Genel

Fedakar sağlık çalışanları, vaka sayılarındaki artışı üzüntüyle izliyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede ön saflarda yer alan sağlık çalışanları, normalleşme süreciyle vaka adetlerinin yükselmesinı vazifeleri başında hüzünle izliyor.

Abone Ol  
 

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede ön saflarda yer alan sağlık çalışanları, normalleşme süreciyle vaka adetlerinin yükselmesinı vazifeleri başında hüzünle izliyor.

Türkiye’de ilk Kovid-19 vakasının gördüğünüz 11 Mart’tan bu yana mesai kavramı gözetmeksizin vazifelerini devam ettiren sağlık çalışanları, vaka adetlerinin tekrar yükselmesi nedeniyle yurttaşların sosyal mesafe, maske tüketimi ve hijyene ilgi etmesini istiyor.

Bu süreçte testleri pozitif çıkan, iyileştikten sonra tekrar hastanelere koşan, sevdiklerini rizikoya atmamak amacıyla misafirhane ve yurtlarda yaşamını devam ettiren çok sayıda sağlık çalışanı, son sürelarda belirtiler vaka adetlerini hüzünle takip ediyor.

İzmir’de pandemi hastanesi olarak hizmet veren SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde vazifeli bin 500’e yakın sağlık çalışanı da Kovid-19 mücadelesine devam ediyor.

AA ekibi, hastalarının rahat soluk alıp taburcu edilmesi amacıyla 7 gün 24 saat mücadele veren doktor ve hemşirelerin yoğun mesailerini görüntüledi.

“Ailemi çok özledim”

Uzman doktor Bilge Salık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 16 senedir doktor olduğunu, salgın sürecinde de bütün şartlara karşın insanların sağlığı amacıyla çalıştıklarını söyledi.

Kovid-19 hasta adedinin arttığına tanık olunca çok üzüldüğünü dile getiren Salık, şu şekilde konuştu:

“Hepimiz özveriyle çalışıyoruz. Bu salgınla mücadelede başarılı da olduk. Rakamların arttığını görünce bu başarıların bir oran boşa gittiğini düşünüyorum. Sonbahar ve kış aylarında diğer salgınların da yaşanacak olduğunu düşünecek olursak vaka sayımız daha da artacak. Artık çok yorulduk ama yorulduğumuzu hissedemiyoruz zira çalışmak zorundayız. Biz bu kadar yorulduktan sonra hasta olursak, hastalanan vatandaşlarımızı tedavi edecek kimse olmayacak.”

Hastanenin acil servisinde vazifeli asistan doktor Betül Tuncer de 11 Mart’tan bu yana vazife yaptığını dile getirdi.

Vatandaşların normalleşme sürecinde lüzumlu kurallara uyması lüzumluliğini bildiren Tuncer, “Halkımız birtakım şeylerin farkında değil ama yükselen vaka sayıları bizi zorlamaya başladı. Ailemi çok özledim. En çok da sevdiklerime sarılmayı özledim. Herkes ilgi etsin.” dedi.

Hastanenin Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Funda Çalış, salgının başladığı ilk süreler yurttaşların daha duyarlı olduğunu, normalleşme süreciyle rehavete kapıldığını savundu.

Çalış, “Normalleşme süreciyle sayılarımız arttı. Bu hal bizi çok üzüyor. Vatandaşların maske takması, sosyal mesafeye ilgi etmesi zor bir şey değil. Kurallara uymazlarsa bütün yaptığımız çalışmalar havaya uçacak.” ifadelerini kullandı.

Hemşire Muazzez Selçuk ise tatil yapamadıklarını, aileleriyle süre geçirmeyi çok özlediklerini söyledi.

Sağlık çalışanlarının çok yorulduğuna işaret eden hemşire Leyla Erdoğan da “Yükümüz her geçtiğimiz gün artıyor. Bu yükü taşımak zor geliyor. Ailemle bu hastalığı bulaştırırım korkusuyla aylardır görüşmüyorum. Dışarıda insanları maske takmaları konusu ile ilgili uyarıyoruz ama fazlası süre bize kızgın cevap veriyorlar.” dedi.

Hemşire Burçin Birişik, yeni vaka adedinin açıklanacağı saatleri merakla beklediklerini, rakamların arttığını görünce üzüldüklerini dile getirdi.

Hemşire Bircan Oğuzhan ise 5 aydır çocuklarından uzak Kovid-19 ile mücadele ettiğini, ölüm oranlarının yükselmesinın bir anne olarak kendisini çok üzdüğünü kaydetti.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri