Ekonomi

Almanya’da Et Ucuz Kavgası

Almanya'da koronavirüsten dolayı etin ucuz olduğu öne sürüldü

Abone Ol  
 

Almanya’da bulunan et fabrikalarında pek çok sayıda korona virüs pozitif kişiye rastlanması, mezbahaların oldukça kötü çalışma koşulları sebebiyle et fiyatlarının ucuz olduğu doğrultusundaki tartışmaların da gün yüzüne çıkardı. Almanya’da etin ucuzluğu ile ilgili tartışmaların detayı haberimizde…

Yayınlanan veriler ışığında geçtiğimiz yıl içerisinde Almanya’daki her vatandaş için kişi başı 59,5 kilogram et tüketimi gerçekleşti. Bu veriye hayvan yemleri ve benzeri et alanları da ilave edildiği takdirde söz konusu miktar kişi başı 87,8 kilograma kadar yükseldi.

Bonn Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Tarım ve Gıda Ekonomileri uzmanı Dr. Jonannes Simons bu konuda, Almanya Beslenme Birliği’nin şu an tüketilen et miktarının yüzde 50’sinin de halk için yeterli olacağını düşündüğünü iletti.
Almanya'da Et Ucuz Kavgası 2 – almanya et 2

Pek Çok Fabrikada Koronavirüs Vakası

Almanya Tarım ve Gıda Bakanı Julia Klöckner, bu hususta uzunca bir süredir et fiyatlarının fazlasıyla ucuz olduğunu dile getirerek eleştiriyor. Özellikle bazı et fabrikalarında ve mezbahanelerde görülen pek çok adet korona virüs pozitif kişi bilgisi ile tekrardan fitili yakılan tartışma üzerine açıklamalarda bulunan Bakan Klöckner, “Bırakın Avrupa ülkelerini dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar ucuz et fiyatları yok” şeklinde konuştu. Etin sıradan bir ürün olmadığını ve onun için hayvanların kesildiğini vurgulayan Klöckner, bu hususta sektör içinde yer alan herkesi iş etiği bağlamında daha sorumlu ve duyarlı olmaya davet ettiğini belirtti.

Almanya genelindeki birçok et fabrikasında ve mezbahanede oldukça sağlıksız ve düşük seviyede çalışma koşullarının bulunduğu, bu sayede de etin maliyeti düşük tutularak satış fiyatının oldukça ucuza çekildiğini belirten konu ile ilgili uzmanlar, korona virüs pandemisi ile beraber sağlıksız çalışma koşullarının büyük risk teşkil ettiğini ve söz konusu fabrikalarda yüksek sayıda korona virüs vakasına rastlandığını kaydetti. Sektördeki işverenlere bu konuda öneride bulunan uzmanlar, hem etin kalitesinin arttırılması hem de korona virüs vakalarının önüne geçilmesi için söz konusu fabrika ve mezbahanelerde çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini vurguladılar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri