Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
7,5231 TL 8,9804 TL 10,4287 TL 411,42 TL 674,98 TL 6,10 TL
Hava Durumu
3 ºC

Haber / Ekonomi
Tarih : 22.02.2021 19:10:04   Güncelleme : 25.02.2021 23:36:47

Üniversite Öğrencilerine Yeni İş Fırsatı Müjdeli Haber Geldi

Koronavirüs salgını sürecinde çalışma alışkanlıklarında değişiklik yaşanırken, evde çalışma sistemi büyük önem taşıyor.


Üniversite Öğrencilerine Yeni İş Fırsatı Müjdeli Haber Geldi

Koronavirüs salgını sürecinde çalışma alışkanlıklarında değişiklik yaşanırken, evde çalışma sistemi büyük önem taşıyor. Bu süreçte evde geçirilen süre artarken, evden üretimi teşvik ederken online eğitim alan üniversiteli gençlere de iş fırsatı doğdu. Evde ürettiği takı, boncuk işleme, seramik işleri, boyama, sepet, ahşap bebek oyuncakları, resim gibi ürünleri internetten satan üniversite öğrencileri de ev kadınları gibi vergi avantajından yararlanabilir.

Koronavirüs salgını sürecinde evde geçirilen vaktin artması sonrasında, evden üretimi teşvik ederken online eğitim alan üniversiteli gençlere de iş fırsatı yarattı. İnternetten satış gençlerin çalışma hayatına adım atmasını da kolaylaştırıyor. Evde ürettiği takı, boncuk işleme, seramik işleri, boyama, sepet, ahşap bebek oyuncakları, resim gibi ürünleri internetten satan üniversite öğrencileri de ev kadınları gibi vergi avantajından yararlanabilir. Uygulamadan yararlanmak isteyenlerin yapması gereken çok basit işlemler yer alıyor. Vergi dairesine giderek, "vergi muafiyet belgesi" aldıktan sonra fırsattan yararlanabilirsiniz.

İŞ YAPAN ÖĞRENCİYE BİRÇOK AVANTAJ

Üniversite öğrencileri de ev kadınları gibi çok az bir sermaye ile ofis açmadan, vergi ödemeden para kazanmaya başladı. Evde üretilen ürünler internet siteleri üzerinden ülkenin dört bir yanına pazarlanabiliyor. Kasım 2020'de yaşama geçirilen düzenleme ile evdeki üretimlerini internetten satanlara vergi muafiyeti getirildi. Bu uygulamadan öğrenciler de yararlanabilecek.

1 OCAK 2021'DEN İTİBAREN GEÇERLİ

Vergi muafiyeti 1 Ocak  2021'den itibaren elde edilen gelirler için uygulanacak. Yararlanmak isteyenler ikametgâhının olduğu yerdeki vergi dairesine müracaat ederek esnaf vergi muafiyeti belgesi alacak. Vergi muafiyetinden yararlanmak isteyenler rastgele bir bankadan ticari hesap açacak.

İnternetten sattığı ürünlerin bütün hasılatı buradan tahsil edilecek. Bir takvim senesinde elde edilen hasılatın bu sene için 240 bin lirayı aşması halinde muafiyetten yararlanılmayacak. Belirlenen bu hasılat tutarı her sene tekrar değerlenerek belirlenecek.

BİRDEN FAZLA ÜRÜN SATANLAR

Birden çok ürün imal ederek internet ve aynısı elektronik ortamda satılması halinde bütün ürünlerden elde edilen toplam hasılata bakılacak. Her bir ürün cinsi için ayrı ayrı hesaplama yapılmayacak. Ticari, zirai, mesleki kazancı gerçek usulde gelir vergisine tabi olanlar bu muafiyetten yararlanmayacak.

İNTERNETTEN SATIŞ ZORUNLU

Vergi muafiyetinden yararlanabilmek için evde uygulanan ürünlerin internet ve aynısı elektronik ortamda satılması zorunluluğu bulunuyor. Bir kısmının internet bir kısmının da değişik şekillerde yapılması halinde bu uygulamadan yararlanılamayacak.

Uygulamadan yararlananların belge düzenleme, defter tutma, beyanname verme yükümlülüğü olmayacak. Belgenin geçerlilik zamanı 2 sene olup zamanı bittiğinde yenilenmesi gerekiyor.

MUAFİYET HANGİ İŞLERDE GEÇERLİ?

Muafiyet, dokuma ürünleri, halı, kilim, havlu, örtü, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, takı yapma, tığ örgü işleri, dikiş, tarhana, erişte, mantı gibi ürünler ve benzerlik gösteren, aynı koşullarla imal edilenler için de geçerli.

Evlerde sarfedilen aletler dışında endüstri tarzı ya da seri üretim yapabilen makine ve alet kullanılmaması, dışarıdan işçi çalıştırılmaması, satışların işyeri açmadan yapılması gerekiyor. Satış uygulamak için çoğu yol bulunuyor. Mevcut piyasa yeri siteleri tercih edilebileceği gibi şahsi site de kurulabilir. Sitelerden uygulanan satış üzerinden komisyon ödeniyor.

MUAFİYET BELGESİ NASIL ALINACAK?

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesinden "Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi Alma Dilekçesi" kısmındaki form doldurularak çıktısı alınacak. Bu form ikametgâhın bulunduğu yerdeki vergi dairesine başvurularak bedava bir şekilde belge alınabilir. Belge teslim edildikten sonra vergi dairesi yetkilileri gün verecek ve eve gelerek uygulanan ürünlere bakım evde bu işi yaptığınıza onay veren bir tutanak tutacak.

İŞKUR 450 BİN İŞYERİNİ ZİYARET EDECEK

İŞKUR bu yıl 450 bin farklı işyerini ziyaret edecek. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "İş ve meslek danışmanlarımız burada istihdamın artırılması konusunda vermiş olduğumuz teşvikleri ve hizmetlerimizi işyerlerine aktaracak" dedi. Bakan Selçuk, bu yıl 2.2 milyon kişiye iş ve meslek danışmanlığı hizmeti sunulacağını, istihdam fuarlarının sayısını da artıracaklarını bildirdi. Bakan Selçuk, bu yıl yaklaşık 2.2 milyon kişiye iş ve meslek danışmanlığı verileceğini belirterek, istihdam fuarlarının sayısının artırılacağını ifade etti.

 

 

 

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu
Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz