hususta Alanya’da grubum hiç problem yaşamadı. Fenerbahçe’de de bunu amaçlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Erol Bulut, 6-7 haftada yapmaları lgereken çalışmaları 4 haftada halletmeye çalıştıklarının altını çizerek, şu şekilde devam etti:

“İlk 10 bugünkü yoğun başladı ama günler geçtikçe futbolcular bu tempoya alışıyor. Hem taktiksel hem de fiziksel yönden her şeyi süratli bir şekilde yapmamız lazım. Şu anda futbolcularımızın reaksiyonları iyi. Fatih Karagümrük ile dün oynadığımız maçta istediğimiz civar olmadı. Oynamak istediğimiz oyunu sahaya yansıtamadık. Şu anda deniyoruz, deneyim ederek bir yerlere gelmemiz gerek. Kafamızda planlar var.”

“Stoperler kısa vakitte alınacak”

45 yaşındaki çalıştırıcı, sarı-lacivertlilerde transferlerin devam edeceğini ve kesinlikle defansa takviye yapılacağını dile getirdi.

Ellerinde 3 stoper bulunduğunu ve Sadık Çiftpınar’ın uzun vakitli bir sakatlıktan çıktığını anımsatan Erol Bulut, “Şu anda Serdar-Zanka üstünde duruyoruz. Sadık vakitle eski performansını yakalayacak. Çapraz bağ sakatlığından çıkmak basit değil, bunu saatinde ben de yaşadım. Üç stoper üstünden gitmek gerekir zira diğer yok ama stoperler kısa vakitte alınacak.” ifadelerini kullandı.

Hala eksik taraflarının bulunduğunu ve hazırlık maçlarında bütün opsiyonları denediklerini izah eden deneyimli teknik adam, “Kariyerimde daha evvel Medipol Başakşehir’den Malatya’ya giderken de risk aldım. Hayatta birtakım riskleri almanız gerekir. Ben hiç şikayetçi olmadım. Bir şeye karar verdiysem o tarafta gitmeye çalıştım. Buna karar verdiysem bu zor vazifeyi üstlenmem lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Hem Alman hem de Türk ekolü karışık bir tarzının bulunduğunu da altını çizen Erol Bulut, sarı-lacivertlilerde oynatmayı düşündüğü sistemle alakalı şu ifadeleri kullandı:

“Bir sistem oturtmak istiyoruz, şu anda deniyoruz. Takıma ideal olan sistemi üstünde gidiyoruz. İstanbulspor karşısında 4-2-3-1, dün ise 3-5-2 oynadık. Oynatmayı düşündüğüm sistem 4-2-3-1 ve 4-3-3. Futbolcular bu değişimde reaksiyonu anında gösteremeyebilir. Kısa vakitte en iyisini bulmaya çalışıyoruz. Gelecek transferlerden sonra her şeyi bir daha çalışmak gerekecek. Futbolda maç sırasında 5-10 metre kaydığında sistemler değişiyor. Önemli olan sizin futbolculardan ne dilediğiniz.”

“Baskı kuran, agresif bir grup olmak istiyoruz”

Erol Bulut, sarı-laciverti taraftarlara bu sezon baskı kuran, agresif olan bir grup izletmek istediklerini söyledi.

Özellikle iç sahada taraftarların önemine değinen Bulut, “Baskı kuran, agresif bir grup olmak istiyoruz. Yaş ortalamamız şu anda 28. Umduğumuzu ve gerçekleştirmek istediklerimizi gerçekleştirdiğimizde 27,2 olacak. Biz iyi bir karışım bulmaya çalışıyoruz. 30 yaş üstü futbolcularım var, deneyim lazım. Onların çevresinde koşan şahıslar olacak.” ifadelerini kullandı.

Yeni sezonda da devam etmesi beklenilen 5 farklılık hakkının doğru bir karar bulunduğunu izah eden Bulut, “Geçen yıl anında anında hiç ara verilmedi. Futbolcular fiziksel ve mental olarak problem yaşadı. Performanslarda iniş ve çıkışlar gördük. 5 farklılık hakkı olması iyi olacak. Yeni sezonda 40 maç artı kupa maçları oynayacağız. 5 kararı doğru bir karar.” diye konuştu.

“Yurt dışından, 2 ayrı ülkeden en az 3 öneri vardı”

Erol Bulut, Fenerbahçe’ye gelmeden evvel Avrupa’dan 3 kulübün kendine öneri yaptığını dile getirdi.

Geçen yıl Avrupa’ya gitme olanağı yakaladığını ve sarı-lacivertli kulübe gelmeden de aynı imkana sahip bulunduğunu açıklayan Bulut, “Yurt dışından 2 ayrı ülkeden en az 3 öneri vardı. Bunların ikisi İtalya, biri ise Polonya.” şeklinde görüş belirtti.

Emre Belözoğlu’nu uzun yıllardır tanıdığını ve daha evvel birlikte çalıştıklarını anımsatan Bulut, “Futbolculuğunu konuşmamıza lüzum yok. Futbolculuğu dışında müthiş bir karakter. İkimiz arasında uyuşma konusu ile alakalı hiçbir problem yok. Yeni vazifiyetinde gerçekleştirdikleri ortada. Gerçekten çok uğraşıyor, onun amacıyla de yeni bir sayfa. Adım adım gitmesi gerekiyor. Şu an Emre işini çok iyi şekilde götürüyor.” ifadelerini kullandı.

“Dördüncü ya da beşinci hafta tam hazır olacağız”

Erol Bulut, şampiyonluğu kazanacaklarına inandığını dile getirdi.

Fenerbahçe’nin eski teknik direktörü Aykut Kocaman ile birlikte futbol oynadıklarını ama sarı-lacivertli ekip adına hiç konuşmadıklarını bildiren Bulut, tesislere sakatlığı engelleme cihazlarının getirildiğini ve bunun çok mühim bulunduğunu dile getirdi.

Erol Bulut, hiçbir teknik adamın vizyon olmadan başarıya ulaşamayacağının altını çizerek, şu şekilde devam etti:

“Malatya’da zor bir dönemden geçtim ama üstesinden geldik. Avrupa seviyelerine getirdik, geçtiğimiz yıl de Alanya ile bunu başardık. Kupada final oynadık. Vizyonu olmayan bir bireyin bunları başarması basit değil. Yanıma da hep öyle şahısları aldım. Buradaki amacımız belli. Bu yıl 29. şampiyonluğu getirebilmek. Futbolcularımız da bu kanaatde.”

Kariyeri yönünden ilk fikrinin Fenerbahçe’yi iyi noktalara getirebilmek bulunduğuna değinen Bulut, uzun dönemde milli grubun da iyi bir amaç bulunduğunu söyledi.

Fenerbahçe ile yalnızca şampiyonluğu değil onun ilerisini de hayal ettiğini izah eden deneyimli teknik adam, “Futbola ilk haftada yüzde yüz olmak dezavantaj bir durum. Çünkü düşüşü acı şekilde yaşayabiliyorsunuz. O yüzden adım adım gitmemiz lazım. Antrenmanları o şekilde gerçekleştiriyoruz. Dördüncü ya da beşinci hafta tam hazır olacağız.” diye konuştu.

Erol Bulut, futbolcuların işlemiş sezondan kalan alışkanlıklarını değiştirmeye çalıştıklarını vurgulayarak, genç oyuncuların gelişimine dair şunları kaydetti:

“Ömer Faruk iyi bir gelişim gösteriyor, iyi çalışıyor. Şimdilik 17 yaşına yeni bastı. Ondan gelecek dönemlerde çok iyi şeyler bekliyoruz. Daha çok genç, çok erken. Bence geçmişte olduğu gibi gençleri erken havaya sokup kaybetmemek lazım. Ayaklarının yere basması gerekiyor. İnşallah bu şekilde devam eder. İstediğimiz düzeye gelmesi amacıyla birkaç yılı daha var. İsmail Yüksek benim çok beğendiğim bir oyuncu. İlk haftadan gözüme girdi. O da bizim içimizde olacak, iyi şeyler vereceğini düşünüyorum. Ferdi gençlerden en iyi gelişimi gösteren diyebilirim. Gençlerin oynaması gerekiyor. TFF 2. Lig’de 3 maça çıkacaklarına, TFF 3. Lig’de 25 maç oynayıp kendilerini geliştirmeyi seçmeleri gerek.”

Erol Bulut, rezerv lig olmamasının genç oyuncular amacıyla büyük dejavantaj bulunduğuna da işaret etti.

“Ferdi’ye Türkiye’yi seçmesi gerektiğini söyledim”

Erol Bulut, A Milli Futbol Takımı’nı seçmesi gündemde olan Ferdi Kadıoğlu ile konuştuğunu söyledi.

Hollanda’da büyüyen Ferdi ile net bir konuşma yaptığını dile getiren Bulut, “Ferdi’ye Türkiye’yi seçmesi lüzumliliğini söyledim. Doğru kararın Türk Milli Takımı’ndan yana olması gerektiğini söyledim. En doğru vereceği karar Türk Milli Takımı olur. Hem oynama hem de kariyeri yönünden.” ifadelerini kullandı.

Türk futbolu adına çok hatalı kararlar alındığını ve bunların kendilerine sorulmadığını da altını çizen Bulut, kaleci aktarması konusu ile alakalı ise “Kaleci aktarması düşünmüyoruz. Kalecilerimizi daha iyi noktaya getirebileceğimizi düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Takımın iskeleti olmalı”

Erol Bulut, gruplarda kadroların daimi değişmemesi gerektiğini belirtti.

Takımın iskeletini iyi kurmanın ve uzun vakit birlikte oynayabilmenin önemine değinen deneyimli çalıştırıcı, “Takımın iskeleti olmalı. Oturttuğunuz sistem her vakit değişiklikliğe uğramaz mecburiyetinde oluyor. 10 oyuncu gidiyor, 20 oyuncu geliyor. Doğru kadroyu kurup yaş olarak da doğru şahısları alıp kadro kurulması. Burada 2-3 deneyimli oyuncu olabilir ama ana iskelet doğru yaş ortalamasında olmalı. Bu grup 3-4 yıl birlikte oynamalı ve her yıl en çok 3-4 birey katılmalı. Daha çok olmaması gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Süper Lig’de ekibiyle son 3 yılda gösterdikleri performansın karşılığında Fenerbahçe’ye geldiklerini ve sarı-lacivertli taraftarların kendilerinden daha iyisini beklediklerinin farkında olduklarını izah eden Bulut, şunları kaydetti:

“Uzun vadeli kanaat bence her vakit en doğru olanı. Her işe bir yerden başlıyorsunuz, sizden bir şey bekleniyor ve onu karşılayamayabiliyorsunuz. Burada amaç tabii ki şampiyon olmak. Var gücümüzle bunu yapmaya çalışacağız ama bunun garantisini kimse veremez. Önemli olan yalnızca seçeceğiniz futbolcu değil, onun çevresindeki futbolcular da çok mühim. Onu oynatabilecek mi o seçimi iyi gerçekleştirmek lazım. 5 adet yıldız alıyorsun ama hiçbiri birbirine umuyor, onları tespit etmek lazım. Limitler bundan dolayı alamayacağımız futbolcular var. Keşke limit olmasa da dilediğiniz adamı alabilseniz.”

Türkiye’de beğendiği çok çok futbolcu bulunduğunu da ifade eden Bulut, eski grup Alanyaspor’un Avrupa’da başarılı olmasını istediğini de aktardı.

Futbolcunun 2-3 pozisyonda oynamasının daha mühim bulunduğunu da izah eden Bulut, Türk futbolunda gelmiş işlemiş en iyi futbolcunun Emre Belözoğlu bulunduğunu ifade ederek sözlerini tamamladı.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri