Ekonomi

Elektronik Haciz Uygulaması Yolda!

Dijital ortamda haciz talebinde bulunulabilinecek

Abone Ol  
 
69 / 100

Halihazırda mecliste görüşmeleri sürmekte olan yargı süreçlerinin hızlanması temelindeki ikinci yargı paketinde elektronik haciz uygulaması ile ilgili düzenlemeler yapıldı.

Söz konusu yargı paketinde yer alan elektronik haciz düzenlemeleri ışığında; alacaklı istediği takdirde haciz talebinde bulunmaya gerek olmaksızın UYAP üzerinden borçlunun üzerine kayıtlı olan mal, hak ya da alacağını sorgulatarak dijital ortamda haciz talebinde bulunabilecek. İcra daireleri de bu yöntemle tespit edilen mal, hak ya da alacağı dijital ortam üzerinde haczetme yetkisine sahip olacak.

TBMM Genel Kurulu içerisinde 66 maddeden oluşan Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kapsamındaki 57 maddenin kabulüne karar verildi. Bu kararlar ışığında elektronik haciz uygulaması kapsamında sorgulama işleminin sonunda elde edinilen bilgiler yasalara aykırı bir biçimde paylaşılamayacak. Söz konusu sorgulama ve haciz işlemlerinin yasal olarak yürütülebilmesi için kamu kuruluşları ile kredi ve finans kuruluşları, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi ile kendi sistemleri arasındaki uyum ve entegrasyonu sağlamak ile yükümlü olacak.

Elektronik Haciz Uygulaması Yolda! 2 – dosyalar

Diğer Esaslar Çıkacak Olan Yönetmelikte Yer Alacak

Söz konusu dijital haciz sorgulamalarının, kapsam, tür ve sınırı ile diğer önemli noktalardaki esaslar Adalet Bakanlığı tarafından yürürlüğe alınacak olan yönetmelikle beraber netleşecek. Bu kapsamda ihtiyati haciz talebinin reddine ilişkin karar gerekçeli bir biçimde verilebilecek ve bahsi geçen karara karşı istinaf yöntemine başvurulabilecek.

Gün itibariyle mecliste hala görüşmeleri sürmekte olan ikinci yargı paketi kapsamında hayatımıza girecek olan bir yenilik elektronik haciz uygulamasının pratikte nasıl sonuçlar vereceği oldukça merak ediliyor. Keza ülkemizde bankalar ve kişiler temelinde oldukça fazla haciz dosyası bulunuyor. Bunun yanında ülkemizde bürokrasinin kademeli yapısı sebebiyle yargı süreçleri de bazı durumlarda oldukça yavaş işleyebiliyor. Temel olarak bu doğrultuda; yargı süreçlerini hızlandırmak ve bu esaslar üzerinde vatandaşı mağdur etmemek adına hazırlanan ikinci yargı paketinin tam olarak ne zaman uygulamaya alınacağı ise henüz netlik kazanmış değil.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri