EkonomiGenel

Esnaf Destek Paketi ile 748 bin esnaf 18,6 milyar lira kredi kullandı

Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında uygulamaya eklenilen Esnaf Destek Paketi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından olumsuz büyülenen esnafa mühim katkı sağladı. Uygulama kapsamında 747 bin 801 esnaf ve sanatkar, Halkbank aracılığı ile toplam 18 milyar 526 milyon lira kredi kullandı.

Abone Ol  
 
64 / 100

Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında uygulamaya eklenilen Esnaf Destek Paketi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından olumsuz büyülenen esnafa mühim katkı sağladı. Uygulama kapsamında 747 bin 801 esnaf ve sanatkar, Halkbank aracılığı ile toplam 18 milyar 526 milyon lira kredi kullandı.

Türkiye çapında etkinlik gösteren ve Kovid-19 salgınından zarar gören esnaf ve sanatkarların kredi borçlarından nisan, mayıs ve haziran taksitleri ertelenmiş, temmuz, ağustos ve eylül taksitlerine 3’er ay öteleme olanağı sağlanmıştı.

Ekonomik İstikrar Kalkanı düzenlemeleri kapsamında da Halkbank doğrultusundan, nakit akışı sorunu yaşam sürdüren esnaf ve sanatkarlara finansman olanağı sağlamak suretiyle Esnaf Destek Paketi adı altında “işletme kredisi” ve “esnaf kredi kartı” fırsatı getirilmişti.

AA muhabirinin, Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerinden yaptığı derlemeye göre, Halkbank doğrultusundan esnaf ve sanatkarlara kullandırılan kredi bakiyesi 2002 senesinde 150 milyon lira iken bu senenin eylül ayı itibarıyla 67 milyar liraya, bu kredilerden faydalanan esnaf sayısı da 64 binden 1,5 milyona yükseldi.

Esnafa 18,5 milyar lira kredi, 10,5 milyar lira kart limiti

Halkbank doğrultusundan sağlanan krediler kapsamında yürürlüğe eklenilen, 25 bin liraya kadar limitli, 36 aya kadar vadeli, senelik yüzde 4,5 faizli, 6 aya kadar ödemesiz devre uygulanabilen Hazine faiz destekli işletme kredisinden şu ana kadar 747 bin 801 esnaf ve sanatkar yararlandı ve toplamda 18 milyar 526 milyon lira kredi kullandırıldı.

Esnaf Destek Paketi kapsamında, 25 bin liraya kadar limitli, 3 aya kadar ödemesiz dmühim ve 12 aya kadar vadeli kullanılabilecek şekilde düzenlenen esnaf kredi kartı sayısı da 557 bin 357’ye ulaşırken, bu kapsamda tahsis edilen kredi kartı limiti 10 milyar 519 milyon lira oldu.

Esnaf ve sanatkarlara kullandırılan düşük faizli krediler için meydana gelen gelir kaybına yönelik 2020 senesinde 2,2 milyar lira kaynak tahsis edildi, yıl içindeki artışlarla bu tutarın 3 milyar lirayı geçmesi öngörüldü. Bu nedenle 2021 senesi bütçesinde de 3,8 milyar lira ödenek ayrılması planlandı.

Hastane borçlarının 2,8 milyar lirası daha Ocak Ayıta ödenecek

Öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanlığı devlete ait üniversite ve diş doktorluğu fakülteleri hastanelerinin aşağı yukarı 8,3 milyar liralık ilaç, tıbbi malzeme ve başka bütün alımlarından kaynaklanan borçlarını da üstlendi.

Bakanlık, bu kapsamda müracaatta tespit edilen firmaların aşağı yukarı 6,8 milyar liralık borcunu yapılandırarak 2,5 milyar lirasını ödedi, 2,8 milyar lirasını da Ocak Ayı 2021’de ödeyecek.

Böylece Hazine ve Maliye Bakanlığı doğrultusundan bu hastanelerin mali problemlerinin çözümü konusu ile ilgili mühim bir adım atılmış oldu.

Muhabir: Merve Özlem Çakır

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri