Ekonomi

Ekonomide Güçlü Sinyal

Ruhsar Pekcan koronavirüsün ekonomik verilerde etkilerinin azaldığını belirtti

Abone Ol  
 

Korona virüs salgını kapsamındaki son gelişmeler ve ekonomik göstergeler ile ilgili açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin sağlık alanında pandemiye karşı mücadelede olduğu gibi ekonomik verilerde de güçlü ve olumlu sinyaller verdiğini söyledi.

Haziran dönemine ait ihracat değerleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin korona virüs yönetim sürecinde diğer pek çok ülkeye nazaran önemli ölçüde başarılı olduğunu hatırlattı. Sağlık alanındaki bu başarının ekonomi ve ticaret alanına da taşındığını belirten Pekcan, “Güçlü çıkış sinyalleri veriyoruz” dedi.

Korona virüs salgın sürecinin sağlık ve ekonomi alanları üzerine etkisinin Türkiye tarafından Mart ayından bu yana hissedildiğini söyleyen Pekcan, yalnızca Türkiye’nin değil tüm dünya ülkelerinin söz konusu salgından olumsuz anlamda etkilendiğini hatırlattı. Hatta Türkiye’nin diğer ülkelere nazaran çok daha başarılı bir süreç yürüttüğünü vurgulayan Pekcan, ekonomik değerlerin en az kayıpla toparlanacağına inandığını belirtti.

Bakan Pekcan, Türkiye’nin ihracat değerlerinin pek çok ülkede olduğu gibi Mart ayı içerisinde yüzde 18,1, Nisan döneminde yüzde 41,4 ve Mayıs içerisinde ise yüzde 40,9 azaldığını ifade etti. Ayrıca Pekcan, ülkemizin geçen sene en çok ihracat artışı yaşayan 50 ülke arasında da 8. olduğunu belirtti.

Ekonomide Güçlü Sinyal 2 – ruhsar pekcan 3

İhracatın Durmaması Sağlandı

Pek çok ülke korona virüs sürecinde ihracatın durma noktasına gelmesini engellemekte sorun yaşarken, Türkiye’de bunun başarıldığını belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracat değerlerinde kayıp yaşanmış olsa da bunun mevcut konjonktür içerisinde makul ve telafi edilebilir bir kayıp olduğunu söyledi. Bu süreçte Bakanlık olarak ihracatın durmaması için gerekli gördükleri tüm önlemleri aldıklarını belirten Pekcan, Mayıs ayı değerleri ile birlikte belli bir toparlanmanın başladığını ifade etti. Haziran ayında söz konusu toparlanmanın daha da yüksek seviyelere ulaştığını belirten Pekcan, karantina sürecinde yaşamı tamamen durduran Ramazan Bayramı, 1 Mayıs, 19 Mayıs ve hafta sonu sokağa çıkma yasakları gibi unsurlara rağmen elde edilen başarının oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri