Genel

Ermenistan’ın Gence’de füze ile öldürdüğü siviller son yolcuğuna uğurlandı

Ermenistan'ın balistik füzelerle vurduğu Azerbaycan'ın Gence şehrindeki saldırıda hayatını kaybeden 2'si çocuk 8 kişi son yolcuğuna uğurlandı.

Abone Ol  
 
98 / 100

Ermenistan’ın balistik füzelerle vurduğu Azerbaycan’ın Gence şehrindeki saldırıda hayatını kaybeden 2’si çocuk 8 kişi son yolcuğuna uğurlandı.

Ermenistan’ın, Azerbaycan’ın 2’nci büyük şehri Gence’de gece saatlerinde gerçekleştirildiği hücumda hayatını kaybeden 13 sivilden 8’i bugün toprağa verildi.

Eskerov ailesinin hücumda hayatını kaybeden 5 ferdi, yakınları doğrultusundan Gence’deki 4 nolu mezarlıkta Azerbaycan bayrağına sarılı şekilde toprağa verildi.

Baba Suluddin Eskerov, oğlu Bahtiyar Eskerov, eşi Sevil Eskerova, kızlar Nigar Eskerova ve şimdilik 10 aylık olan Narin Eskerova’nın yıkıntı altından cansız çıkarıldığı belirtildi.

Mezarlıkta tespit edilen Eskerov ailesinin yakınlarından Vugar Şerifov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Yarın Nigar Eskerova’nın doğum günüydü. 16 yaşına girecekti. Hazırlığı yapıldı yalnız bugün defnedildi.” dedi.

Füzenin müstakil evlerinin üstüne düştüğünü açıklayan Şerifov, “Halen şoktayız, 1 kişi değil tam 5 kişi bir aileden bir anda yok oldu.” diye konuştu.

“Maalesef yalnızca Hatice sağ kalabildi”

Füzenin isabet ettiği evlerden birisinde oturan ve hücum esnasında uykuda olan Royal Şahnezerov, eşi Zuleyha Şahnezerova ve şimdilik 5 aylık bebekleri Medine yıkıntı altında kalarak hayatını kaybetti.

Saldırıdan yalnızca 3 yaşındaki kız çocukları Hatice’nin sağ kurtulduğu belirtildi.

Royal’ın yakın akrabası Feride Botanova, “Royal bankacıydı. Geçen hafta Gence’ye yapılan hücumda bir arada olay konumunu ziyaret etmiş, orada hayatını kaybedenler için karanfil bırakmıştık.” ifadelerini kullandı.

Füzenin direk üstüne düştüğü evin Royal’ın ailesine ait olduğunu açıklayan Botanova, “Maalesef tek bir kızı Hatice sağ kalabildi. Bu ölüm onlara hiç yakışmadı.” dedi.

“Ermenistan yeniden kente hücumr mı?” sorusuna Botanova, “İkinci defa vuran, 3’üncü defa da hücumr. Biz diğer bir hücum da bekliyoruz. Yine gece, tekrar uykudayken.” diye konuştu.

Zuleyha’nın annesi Sevinç Ağayeva da kızını son yolcuğuna uğurlarken ayakta durmakta zorlandı.

Azerbaycan, 27 Eylül’de operasyon başlatmıştı

Azerbaycan ordusu, Ermenistan ordusunun sivil yerleşim birimlerine ateş açması üstüne 27 Eylül’de karşı hücum başlatmıştı.

Mevzilerini kaybeden Ermenistan ordusu, Azerbaycan’ın sivil yerleşim birimlerine top ve füzelerle hücumunu sürdürmüştü.

Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova’da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim saat 12.00’dan itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ’daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani hedefli “ateşkes” kararı almıştı.

Ermenistan ordusunun, ateşkesin üstünden 24 saat geçmeden Azerbaycan’ın Gence şehrine füzelerle saldırması neticesi 10 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı.

15 Ekim’de de Terter şehrinde defin töreni için mezarlığa giden sivillere yönelik düzenlenen hücumda, 4 kişi hayatını kaybetmiş, 4 kişi de yaralanmıştı.

Bugün Gence’ye füzelerle bir hücum daha düzenlemiş, 13 sivil yaşamını yitirmiş, 50’nin üstünde sivil yaralı olarak yıkıntı altından çıkartılmıştı.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri