Ekonomi

Ekonominin Düzelmesi Zaman Alacak

Rusya Merkez Bankası Başkanı, Rus ekonomisi kapsamında düzelme sürecinin uzun zaman alacağını belirtti

Abone Ol  
 
54 / 100

Mart ayından bu yana devam eden koronavirüs pandemisi nedeniyle ülkesindeki ekonomik verilerde yüzde 4,5 ile 5,5 arasında daralma yaşanacağını belirten Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Rus ekonomisi kapsamında düzelme sürecinin 1,5 yıldan fazla devam edeceğini belirtti.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, başkent Moskova’da dijital ortamlar aracılığıyla gerçekleştirilen basın toplantısında, Rusya ekonomik verilerine dair çeşitli değerlendirmeler yaptı. Koronavirüs pandemisine karşı Rusya içerisinde alınmış olan tedbirler sebebiyle ülkedeki ekonomik faaliyetlerin de yavaşlama eğilimi içerisine girdiğini belirten Nabiullina, bahsi geçen tedbirlerin tahmin ettiklerinden daha uzun sürdüğünü ve bu nedenle de ekonominin ikinci çeyrek kapsamında yüzde 9 – 10 ölçüsünde küçülüğünü ifade etti. 2020 sene sonu için ekonomik daralma ile ilişkili tahminlerde herhangi bir değişiklik olmadığını kaydeden Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, ekonominin 4,5 ile 5,5 arasında küçülmesini ve toparlanma sürecinin de 1,5 yıldan uzun sürmesini beklediklerini açıkladı.

Ekonominin Düzelmesi Zaman Alacak 2 – rusya merkez bankasi

Tarihte Bir İlk

2019 yılının son günlerinde ortaya çıkan ve 2020 yılının Mart ayı itibariyle dünyanın pek çok bölgesine yayılmış olan koronavirüs pandemisinin, en son giriş yaptığı ülkelerden biri Rusya idi. Ancak Rusya’da ilk vaka geç görülmesine rağmen vaka sayılarındaki artış hızlı bir biçimde gelişti. Bu kapsamda ekonomik olarak da zor günler geçiren Rusya’da tarihte bir ilk olacak şekilde karar alındı. Rusya Merkez Bankası tarafından bugün alınan karar ile birlikte, tarihte ilk kez politika faizi yüzde 4,25 düzeyine düşürülmüş oldu.

Koronavirüs pandemisi sürecinde küresel ölçekte pek çok ekonomide büyük kayıplar yaşanırken, bozulan ekonomileri toparlamak için de tarihte ilk olacak şekilde birçok karar alındı. Ekonomi alanında geliştirilmiş olan tüm hamlelere rağmen virüse karşı herhangi bir aşı geliştirilememiş olması nedeniyle de piyasalardaki risk algısının halen devam ettiği ve süreç böyle devam ettikçe de etkisinin azalmayacağı belirtildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri