EkonomiGenelGündemHaber

Fed faiz oranını değiştirmedi

"Finansal koşullar destekleyici olmaya devam etti"

Abone Ol  
 
68 / 100

ABD Merkez Bankası (Fed), siyaset faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı

Fed’den uygulanan açıklamada, faiz seviyesinın sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi.

Açıklamada, Fed’in bu zorlu dönemde ABD ekonomisini desteklemek amacıyla bütün araçlarını kullanmaya kararlı bulunduğu yinelenerek bu sayede maksimum istihdam ve fiyat istikrarının destekleneceği aktarıldı.

Kovid-19 salgınının ABD ve dünya genelinde şaşırtıcı ekonomik zorluklara namacıyla bulunduğuna işaret edilen açıklamada, ekonomik etkinlik ve istihdamın toparlanmaya devam ettiği fakat sene başındaki seviyelerin çok altında kaldığı kaydedildi.

“Finansal koşullar destekleyici olmaya devam etti”

Açıklamada, zayıf talep ve petrol fiyatlarında daha evvel yaşanan düşüşlerin enflasyonu da alçakta tuttuğu belirtilerek genel olarak finansal koşulların destekleyici olmaya devam ettiği ifade edildi.

Ekonominin gidişatının salgının seyrine mühim ölçüde bağlı olacağı vurgulanan açıklamada, “Devam eden halk sağlığı krizi, yakın vadede ekonomik etkinlik, istihdam ve enflasyon üstünde baskı oluşturmaya devam edecek ve orta vadede ekonomik manzara yönünden mühim tehlikeler oluşturacaktır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, uzun vadede maksimum istihdam ve yüzde 2 seviyesinde enflasyonun sağlanmasının amaçlandığını işaret edilerek, enflasyonun bir vakit yüzde 2 düzeyinin biraz üstünde olmasının amaçlanacağı, bu sayede enflasyonun vakit içerisinde ortalama yüzde 2 olması ve uzun vadeli enflasyon beklentilerinin yüzde 2’de kalacağı belirtildi.

“Riskler meydana çıkarsa para siyasetsı duruşu ideal şekilde ayarlanacak”

Federal Açık Pazar Komitesinin (FOMC) bu neticeler elde edilene kadar para siyasetsının uyumlu duruşunu sürdürmesinin beklendiği vurgulanarak federal fon seviyesi amacıyla amaç aralığının yüzde 0-0,25 aralığında tutulmasının kararlaştırıldığı kaydedildi.

Açıklamada, Fed’in pazar işleyişini problemsiz sürdürmek ve uyumlu finansal koşulların geliştirilmesini yardımcı olmak amacıyla ileriki aylarda hazine tahvilleri ve ipoteğe dayalı menkul değer alımlarına sahip olunan süratte devam edeceği ve bu sayede hane halkı ile işletmelere kredi akışını destekleyeceği bildirildi.

Gelen bulguların ekonomik manzara yönünden neticelerinin izlenmeye devam edileceği belirtilerek “Komite amaçlarına ulaşılmasını engelleyebilecek tehlikelerin meydana çıkması durumunda para siyasetçi duruşunu ideal şekilde ayarlamaya hazır olacaktır.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, komitenin değerlendirmelerinde, halk sağlığı, işgücü pazarı koşulları, enflasyon baskıları ve enflasyon beklentileri ile mali ve uluslararası ilerlemelerle alakalı ilerlemeler dahil olmak üzere geniş bir bilgi yelpazesinin öneme alınacağı belirtildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri