GenelGündem

Eylül gibi ekimde de sıcaklıklar ortalamanın üstüne çıkacak

Uzun yıllardır sonbahar aylarında sıcaklıklarda aşağı yukarıya 0.5 ila 2 dereceye varabilecek artış yaşanırken eylül gibi ekimde de sıcaklıklar ortalamanın 0.5 ila 1 derece üzerine çıkacak.

Abone Ol  
 
69 / 100

Uzun yıllardır sonbahar aylarında sıcaklıklarda aşağı yukarıya 0.5 ila 2 dereceye varabilecek artış yaşanırken eylül gibi ekimde de sıcaklıklar ortalamanın 0.5 ila 1 derece üzerine çıkacak.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Deniz Demirhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sıcak bir eylül yaşandığını söyledi.

Uzun yıllardır sonbahar aylarında sıcaklığın arttığını belirten Demirhan, 1998’den beri sonbaharın hep mevsim normalinin üstündeki sıcaklıkta geçtiğini anlattı.

Yaklaşık 0.5 ila 2 dereceye varabilecek artış yaşandığını dile getiren Demirhan, “2015’te sonbaharda mevsim ortalamasından 2 derece kadar artış yaşandı. 2016’da biraz düştü fakat 2017, 2018, 2019’da hep 1.5 ve 2 derece sıcaklık artışı oldu. Son 10 yılda yalnızca 2 yıl mevsim normallerinin altında, 8 yıl mevsim normalinin üstünde sıcaklık yaşandı.” dedi.

Eylül ayında ise 2000 ile 2019 arasında sıcaklıkların hep mevsim normallerinin üstünde seyrettiğini açıklayan Demirhan, “2015 Eylülünde mevsim normallerinin 3 derece, 2017’de 2.3 derece, 2018’de 1.4 derece, 2019 aşağı yukarıya 1 derece kadar üstünde sıcaklık yaşandı.” ifadelerini kullandı.

“Ekim ve kasımın Akdeniz ve Güneydoğu’da kurak geçmesi bekleniyor”

Demirhan, 1970 ila 1999’lu yıllar baz alındığında, ülke çapında 2000 ile 2019 arasında genel ortalamaya bakıldığında sıcaklıkların 0.96 derece arttığını belirterek, “1990’lı yıllarla 2000’li yılları kıyaslarsak Türkiye’de sıcaklıklar 0.96 derece kadar arttı.” dedi.

Eylülde sıcaklığın 29 dereceye kadar çıktığını ifade eden Demirhan, şu şekilde konuştu:

“Yurt çapında ekim ayında sıcaklıkların mevsim normallerinin 0.5 ila 1 derece üstünde olması bekleniyor. Yine sıcak bir ekim ayı yaşayacağız. Ekim ve kasımda yağışın ise Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgeleri, Doğu Akdeniz, Akdeniz’in batı kenarları ve kenar Ege’de mevsim normallerinin altında olması bekleniyor. Ekim ve kasımın Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da kurak geçmesi öngörülüyor. İstanbul’da ise ekimde sıcaklıkların 0.5 ila 1 derece kadar mevsim normallerinin üstünde olması bekleniyor. Ekimde sıcaklık 23-24 dereceye kadar çıkarak, neredeyse bir yaz günü yaşayabiliriz. Kasımda ise sıcaklıklarda bilhassa İstanbul’da mevsim normalleri beklenirken Marmara’nın kuzeyinde, Karadeniz kenar kesiminde 0.5 ila 1 derece kadar artış bekleniyor. Karadeniz’de sıcaklığın artması, deniz suyu sıcaklığının da yüksek olması oralarda hortum ve daha kuvvetli sağanakları bekleyebiliriz.”

İstanbul’daki dolu olayı

İstanbul’da yaşanan dolu hadisesinde yüksek deniz suyu sıcaklığının etkili olduğunu dile getiren Demirhan, en kuvvetli dolu etkisinin deniz üstünde gerçekleştiğini anlattı.

Demirhan, 2000’li yılının başından beri deniz suyu sıcaklıklarında artış yaşandığını belirterek, 1970 ila 1999, 2000’li yıllarla kıyaslandığında Akdeniz’de 0.85 derece, Ege Denizi’nde 0.7 derece, Marmara Deniz’inde ve Karadeniz’de 1.03 derece sıcaklık yükselişinin görüldüğünü söyledi.

Deniz Demirhan, aşırı yağış ve dolu olaylarına niçin olan dev, büyük, yüksekliği 10 kilometreye varan kümülonimbus bulutlarıyla daha sık karşılaşıldığını ifade ederek, İstanbul’da yaşanan dolu olayının niçininin de bu bulutlar olduğunu kaydetti.

Kentteki dolu olayının süper hücre fırtınası olduğunu belirten Demirhan, hava sıcaklığının yüksekliği, denizlerin de esasen sıcak oluşunun, yukarıya civarda hızlı bir şekilde soğutan bir düzenin gelmesi ile de süper hücreye yol açtığını aktardı.

Isınmanın kış yönünden yakıt masraflarını düşürdüğü değerlendirilirken bundan sonra binalarda en çok enerji sarfiyatının soğutmada yapıldığını altını çizen Demirhan, gerçekte ısıtmaya harcanan paranın daha fazlasının soğutmaya gittiğini kaydetti.

Meteorolojik afetler de arttı

Demirhan, sıcaklık artışlarıyla birlikte meteorolojik afetlerin de arttığını vurgulayarak, “2019’da sel ve kuvvetli yağışlar mevsim normallerine göre yüzde 36 arttı. Fırtına yüzde 27, dolu yüzde 18 arttı. Yıldırım bir afet olarak yüzde 7 artışla hayatımıza girdi. Yıldırım kaynaklı ev yangını, zarar gören tarım alanları ve ölüm haberlerini duyuyoruz.” diye konuştu.

2041’e kadar Türkiye’de sıcaklıklarda 1.5 ile 2 dereceye kadar artış öngörülüyor

Sıcaklıklarda mevsim normallerine inilebilmesi için derhal karbondioksit salımının sıfırlandırılması gerekliliğini belirten Demirhan, şu şekilde konuştu:

“Bir iklim değişimi içindeyiz diyerek karar vermemiz gerekiyor. Bunu bütün ülkelerin yapması gerekir. Doğal olarak iklimin değişmesini ve sıcaklıkların artmasını bekliyoruz. 2016 ile 2040 arasında oluşturulan öngörüye göre Türkiye’de genel olarak sıcaklıklarda 1.5 ile 2 dereceye kadar artış bekleniyor. 2041’den ardından da 1.5 ila 4 derece kadar artış bekleniyor. Bu yükselişin da en çok kış aylarında Türkiye’nin daha çok doğu ve iç yerlerinde olması bekleniyor. Kış aylarında 3 dereceye kadar, yaz aylarında da 6 dereceye varması öngörülüyor.”

Hanife Sevinç

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri