GündemGenelHaberMaaşlar

Emeklilikte yeni dönem e-devlet üzerinden hemen emekli olabilirsiniz artık!

Abone Ol  
 

 

Erken emeklilik çalışan herkes amacıyla çok mühimdir. Bu anlamda pandemi günlerinde 3 ay süresince iş sözleşmelerinin işveren doğrulusunda feshedilmesi olası değil. Fakat emekli olmak amacıyla istifa eden çalışanların işten çıkış prosedürleri yapılabiliyor.

SSK’lıların emeklilik müracaatları işten çıkışları ardından SGK’ya yapılıyor. Çalışanların pek fazlası bu prosedür amacıyla Sosyal Emniyet Kurumu’na şahsen müracaat gerçekleştirmek gerekliğini düşünüyor. Halbuki bu prosedür e-Devlet üzerinden yapılabiliyor.

Peki, emeklilik hali sorgulaması nasıl yapılır? E-devlet portalı üzerinden ‘Ne vakit emekli olurum?’ sorusunun cevabını öğrenmek çok ise çok kolay.

 

Emekliye 2324 TL maaş müjdesi!.

 

Milyonlarca bireyi çok yakından ilgilendiriyor. Emeklilere büyük basitlik geldi. Bunu fazlası birey bilmiyor. Hem de corona virüs sürecinde de emekli olmak olası. Üç ay süresince işçi çıkarmak yasak ama emeklilik amacıyla istifa olası. Peki prosedürler nasıl yapılacak işte emekli olacaklara getirilen büyük kolaylığın detayları…

Çalışma hayatına adım atan ve emekli olacağı süreyi merak eden vatandaşlar amacıyla e-devlet lüzumlu hizmeti sunuyor. Emekli olacağı süreyi öğrenmek isteyen vatandaşlar hangi prosedürleri yapmalı? Emeklilik yaşı nasıl hesaplanır? İşte, e-devlet üzerinden emeklilik hali sorgulama ve emeklilik yaşı sorgulama

 

ücretsiz izin ödenekleri

Ertelemeye lüzum yok

Corona virüs nedeniyle alınan tedbirler kapsamında 3 ay süresince iş sözleşmelerinin işveren doğrulusunda feshedilmesi olası değil. Fakat emekli olmak amacıyla istifa eden çalışanların işten çıkış prosedürleri yapılabiliyor. Dolayısıyla emeklilik amacıyla prim gün miktarını doldurmuş şahıslar bu süreçte emeklilik prosedürlerini başlatabilirler. Diğer yandan bu bireylerin emekli olduktan sonra sosyal emniyet destek primi ödenerek çalıştırılmaya devam edilmesi halinda işten çıkış ve giriş prosedürü yapılması lüzumiyor.

Prim günü dolan ve bu amaçla emekli aylığı bağlanması amacıyla işten çıkışı oluşturulan bireyin tekrar sosyal emniyet destek primine tabi olarak işe alınması kısa çalışmaya gidilmiş işyerleri amacıyla bu bireyin yerine getirdiği hizmetin kısa çalışma kapsamındaki bir işçi doğrulusunda yerine getirilemiyor olması halinda problem oluşturmaz. Fakat aksi taktirde işveren yönünden bu hal risk oluşturabilir.

İşlemler e-Devlet’te

SSK’lıların emeklilik müracaatları işten çıkışları ardından SGK’ya yapılıyor. Çalışanların pek fazlası bu prosedür amacıyla Sosyal Emniyet Kurumu’na şahsen müracaat gerçekleştirmek gerektiğini düşünüyor. Halbuki bu prosedür e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. E-Devlet üzerinden SGK’nın verilen hizmetler listesinde “Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi” linkinden bu müracaat yapılabiliyor. Bu sayede şahıslar SGK’ya gitmeden de emekli aylığı bağlatma başvurusunda bulunabiliyorlar.

Dolayısıyla işverenine emekli olmak amacıyla ayrılmak istediğini ileten ve işten çıkışı oluşturulan bir birey e-Devlet üzerinden aylık müracaatını yapıp, aylığını da bankadan alabilir. Hem kendisini, hem SGK personelini rizikoya atmadan bu yöntemle yapılacak prosedürler, e-Devlet’ten en çok hizmeti gerçekleştiren kurum olan SGK’nın da emeklerinin karşılığını bulmasını sağlayacaktır.Kısa çalışmada emeklilik primi Corona virüs salgını nedeniyle işyerlerinin bir kısa çalışmaya gidildi.

 

Emekliye 2324 TL maaş müjdesi!.

 

Kısa çalışmaya gidilen işyerlerinde şayet etkinlik tamamıyla durmuşsa kısa çalışma ödeneği alan çalışanlar amacıyla emeklilik primi yatmıyor.Genel sağlık sigortası primi İŞKUR doğrulusunda yatırıldığı amacıyla sağlık hizmetlerine erişim hususu ile alakalı problem yok. Fakat emeklilik amacıyla prim günü eksik olan şahıslar amacıyla bu süreçte emeklilik priminin ödenmemesi mühim bir problem. Emeklilik primi ödenmeyince yaşını tamamlamış fakat prim günü eksiği olan şahıslar amacıyla emeklilik tarihi gecikiyor.Aynı şekilde pandemi bedava iznine gönderilen çalışanlar amacıyla de işveren emeklilik primi yatırmıyor. Bu amaçla bedava izne çıkartılan bireylerin de emeklilik tarihleri bu amaçla gecikiyor.

Borçlanma hakkı kurulabilir Kısa çalışmaya gidilen fakat etkinlikin tamamıyla durmadığı işyerlerinde çalışan şahıslar çalıştıkları gün kadar emeklilik primine hak kazanıyorlar. Mesela haftanın 6 günü çalışılan işyerinde kısa çalışmaya gidilmiş ve haftanın 3 günü çalışılmaya başlanmışsa bu işçi amacıyla işveren 15 gün prim ödüyor.
Dolayısıyla aylık 30 prim günü yerine 15 prim günü emeklilik amacıyla yatırılıyor. Bu şekilde prim günü hiç yatmayan şahıslar bulunduğu gibi sadece çalıştıkları süreye orantılı olarak yatırılan şahıslar de var. İşte bu şahıslar amacıyla borçlanma hakkının kapsamı genişletilirse emekliliğin gecikmemesi kurulabilir.Kısa çalışmaya gidilen işyerlerinde etkinlikin tamamıyla durmamış olması halinda kısa çalışma ödeneği alınan günler amacıyla borçlanma olanağı şu anki mevzuat uyarınca yok.

SGK’nın bu hususta gerçekleştireceği planlama ile kısa çalışmaya gidildiği amacıyla emeklilik primi yatmayan işçilerin, şayet isterlerse bugünlere dair primleri kendileri yatırarak emeklilik amacıyla lüzumlu prim gün miktarını doldurabileceği borçlanma hakkı tanınabilir.Bu sayede yaşı gelmiş primi yetmeyen şahıslar amacıyla emekliliğin daha da gecikmemesi sağlanacaktır. Bunun amacıyla yapılacak bir planlama ile isteyen şahıslara bu hak sağlanmalı.

 

Emekliye 2324 TL maaş müjdesi!.

 

E-DEVLETTEN EMEKLİLİK YAŞI NASIL SORGULANIR?

Emeklilik yaşını merak eden vatandaşlar amacıyla e-devlet portalı, emeklilik yaşı hesaplama robotu ile bu prosedürü gerçekleştirebiliyor. ‘Ne vakit emekli olurum?’ uygulamasına giriş gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar, lüzumlu verileri sisteme girdikten sonra emeklilik yaşını ve halini sorgulayabilmektedir. Bunun birlikteinde SGK hizmet dökümü de e-devlet üzerinden alınabilir.

E-DEVLET GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

Vatandaşlık hizmetleri hususu ile alakalı geniş bir yelpazeye sahip olan e-devlet hizmet kapısı https://www.turkiye.gov.tr/ her vatandaş amacıyla büyük basitçerın adresi oluyor. E-devlet SGK emekli yaşı, maaşı halleri sorgulamanın birlikteinde daha fazlası kamu birimi hizmetini de yerine getiriyor. Bunun birlikteinde sorgulama prosedürleriyle birlikte kamusal ödeme prosedürleri de bu portal üzerinden gerçekleştirilebiliyor.
E-devlet kapısına girmek amacıyla, şahsi verilere erişim ya da emniyet gerektiren birleşik elektronik hizmetlere erişim amacıyla şifre, e-imza, mobil imza, internet bankacılığı, T.C. kimlik kartı gibi kimlik doğruluğunu sağlama araçlarına gereksinim duyulmaktadır. E-devlet portalına erişim sağlamak isteyen vatandaşlar, PTT üzerinden şahsi şifrelerini alarak ve daha ardından kimlik verileri ile teyit ederek bu hizmetlerden basitçe faydalanabilir.

E-DEVLET EMEKLİLİK DURUMU SORGULAMA
EMEKLİ MAAŞI SORGULAMA

SGK emekli maaşını sorgulamak isteyen vatandaşlar gene bu prosedürü de e-devlet üzerinden gerçekleştirebiliyorlar. Ödenen primler ve emeklilik haline bağlı olarak, emekli olduktan sonra ne kadar maaş alacağını öğrenmek isteyenler SGK doğrulusunda açılan alakalı sayfadan bu prosedürü de basitçe yerine getirebilirler.

 

Emekliye 2324 TL maaş müjdesi!.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

26.09.1974 doğum tarihim SSK giriş 01.1996, Bağ-Kur 12 sene 1ay 10 gün, sigorta toplamım 1434 gün, askerlik 1994-1996 arası yapıldı. Ne vakit emekli olurum? Sezai K
Prim ödemelerinizin son 1260 günü (3,5 sene) SSK kapsamında geçmek koşulu ile 25 sene, 56 yaş ve 5825 prim gün koşullarına tabisiniz. Askerlik işe başlangıçtan evvel ise 55 yaş ve 5750 prim gün koşullarına tabi olabilirsiniz.

27.06.1978 doğumlu erkeğim. 10.09.1996 SSK girişim var. Toplam 4781 gün prim ödemesi var. Ne vakit emekli olurum? S.DURMUŞ

İşe girişinize göre 25 sene, 56 yaş ve 5825 prim gün koşullarına tabisiniz. Prim gün sayınızın tamamlanması amacıyla 1044 gün daha prim ödemeniz gerekmektedir.
Bu da aşağı yukarı üç seneye tekabül eder.
Fakat 56 yaşınız 2034 senesinde dolacak.
Bu halde prim günü tamamlasanız bile emekli olacağınız tarih 27.06.2034 tarihi olacaktır.

23.03.1974 doğumluyum. İşe giriş tarihim 20.03.1994, 6520 gün SSK günüm var. 18 askerlik borçlanması yapmadım. Ne vakit emekli olabilirim? Askerlik borçlanması yapsam ne vakit emekli olurum? S.C.
İşe girişinize göre 25 sene, 54 yaş ve 5675 prim gün koşullarına tabisiniz.
Prim gün sayınız tamamlanmış. 2019 senesinde 25 sene koşulunız, 2028 senesinde da 54 yaşınız dolacak. Bu halde emekli olabileceğiniz tarih 23.03.2028 tarihi olacaktır.İşe girişiniz askerden evvel olmasından borçlanma yapmanız emeklilik yaşınızı etkilemez.

 

Emeklilikte yeni dönem e-devlet üzerinden hemen emekli olabilirsiniz artık! 1 – sahte para nasil anlasilir 687x400 1

 

01.04.1961 doğumluyum, sigorta başlangıcım 01.07.1980, 3600 iş gününden ne vakit emekli olurum?
Recep AVCI

Prim gün sayınızın miktarını yazmamışsınız. 3600 prim günden emekli olabilmek amacıyla 60 yaşını tamamlamanız gerekmektedir.
Dolayısı ile 3600 günü tamamlayarak 01.04.2021 tarihini beklemelisiniz.
Hem de 5000 prim günü tamamlar tamamlamaz emekli olabilirsiniz.

Ali Bey, ben 1983 doğumluyum. Sigorta girişim 17.03.2005, bunun dışında 1996’da çıraklık okulundan girişim var, etkileri olur mu? Ne vakit emekli olurum? R.K.

1996 senesindeki çıraklık okulundan aldığınız giriş emekliliğinize yararı olmaz. Yine bu süreleri borçlanma gibi bir hal şu anda söz hususu değildir.
Fakat aynı sigorta sicil numarasını hayat boyu kullanabilirsiniz. Hem de kadınlarda doğum borçlanması yapacaklar amacıyla aranan ve birinci koşul olan doğumdan evvel kapsamında tescili yapılmış olmak koşulunın oluşmasında işe yaramaktadır.

Staj yapan kadınlar bu girişten sonra doğum yapmışlarsa doğum borçlanması hakları bulunmaktadır. Siz 2005 senesindeki girişinizden ötürü 60 yaş ve 7000 prim günden tam emeklilik, en az 4500 prim gün, 25 sene ve 60 yaştan kısmi emeklilik koşullarına tabisiniz.

Kaynak: Takvim

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri