Sağlık

Eldiven Kullanmanın Faydadan Çok Zararı Oluyor

Koronavirüsten korunmak için eldiven kullanmak zararlı olabiliyor

Abone Ol  
 
70 / 100

Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Bilim Kurulu’nda üye olarak bulunan ve Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı olan Prof. Dr. Recep Öztürk, İngiltere içerisinde gündem olan koronavirüs pandemisinden korunmak adına devam eden eldiven kullanımı tartışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Eldiven taktığımızda sanki dokunulmazlık kazanmış gibi hissedildiğini ve bu nedenle de yalancı bir güvene kapıldığını belirten Öztürk, koronavirüs pandemisinden korunmak amacıyla eldiven kullanmanın faydasından çok zararının olduğunu kaydetti. Bilim Kurulu üyesi Recep Öztürk, bayram kapsamında da kurbanın ilk gün kesilmesi yerine kalabalıkların oluşmasını engellemek adına diğer günlere yayılmasının önemli olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Recep Öztürk, koronavirüs pandemisinin küresel ölçekte hala daha yeni pikler oluşturarak devam ettiğini belirterek, 1 Temmuz gününden itibaren dünya genelinde toplam 280 bin vakayı aşan günler olduğunu kaydetti.

Halihazırda İngiltere’de devam etmekte olan eldiven tartışmaları ile ilgili açıklamalarda da bulunan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Recep Öztürk, eldivenin toplum içerisinde kullanılmasının koronavirüs pandemisinden korunmak adına herhangi bir faydası olmadığının altını çizdi. Tam tersine, insanımızın eldiven taktığı an kendini aşırı güvende hissettiği için her yere özgürce dokunmaya başladığının gözlendiğini belirten Öztürk, bu nedenle de eldiven kullanmanın faydadan çok zarara ve bulaş riskine neden olduğunu kaydetti.

Eldiven Kullanmanın Faydadan Çok Zararı Oluyor 2 – korona eldiven

Eldiven Kullanma Kuralları Belli

Toplum içinde sık sık rastladıkları biçimde bir eldiven kullanma şeklinin olmadığını belirten Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, doğru eldiven kullanma biçiminin ancak eğitimli sağlık personelleri tarafından uygulandığını söyledi. Bunun da genel olarak hastanedeki temas izolasyonu için ve hem çalışanları hem de hastaları korumak adına tercih edildiğini vurgulayan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Recep Öztürk, toplum içinde eldiven kullanım biçiminin riskleri kişi için daha artırıcı bir etki yaptığını belirtti. Bu nedenle eldiven takılmasının gerekli olmadığını, takıldığında da kendimizi aşırı güvende hissederek sağa sola özgürce dokunmanın çok riskli olduğunu kaydeden Öztürk, tüm vatandaşları bu konuda uyardı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri