DünyaGenelGündem

Ermenistan sivillerden uykudayken intikam alıyor

Ermenistan'ın Gence şehrine yönelik roket hücumu niçiniyle şu ana kadar 2'si çocuk 12 sivil hayatını kaybetti, 40'tan çok sivil yaralandı.

Abone Ol  
 
98 / 100

Ermenistan’ın Gence şehrine yönelik roket hücumu niçiniyle şu ana kadar 2’si çocuk 12 sivil hayatını kaybetti, 40’tan çok sivil yaralandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev’in verilen verilere göre, sivilleri uykudayken amaç alan roket, Ermenistan topraklarından ateşlendi.

Hacıyev, Ermenistan’ın Gence’deki sivillere yönelik 2’nci kanlı hücumunu tekrar “Elbrus” ya da “Scud” diye adlandırılan orta menzilli balistik roketle gerçekleştirdiğini belirtti.

Ermenistan’ın 2’nci defa Elbrus roketiyle hücumuna maruz kalan Gence şehri, Ermenistan ve Azerbaycan cephe hattında yer almıyor.

Elbrus roketi, 700 kilogram patlayıcı taşıma kapasitesi tespit edilen ve menzili 300 kilometre olan yıkıcı kuvveti yüksek bir silah.

Ermenistan sınırlarına aşağı yukarı 60 kilometre uzaklıkta yer alan Gence, 500 bin nüfusa sahip ve Azerbaycan’ın 2’nci büyük şehri.

Ermenistan doğrultusundan Azerbaycan topraklarına doğru fırlatılan balistik roket, mahalli saatle gece 01.00 sularında Gence şehrinin Cevathan Mahallesi’ndeki Hüsü Haciyev Sokağı’nda tespit edilen sivillere ait apartman ve evlere isabet etti.

Düştüğü noktada büyük çaplı çukur meydana getiren roket, 20 evin yıkılmasına niçin oldu. Saldırı neticesi sokaktaki bütün evlerde büyük tahribat oluştu.

Evlerin yıkıntıdaki çocuklara ait anıların olduğu albümler, ayakkabılar, oyuncaklar, kına tepsisi ve elbise gardıropları saldırının acımasızlığını gözler önüne serdi.

“Gence’yi bir daha vurmazlar diye düşündük”

Saldırıya maruz kalan Gence sakinlerine göre, Ermenistan ordusu, şehirleri amaç alarak halkı korku ve paniğe sevk ederek kaos ortamı oluşturmayı amaçliyor.

AA muhabirine konuşan olay bölgesindeki sakinler, “(11 Ekim hücumu) İlk hücum olunca ‘Tamam’ dedik. Bunlar intikamını aldı, Gence’yi bir daha vurmazlar diye düşündük yalnız yanıldık.” dedi.

Gence’nin niçin en kanlı hücumlar için amaç alındığı sorusuna ise bölge sakinleri, “Korku salıp kaos çıkarmak istiyorlar. Kenti terk edeceğimizi düşünüyorlar yalnız bu, katiyen olmayacak.” yanıtını verdi.

Gence sakinlerine göre Ermenistan, savaş cephesindeki yenilgilerinin intikamını almak için basit amaç olarak kendi topraklarından şehre saldırılar düzenliyor.

“Saldırı ardından ilk 5 dakika hiç ses gelmedi”

Saldırının tam olarak yaşandığı şehir merkezindeki Cevathan Mahallesi’nde tespit edilen Hüsü Haciyev Sokağı’nda oturan İlham Ebilov, “Saat 01.00 gibi patlama sesi geldi. Evler başımıza çöktü. Saldırı ardından ilk 5 dakika hiç ses gelmedi” dedi.

Neden hiç ses duyulmadığına değinen Ebilov, “Herkes o saatte uykudaydı. Tam uykudayken terör hücumuna yakalandık. Bir müddet sonra bağırış, feryat ve haykırış sesleri geldi. Ben de şoktaydım. Evlerin çökmesi niçiniyle her taraf tozdu.” dedi.

“Kızım anneye ses ver”

14 yaşındaki kızı Leman Rahimova yıkıntı altında kalan, gözü ihtiyar şekilde evladından gelecek müjdeli haberi feryatlar içinde bekleyen Vefen Rahimova, “Kızım annene lütfen ses ver. Allah’ım balamı (yavrumu) bana bağışla.” diye haykırdı.

Komşuları doğrultusundan teselli edilmeye çalışan Rahimova, “Leman ile bir arada uyuduk. O uyanamadı, yıkıntı altında.” dedi.

“Ordumuz geliştikçe bizden intikam alıyorlar”

Gence’ye ilk saldırının düzenlendiği 11 Ekim’den bu yana Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ’da 17 köyü işgalden kurtardı.

Genceli vatandaşlara göre Ermenistan, Azerbaycan’ın bu ilerleyişine karşı sivillerden intikam alıyor.

Saldırıda evi büyük hasar gören ve hafif yaralanan Kamil Abbasov, “Ordumuzu, askerlerimizi amaç alacak güçleri ve kabiliyetleri yok. Bunun yerine basit amaç olan sivilleri vuruyorlar.” şeklinde konuştu.

Abbasov, “Ermenistan sivillerden intikam alıyor.” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri