Ekonomi

FED Faizler Düşük Kalacak Dedi!

Enflasyon düzelene kadar FED faizleri düşük tutacağını belirtti

Abone Ol  
 

ABD Merkez Bankası (FED) tarafından 9 – 10 Haziran günlerinde yapılan para politikaları kapsamındaki toplantı sonucunda ortaya çıkan tutanaklar ışığında, politika yapıcılar için belirlenmiş olan yüzde 2 oranındaki enflasyon amacına ulaşılana dek faizlerinin düşük tutulacağı öngörülüyor.

FED, 2020 yılının ilk günlerinden bu yana tüm dünya genelinde yoğun bir biçimde etkisini devam ettiren korona virüs pandemisinin, politika yapıcılar üzerinden tetikleyici etki yaptığı ekonomik resesyon atmosferinden daha hızlı bir biçimde çıkmak ve ekonomik toparlanmayı bir an önce sağlamak adına çeşitli politikalar planlıyor. Bunlardan en önemlisi de belirli ekonomik koşullara geri dönüş tam anlamıyla sağlanana dek faiz oranlarını çok düşük seviyelerde tutma ve ekonomik kriz sürecine ilişkin uygulamaları devam ettirme politikası olarak göze çarpıyor.

FED tarafından 9 – 10 Haziran günlerinde gerçekleştirilen  para politikasına ilişkin toplantı ardından yayınlanan tutanaklarda belirtilene göre, başta ABD’de olmak üzere dünya genelindeki politika yapıcıların büyük kısmı faizlerle ilgili düşüncelere genel itibariyle destek veriyor. Bu destek neticesinde uzunca bir dönem boyunca FED’in faiz oranlarını düşük seviyelerde tutması bekleniyor.
FED Faizler Düşük Kalacak Dedi! 2 – fed 1

Çoğu Kişi Destekliyor

FED tarafından yüzde 2 enflasyon amacına ulaşılana dek faizlerin düşük tutulma politikasına politika yapıcıların oldukça büyük bir kısmından destek gelirken, bazı politika yapıcılar ise gelecek projeksiyonu içerisinde özellikle korona virüs atmosferine dair belirsizlikler çözülene dek daha gevşek bir para politika uygulanmasının daha doğru olduğunu belirtti.

Ancak büyük orandan desteklendiği haliyle, yüzde 2 dolaylarındaki enflasyon hedefine ulaşana dek FED tarafından faizlerin düşük tutulması, özellikle korona virüs salgını sebebiyle ekonomide ve politik yapılar içerisinde ortaya çıkan istikrarsız atmosferin çözülmesi adına da para politikalarını gevşek tutması bekleniyor.

Pandemiye ilişkin aşı veya ilaç özelinde dünya genelinde henüz bir gelişme yaşanmazken, ekonomik resesyon halinin virüs atmosferini büyük oranda ortadan kalkana dek devam etmesi ve ekonomik değerlerin virüs öncesi dönemlerine dönüş yapmasının ancak bu şekilde gerçekleşmesi öngörülüyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri