Genel

Emniyet teşkilatının fünyenin ucundaki kahramanları: Bomba imha ekipleri

Terörle mücadelenin vazgeçilmez unsurlarından olan bomba araştırma ve imha ekipleri, ülkenin ve vatandaşın rahatını sağlamak için canı pahasına görev yapıyor.

Abone Ol  
 
57 / 100

Terörle mücadelenin vazgeçilmez unsurlarından olan bomba araştırma ve imha ekipleri, ülkenin ve vatandaşın rahatını sağlamak için canı pahasına görev yapıyor.

Güvenlik teşkilatında riski en yüksek mesleklerden biri olarak gösterilen birim, lüzum terör operasyonlarında gerekse devlet büyüklerinin korunmasında hayati ciddiye sahip olmasıyla biliniyor.

Konya Güvenlik Müdürlüğü Bomba İmha ve İnceleme Ofis Amirliği ekipleri de kendi kilolarının üstündeki görev üniformalarıyla birbirinden tehlikeli görevlere gidiyor.

“Her şüpheli paket bombadır” ilkesiyle hareket eden ekipler, en ufak pakete yaklaşırken bile hassaslıkla hareket ediyor.

Güvenlik teşkilatına 12 senedir hizmet veren polis memuru Ahmet Safa Adanalı, başlıca görevlerinin şüpheli paketlere ya da bombalara araya girmek etmek bulunduğunu söyledi.

Terörle mücadele kapsamında yurt içi ve dışında detaylı görevler yürüttüklerini belirten Adanalı, “Zeytin Dalı, Azez ve Afrin ile çukur operasyonlarında görev aldık. Şu anda Tel Abyad’da aktif olarak görev yapmaktayız. Bizim için her şüpheli paket bombadır. Hepsine aynı hassaslık ve emniyetle yaklaşıyoruz. Vatandaşımızın tırnağına dahi zarar gelmeden bu görevleri tamamlamaya çalışıyoruz. ” diye konuştu.

Adanalı, başka bir görevlerinin de bomba ya da şüpheli paketi bırakan zanlıların yakalanmasına yönelik yürüttükleri çalışma bulunduğunu anlattı.

Devlet büyüklerinin korunmasında ise çok hassas çalışıldığını dile getiren Adanalı, “Devlet büyüklerinin faaliyet ya da faaliyet gerçekleştireceği alan ve mekanlarda engelleyici aramalar yapıyoruz. Bu işlemlerde bomba aramada özel olarak yetiştirilen K9 köpeklerinden faydalanıyoruz.” dedi.

Bomba uzmanlarının muavini milli robot “Ertuğrul”

Adanalı, rastgele bir şüpheli paket ya da bombayı araştırmada milli teknolojiden de faydalandıklarını dile getirdi.

Şüpheli görülen her türlü paketi uzaktan araştırmada kendilerine büyük ölçüde basitlik sağlayan, paletli ve kameralı sistemiyle zor arazi koşullarında bile basitçe amaca ulaşan Ertuğrul’dan faydalandıklarını belirten Adanalı, “Bomba imha görevinde kullandığımız, devletimizin bize sağlamış bulunduğu uluslararası standartlarda, kendi bünyemizde ASELSAN doğrultusundan üretilmiş Ertuğrul’dan da destek alıyoruz. Görevlerimizi yerine getirirken bize büyük katkı sunuyor.” ifadelerini kullandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri