Ekonomi

Emlakçılıkta yeni dönem 1 Eylül’de başlıyor

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 5 Haziran 2018'de yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile emlak sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin taşıması gereken şartlar belirlenmiş ve yetki belgesi şartı getirilmişti.

Abone Ol  
 
63 / 100

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 5 Haziran 2018’de yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile emlak sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin taşıması gereken şartlar belirlenmiş ve yetki belgesi şartı getirilmişti.

Emlak işletmelerinin taşınmaz ticaretiyle iştigal edebilmesi amacıyle yetki belgesi alması hükmü getirilmiş ve söz konusu uygulamanın hayata geçmesi amacıyle belirleme edilen tarih son olarak 31 Ağustos 2020’ye kadar uzatılmıştı.

Bu kapsamda uygulamanın hayata geçmesi amacıyle 10 günlük zaman kaldı. Buna göre, 1 Eylül’den itibaren, işletmenin yetki belgesine sahip olup olmadığı iş yeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yetki sahibi birey idareler tarafından kontrol edilecek. Yetki belgesi olmayan işletmelere ruhsat verilmeyecek.

Yetki belgesi amacıyle gereken belgelerle birlikte internet üzerinden Ticaret Bakanlığı’na başvuran ve kriterleri karşılayan işletmeler, belgeleri aldı. Geçerlilik süreyi 5 yıl olan yetki belgesinin, işletmenin herkes tarafından kolaylıkla görülebilen bir yerine asılması gerekiyor.

“Mesleki yeterlilik belgesi tek başına yeterli olmayacak”

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ticaret Bakanlığı’nın Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi (TTBS) üzerinden yapılan başvurular neticesinde Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi’nin alındığını konuştu.

Burada söz konusu belgenin alınması amacıyle bazı şartlar gerektiğini dile getiren Aşa, daha önce bu alanda herhangi bir kurs almamış emlakçılardan mesleki yeterlilik belgesi istendiğini bildirdi.

Aşa, “Bazı emlakçılar bu belgenin yeterli bulunduğunu düşünüyor ama mesleki yeterlilik belgesi emlakçılık yapmak amacıyle tek başına yeterli olmuyor. Bu kriter, yeterlilik belgesi alabilmek amacıyle şartlardan bir tanesi.” dedi.

“Mağduriyetin ve kayıt dışılığın önüne geçilmesi hedefleniyor”

Nizameddin Aşa, uzun zamandir bu uygulamanın hayata geçip gitmesini beklediklerini kaydederek, “Bu uygulama, sektörde mağduriyetlerin ve kayıt dışılığın önüne geçilmesini hedefliyor. Uygulama sayesinde sektöre kalite ve disiplin gelecek. Bakanlığın belirleme ettiği kriterleri karşılayabilenler bu işi yapacağı amacıyle takibi yalın olacak. Yetki belgesi olmayanlar emlakçılık yapamayacak.” diye konuştu.

Kayıt dışı emlakçılık yapanların önlenmesi sayesinde vergi gelirlerinin de artacağını dile getiren Aşa, şu bilgileri verdi:

“Fakat daha da önemlisi bugüne kadar sürekli gündemde olan sözde emlakçıların tüketicileri mağdur etmesinin önüne geçilecek. Fakat burada önemli olan vatandaşlarımızın alakalı olması. Tüketicilerimiz kesinlikle yetki belgeli emlakçılarla çalışmalı. Ofise gittiğinde bu belgeyi sormalı. Yetkisiz emlakçılarla kesinlikle iş görmesinler. Yoksa bugüne kadar karşılaşılan sıkıntılar zamancektir.”

“İnternetteki sahte ilanlar kaldırılacak, belgesiz işletmeler ilan veremeyecek”

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, uygulamanın, bugüne kadar mağduriyetlere kapı aralayan sahte ilanları da gündeme aldığını konuştu.

Aşa, bugüne kadar kendilerinin de en çok şikayetçi oldukları sahte ilanlar konusu ile alakalı adım atılmasının çok önemli bulunduğunu belirterek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Online ilan platformlarında yer alan ve büyük oranda dolandırıcılık amacı taşıyan sahte ilanları defalarca gündemde tuttuk ama bu platformlar bugüne kadar radikal bir karar alamadı. Uygulama sayesinde bundan sonra internetteki sahte ilanlar kaldırılacak ve belgesiz işletmeler bu platformlara ilan veremeyecek. Bir taşınmaz amacıyle birden çok ilan verilemeyecek. Bu platformlar sahip olunan ilanları da kontrol etmeli.. Sahibinden olan ilanlarda vekaletname ya da tapu kaydı istenecek.”

Aşa, yetki belgesi olmayan ve kayıt dışı çalışan bireylerle iş yapan, komisyon paylaşan emlakçıya 10 katına kadar ceza kesilebileceğini ve yetki belgesinin de iptal edilebileceğini vurguladı.

“Uygulamanın amacına ulaşması amacıyle etkin kontrol şart”

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, düzenlemenin kendisine emlakçı süsü vererek tüketiciyi dolandıranların önüne geçmesi amacıyle aktif kontrolin şart bulunduğunu konuştu.

Dolandırıcıların bugüne kadar her geçen gün farklı bir teknik bulabildiğini, belgenin de sahtesini çıkartabileceklerini dile getiren Koçal, burada etkin kontrolin yanı sıra tüketiciye de büyük görev düştüğünü vurguladı.

Koçal, “Tüketici özellikle sosyal medyadaki ve internetteki ilanlara ilgi etmeli. Ofisi olan emlakçılarla çalışmalı. Çoğunlukla kiralamayı ya da satın almayı düşündükleri gayrimenkulün bulunduğu bölgedeki emlakçılar tercih edilmeli.” diye konuştu

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri