Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
7,5231 TL 8,9804 TL 10,4287 TL 411,42 TL 674,98 TL 6,10 TL
Hava Durumu
3 ºC

Haber / Ekonomi
Tarih : 23.02.2021 14:58:55   Güncelleme : 23.02.2021 14:58:55

Yapan Karlı Çıkıyor SGK Duyurdu Tamamı Siliniyor

Yüz binlerce bireyi ilgilendiriyor. SGK o borçları siliyor. Son gün 31 Mart olarak belirlendi. Yapan karlı çıkıyor.


Yapan Karlı Çıkıyor SGK Duyurdu Tamamı Siliniyor

Yüz binlerce bireyi ilgilendiriyor. SGK o borçları siliyor. Son gün 31 Mart olarak belirlendi. Yapan karlı çıkıyor. Borçların yalnızca faizi değil tamamı siliniyor. Mart sonuna kadar gelir testine girerek ödeme kuvveti olmadığını belgeleyenlerin borcu tümüyle siliniyor. Ekonomik olarak zor halde olan yurttaşların borçlarından kurtulması sağlanıyor. Ödeme kuvveti olanlar ise anaparayı nisan sonuna kadar ödediklerinde gecikme faizinden kurtulacaklar.

SGK borcu olanları ilgilendiriyor. SGK duyurdu. Vergi, prim borçlarının yapılandırılmasıyla milyonlarca vatandaş rahat bir soluk alırken, 31 Mart'a kadar ilk kez gelir testi yaptıranlar kazançlı çıkacak. GSS prim borcu olup da ödeme kuvveti olanların da 30 Nisan'a kadar anaparayı yatırmaları halinde gecikme cezası ve zammının tümünün silineceğini duyurdu.

Vergi, prim borçlarının yapılandırılmasıyla milyonlarca vatandaş rahat bir soluk alırken, 31 Mart'a kadar ilk kez gelir testi yaptıranlar kazançlı çıkacak. Sabah Gazetesi’nin haberine göre aile için birey başı geliri brüt asgari ücretin üçte birinin altında (1.192 liradan az) olup da ilk defa gelir testi yaptıranların borcunun tamamı silinecek. Sağlığa erişim bedava olacak. Sosyal Emniyet Kurumu, bu tarihe kadar gelir testine girip ödeme kuvveti olmadığını belgeleyen yurttaşların tüm borcunun silineceğini duyurdu. Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olup da ödeme kuvveti olanların da 30 Nisan'a kadar anaparayı yatırmaları halinde gecikme cezası ve zammının tümünün silineceğini duyurdu.

BAŞVURU ZORUNLULUĞU YOK

SGK, Ağustos 2020 ve evveline ait GSS prim borçlarını otomatik yapılandırdı. Vatandaşların bu borçlar için ilaveten müracaat yapmasına lüzum yok. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın interaktif vergi dairesine e-Devlet parolası ile girilerek ödeme günleri takip edilerek, direkt olarak yapılabiliyor. Yeniden borçlu hale düşülmemesi için eylül itibarıyla primlerin derli toplu yatırılması gerekiyor. 30 Nisan'a kadar anapara borcun tümünün yatırılması halinde gecikme cezası ve zammı silinecek.

 

 

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu
Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz