GenelGündemHaber

Erdoğan: Türkiye, terörle mücadele operasyonlarını rahatça yapabilmesini savunma sanayisindeki ilerlemeye borçlu

      Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının 35'inci kuruluş sene dönümü bundan dolayı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve kurum personelinin katılımı ile Başkanlıkta merasim düzenlendi.

Abone Ol  
 
65 / 100

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının 35’inci kuruluş sene dönümü bundan dolayı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve kurum personelinin katılımı ile Başkanlıkta merasim düzenlendi.

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tebrik mesajı okundu.

Mesajında, Kıbrıs Barış Harekatı’nın sonrası başlatılan ve 1985 senesinde Savunma Sanayi Başkanlığının kuruluşuyla bir adım öteye taşınan savunma sanayisini geliştirme gayretlerin önünün hep, direkt olarak ya da dolaylı olarak bir şekilde kesildiğini bildiren Erdoğan, hükümete geldiklerinde savunma sanayisindeki dışa bağımlılığın bundan sonra milli güvenliğin ötesinde ülke bekasını tehdit edecek seviyeye ulaştığını gördükleri amacıyla bu konunun üstüne resmen seferberlik ruhuyla gittiklerini vurguladı.

Erdoğan, mesajında şunları ifade etti:

“Bugün Türkiye, küresel tedarikçilerin çıkardığı bütün zorluklara ve uyguladığı gizli-açık ambargolara rağmen, sınırları içersinde terörle mücadele operasyonlarını rahat rahat yapabilmesini, sınırları dışında barış harekatları yürütebilmesini, savunma sanayisinde bu dönemde elde ettiği gelişmeye borçludur. Genellikle son 5-6 senede sürdürülen ve başarı ile bitirilen çalışmaların büyük katkısı olmuştur. Kahraman askerlerimiz sahada canları pahasına mücadele ederken, onlara vereceğimiz en büyük destek, savunma sanayimizi daha ileriye taşımak olacaktır. Savunma sanayisinde daha planlı, daha sistematik ve orta-uzun vadeli hareket etmemiz gereken bir devreye girdik. Savunma Sanayii Müsteşarlığını, Başkanlığa dönüştürüp, direkt olarak Cumhurbaşkanlığına bağlamamızın asıl nedeni işte budur.”

Savunma pazarında Başkanlığın koordinasyonunda kurumlar arasındaki iş birliğini, ahengi ve paylaşımı daha da geliştirerek, savunma sanayindeki hedeflere en kısa vakitde ulaşacaklarını altını çizen Erdoğan, “Cumhurbaşkanı olarak bundan sonra daha da büyüyen bir güçle savunma sektörüne her tür desteği vermeye devam edeceğimizi belirterek, kuruluşundan bugüne kadar Savunma Sanayii Başkanlığımızın çalışmalarında emeği, katkısı, desteği olan herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Köklü savaş endüstrisinin tekrar beden bulmuş durumu”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, merasimde yaptığı konuşmada, Savunma Sanayii Başkanlığının kuruluşunun, gerçekte kökü tarih evveline kadar dayanan savaş endüstrisinin cumhuriyet devresininde yaşadığı iç ve dış çoğu engelden sonra, geç de olsa bir devlet kurumu olarak tekrar beden bulmuş durumu olduğunu söyledi.

Geçmişten bugüne pek çok dönüm noktasına tanık olan savunma sanayisinin bugün geldiği yerde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tam bağımsızlık amacı yolunda kuvvetli bir şekilde ilerlediğini altını çizen Demir, şunları kaydetti:

“Bir dönüm noktası olarak Kıbrıs Barış Harekatı’nda ülkemize evvel tehditle başlayan, sonrası ambargoyla devam eden vakitç, kendi kendisine yeten bir savunma sanayimiz olma zorunluluğunu bir kez daha meydana koymuştur. Halkımızın destek ve teveccühleriyle kurulan silahlı kuvvetlerimizi güçlendirme vakıfları eliyle yaşama geçtiğimiz ASELSAN, TUSAŞ, HAVELSAN, sonrası ROKETSAN gibi kurumlar bu vakitcin mamülleridir. 1985 senesinde rAhmetli Turgut Özal’ın başbakanlığı devresininde, yerli ve çağdaş savunma sanayiinin geliştirilmesi ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin çağdaşizasyonu amacıyle Savunma Sanayii Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (SAGEB) kurulmuştur. Daha sonra yapısı değiştirilerek adı Savunma Sanayii Müsteşarlığı olan kurumumuz, 2000’li senelere kadar, yerli üretim ve off-set projeleriyle birlikte ülkelerarası ortak programlara ağırlık verdi.”

“Geniş bir ekosistem var gücüyle çalışıyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı devresininde, 2004 senesi mayıs ayında uygulanan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısının, yerli ve milli projelerin yaşama geçmesi yönünden bir dönüm noktası olduğuna işaret eden Demir, Cumhurbaşkanlığına bağlanma ve Başkanlık olarak tekrar uygulananma vakitcinin de sektör ve kurum amacıyla yeni bir devresinin başlangıcı olduğunun anlattı.

Başkanlığın koordinasyonunda, vakıf şirketlerinden özel sektöre, KOBİ’lerden inceleme merkezlerine, üniversitelerden teknoparklara kadar geniş bir ekosistemin emniyet güçlerinin gereksinim duyduğu sistemleri ürettiğini açıklayan Demir, Türk savunma sanayisinin, kuvvetli alt yapısı vasıtası ile istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini vurguladı.

Kara, hava, deniz, uzay ve siber alanda

İsmail Demir, Türk savunma sanayisinin, ülke güvenliği amacıyla kara, hava, deniz ve uzay ile siber alanda çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Hem askeri hem sivil alan amacıyla de faaliyetlerinin devam ettiğine işaret eden Demir, “En son salgın vakitcinde örneğini hayat sürdüğümüz sağlık gibi, enerji, ulaştırma, tarım ve başka alanlarda savunma sanayiinin önemini, bu alandaki birikimin değerini bir kez daha idrak etmiş olduk.” dedi.

Savunma sanayisinin son senelardaki atılımıyla platform ve silah sistemlerinin tasarımı, ilerletmesi ve üretilmesinde belli bir seviyeye yaklaştığını dile getiren Demir, “Bazı alanlarda dünyanın önde gelen ülkelerinden biriyiz, birtakım alanlarda rekabetçi mamüller geliştiriyoruz. Fakat her vakit söylüyoruz, bizim amacımiz savunma sanayisinde tam bağımsızlık. Yani kritik ve stratejik ne teknoloji varsa, onu kazanmamız gerekiyor. Bu vakitçte de iyi bir yürüyüşümüz olduğunu söyleyebiliriz fakat koşmamız gerektiğinin de farkındadayız.” ifadelerini kullandı.

Nitelikli insan kaynağını ilerletmek amacıyla detaylı projeler yürüttüklerini izah eden Demir, AR-GE’ye ayırdıkları kaynağı da her geçtiğimiz sene artırdıklarına işaret etti.

Demir, “Biz kurum olarak, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız başta olmak üzere, devlet büyüklerimizden gereken bütün desteği alıyoruz. Artık değişik bir seviyeye geçtiğimiz bu dönemde, siz Savunma Sanayii Başkanlığı çalışanlarına daha çok vazife düşüyor. Bundan sonra hiçbir engele takılmadan, bütün engelleri yıka yıka çalışmalarımızı hızlandıracağız. Bu güzel yürüyüşümüzü koşuya çevireceğiz. Hep diyoruz: İnsan yapısıysa en iyisini biz yaparız.” diye konuştu.

Törende Başkanlıkta 30 sene ve üstü vakit vazife yapan personele plaket takdim edildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri