Ekonomi

Erdoğan’ın Araya Girmesi ile Teklif Ertelendi!

Gıda Bilim Kurulu’ndan onay almamış her türlü beslenme ve gıda tavsiyesine 50 bin liraya kadar para cezası

Abone Ol  
 
67 / 100

Hobi bahçeleri ismi altında tarım arazileri kapsamındaki yapıların yıkılması hususunda ceza verilmesini amaçlayan kanun teklifi bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Ekim ayına dek ertelendi.

Kamuoyu içerisinde Canan Karatay düzenlemesi adı ile bilinen ve gıdalardaki yanıltıcı bilgilere ceza verilmesini öngören kanun teklifi Ekim ayına ertelendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelen tepkilerin ardından bizzat devreye girdiği ve gıdada sansür tartışmaları yaratan yasa teklifinin tekrardan gözden geçirilmesini istediği kaydedildi.

TBMM Tarım Komisyonu içerisinde geçtiğimiz günlerde kabul edilmesine karar verilen kanun teklifinde hobi bahçesi ismi altında tarım arazileri üzerindeki yapılanmalar ile ilgili cezaların arttırılması ve söz konusu yapıların yıkılmasına dair hükümler bulunuyor. Bunun yanında Tarım ve Orman Bakanlığı içerisinde Gıda Bilim Kurulu adı ile bir birim oluşturulması ve bu kurulun onayından geçmemiş olan beslenme ve gıda ile ilgili tavsiyelerin engellenmesi amaçlanıyor. Bilimsel bir ispatı olmayan bu şekildeki yayınlara 50 Bin Lira düzeyine kadar para cezası verileceği de belirtiliyor.

Teklif içerisinde yer alan bahsi geçen düzenlemeler ise sansür anlamına gelebileceği için tepkilere neden olmuştu. Ayrıca söz konusu düzenlemelerin alternatif tıp sektörüne de büyük oranda zarar vereceği belirtilmişti.

Erdoğan’ın Araya Girmesi ile Teklif Ertelendi! 2 – gida

Tekrar Düzenleme Yapılacak

Hobi bahçeleri kapsamındaki düzenlemelerde cezaların bir hayli yüksek olduğu ve bu kapsamdaki yapıların yıkım süreçlerinin de vatandaşa maliyet anlamında yük oluşturacağı belirtilmişti. Söz konusu tartışmalar nedeniyle; Cumhurbaşkanı Erdoğan, konunun tekrardan gözden geçirilmesini ve kanun teklifinin de Ekim ayına ertelenmesini istedi.

Halk arasında söz konusu yasa teklifi Canan Karatay düzenlemesi adı ile duyurulmuştu. Düzenlemeler kapsamında önemli bir nokta da Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde kurulacak olan Gıda Bilim Kurulu’ndan onay almamış her türlü beslenme ve gıda tavsiyesine 50 bin liraya kadar para cezası kesilme kararı olarak öne çıkıyor. Erdoğan’ın isteği ile Ekim ayına ertelenen yasanın son halinde ne gibi düzenlemelerin yer alacağı ise şimdilik belirsizliğini koruyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri