EkonomiGenel

Encazip.com’dan elektrik tasarrufuna ilişkin değerlendirme:

Elektrik tedarikçileri karşılaştırma sitesi Encazip.com doğrultusundan elektriği daha çok akşam saatlerinde kullananların çok vakitli tanımaya geçerek tasarruf edebildiği belirtilerek, "Gece kullanımı için daha az ödemek, sadece üç vakitli tanımaya geçiş müracaatı yapılınca olası oluyor, bu müracaat yapılmadan faturalarda bir değişiklik olmuyor." ifadesi kullanıldı.

Abone Ol  
 
64 / 100

Elektrik tedarikçileri karşılaştırma sitesi Encazip.com doğrultusundan elektriği daha çok akşam saatlerinde kullananların çok vakitli tanımaya geçerek tasarruf edebildiği belirtilerek, “Gece kullanımı için daha az ödemek, sadece üç vakitli tanımaya geçiş müracaatı yapılınca olası oluyor, bu müracaat yapılmadan faturalarda bir değişiklik olmuyor.” ifadesi kullanıldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, elektrik birim fiyatları tek vakitli ve çok vakitli tanıma kümeleri için ayrı ayrı belirleniyor.

Tüketici tek vakitli tanımadıysa günün rastgele bir zamanında kullandığı elektrik için aynı birim fiyatını öderken, çok zamanlıda ise saatlere göre birim fiyat değişiyor.

Elektriği daha çok akşam saatlerinde kullananlar çok vakitli tanımaya geçerek tasarruf edebiliyor. Gece kullanımı için daha az ödemek sadece üç vakitli tanımaya geçiş müracaatı yapılınca olası oluyor, bu müracaat yapılmadan faturalarda bir değişiklik olmuyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) doğrultusundan yayınlanan yerel elektrik tanımaları birim fiyatları tek vakitli ve üç vakitli tanıma kümeleri için ayrı ayrı yayınlanıyor. Tek vakitli elektrik tanımasında günün hangi saati için elektrik fiyatı aynı olurken çok vakitli tanımada günün değişik saatleri için değişik birim fiyatlar uygulanıyor.

– “Elektriğin kullanıldığı saatlere dikkat”

Elektrik tedarikçileri karşılaştırma sitesi Encazip.com’un kurucusu Çağada Kırım, üç vakitli tanımadan yararlanarak faturadan tasarruf etmek için elektrik tüketim alışkanlıklarının gözden geçirilmesi gerekliliğini belirtti.

Kırım, şunları kaydetti:

“Üç vakitli tanımada gece fiyatları çok ucuz olsa da şayet en çok elektrik kullanımını puant saatlerinde yapıyorsanız aynı tüketim için üç vakitli tanımada daha yüksek elektrik faturası ödersiniz. Üç vakitli tanıma kullanarak elektrik faturalarından tasarruf etmek için, 24 saat çalışmak mecburiyetinde olmayan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ütü, su ısıtıcı gibi yüksek miktarda enerji harcayan elektrikli cihazların gece saatlerinde kullanılması gerekiyor.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri