Ekonomi

FED’den Ekonomi ile İlgili Açıklamalar

FED'e göre dünya ekonomisi

Abone Ol  
 

ABD Merkez Bankası’nın (FED) Başkanı Jerome Powell, dünya ekonomilerinin önünde yer alan sürecin maksimum düzeyde belirsiz ve öngörülemez olduğunu ve ekonomik değerlerde yaşanabilecek olumlu bir gelişmenin ancak ve ancak korona virüsün tamamen kontrol altına alınması ile mümkün olabileceğini belirtti.

FED Başkanı Jerome Powell, küresel ölçekteki ekonomik sıkıntılar ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu. Korona virüsün ekonomi üzerindeki etkisinin hayli yoğun ve sıcak olduğunu belirten Powell, ekonomik verilerdeki olası bir iyileşmenin korona virüsün kontrol altına alınması ile mümkün olabileceğini kaydetti. Bu hususta her ne kadar dünya çapında normalleşme adımları atılmaya başlansa da insanların halen daha tam bir güvenle sosyal yaşama dönüş yapamadığının altını çizen FED Başkanı Powell, tüm sosyal ve iş faaliyetlerine güven içerisinde tekrar başlandığı takdirde söz konusu ekonomik toparlanmanın mümkünleşebileceğini belirtti. Bunun da sağlık açısında ancak korona virüsün tamamen kontrol altına alınması ile sağlanabileceğini kaydetti.
FED’den Ekonomi ile İlgili Açıklamalar 2 – fed 2

Dünya Çapındaki Zorlanma Hali Devam Ediyor

Korona virüs salgınının ekonomiler üzerindeki etkisi ile ilgili konuşan ve bu hususta bir de sunum yapmaya hazırlanan ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell,  pandemi nedeniyle 2020 yılının başından bu yana yaşanan ekonomik zorlanma halinin devam ettiğini belirtti. Ocak ayı içerisinde Çin’de etkisini arttırmaya başlayan ve Mart ayına gelindiğinde başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak kaydıyla tüm dünyaya yayıldığı gözlenen korona virüs salgınının yalnızca insanların sağlığını değil belki ondan daha fazla ekonomik durumlarını etkilediğini belirten Powell, gayrisafi yurt içi hasılalarının da 2020 senesinin ikinci çeyreği özelinde büyük ihtimalle rekor oranlarda düşüş göstereceğini söyledi.

Her ne kadar küresel çapta bir normalleşme süreci gözlense de ekonomik faaliyetlerin henüz tam olarak virüs öncesi seviyelerine dönemediğinin altını çizen Powell, pandemiye karşı aşı bulunamadığı veya tam anlamıyla kontrol altına alınamadığı takdirde de söz konusu virüs öncesi ekonomik verilere dönüşün uzun zaman alabileceğini ve ülkelerin bu duruma hazırlıklı olması gerektiğini belirtti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri