EkonomiGenel

Ertelenen göz problemleri kalıcı görme kaybına neden olabiliyor

Bayındır İçerenköy Hastanesi ve Bayındır Levent Tıp Merkezi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Cüneyt Ocak, dünyanın, Kovid-19 pandemisi ile alakalı çok önemli bir imtihan verirken, hem göz sağlığını korumanın hem de göz hastalıklarının tedavisini ertelememenin büyük önem taşıdığını belirtti.

Abone Ol  
 
63 / 100

Bayındır İçerenköy Hastanesi ve Bayındır Levent Tıp Merkezi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Cüneyt Ocak, dünyanın, Kovid-19 pandemisi ile alakalı çok önemli bir imtihan verirken, hem göz sağlığını korumanın hem de göz hastalıklarının tedavisini ertelememenin büyük önem taşıdığını belirtti.

Bayındır Sağlık Grubu açıklamasına göre, Kovid-19 salgını niçiniyle hayat rutinleri tamamıyla değişti. Gerekli haller dışında hastanelerden uzak kalınan bu süreçte, ertelenen sağlık kontrolleri ve tedaviler ise daha büyük problemlere yol açabiliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Bayındır İçerenköy Hastanesi ve Bayındır Levent Tıp Merkezi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Ocak, dünyanın, Kovid-19 pandemisi ile alakalı çok önemli bir imtihan verirken, hem göz sağlığını korumanın hem de göz hastalıklarının tedavisini ertelememenin büyük önem taşıdığını belirtti.

Ocak, göz sağlığını güvenliğini sağlamak için çok kolay 2 adımın takip edilmesinin önemli bulunduğunu vurgulayarak, “Kontak lens kullanılıyor ise gözlük tüketimine geçilmesi ve gözleri ovuşturmaktan kaçınılması, göz sağlığının korunmasına büyük destek sağlayacaktır.” ifadesini kullandı.

Alınan bütün tedbirlere karşın gözlerde ilerleyen ani şikayetlerin aksatılmadan hekim kontrolünden geçmesi gerekliliğini açıklayan Ocak, “Ani görme kaybı, çift görme, gözde ışık çakması, gözde sinek uçuşması ve göz yaralanmaları gibi haller çoğunlukla retina yırtığına ve görme sinirini etkileyen nörolojik hastalıklara işaret ediyor ve süre kaybetmeden araya girmek edilmesi gerekiyor. Vaktinde hekime başvurmamak, gözde kalıcı hasar ve ciddi görme kayıplarına yol açabiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Göz hastalıklarının ertelenmesi çok riskli”

Uzm. Dr. Cüneyt Ocak, göz hastalıklarının ertelenmesinin daha büyük problemlere yol açabildiğini belirterek, bilhassa ilgi edilmesi gereken göz hastalıklarına işaret etti.

Ocak, “Glokom takipli hastaların, gelişmiş ve sertleşmiş kataraktı olanların, göz içi enjeksiyon gereken sarı nokta hastalığı olanların ve diyabetik göz hastalıklarının ertelenmesi çok riskli. Bu tedavilerin uzun süre ertelenmesi geri dönüşü olmayan görme azalmasına ya da tedaviden yanıt alınamamasına niçin olabiliyor. Vaktinde tedavi edilmeyen katarakt niçiniyle cerrahide zorluklar, görmede azalma ve glokom gibi sorunlar meydana çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

Çocukların görme bozukluklarına ve şikayetlerine pandemi döneminde de olsa kulak verilmesi gerekliliğini altını çizen Ocak, “Online eğitim ile bir arada çocuklarımız bütün günü ekran karşısında geçiriyor. Ekranların çok kullanıldığı bu dönemde görme bozuklukları ve göz tembelliği gibi haller, geç kalındığında tamamıyla tedavi edilemeyebiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Pandemi niçiniyle her bireyin olası bulunduğu kadar evde kalması gerekliliğini belirten Ocak, gözde kızarıklık, çapaklanma ve göze ait başka şikayetler gibi acil muayene gerektiren hallerde ise çevrimiçi hekim görüşmesi hizmeti verdiklerini bildirdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri