Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0738 9.7060 11.1716 451.32 740.44 6.61
Hava Durumu

Haber / Ekonomi


Tarih : 12/4/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/4/2020 12:00:00 AM

Ulastirma ve Altyapi Bakani Karaismailoglu: "Havaalanlarimizin sayisini 26'dan 56'ya çikardik"

Ulastirma ve Altyapi Bakani Karaismailoglu: "Havaalanlarimizin sayisini 26'dan 56'ya çikardik"


Ulastirma ve Altyapi Bakani Karaismailoglu:

Ulastirma ve Altyapi Bakani Adil Karaismailoglu, "Hava alanlarimizin miktarini 26'dan 56'ya çikararak önemli bir yol kat ettik." dedi. Bakan Karaismailoglu, Türkiye Ihracatçilar Meclisi (TIM) ile Türk Hava Yollari (THY) arasinda TIM Dis Ticaret Kompleksi'nde düzenlenen Isbirligi Protokolü Lansmani'nda yaptigi konusmada, yasanilan çagda havacilik sektörünün bütün dünyada belirleyici bir rekabetçi güç olarak öne çiktigini söyledi. Hava yolu ulasiminin mesafeleri kisaltan, hizli ve verimli bir ulasim modu olarak küresel is yasaminin, dünya turizminin ve kültürler arasi sosyal etkilesimin seyrinde stratejik önem tasidigini belirten Karaismailoglu, sunlari kaydetti: "Yolcu nakliyeciliginin yani sira kargo tasimada da her geride biraktigimiz gün agirligi yükselen havayolu ulasimi, hem bugünün hem de gelecegin en önemli lojistik modlarindan biridir. Bilindigi gibi Türkiye, cografi bakimdan 3 kitanin ortasindaki kilit konumuyla, ilerlemis pazarlarla gelismekte olan pazarlar arasindaki uçus rotalari üstünde yer almaktadir. 1,6 milyar insanin yasadigi, 39 trilyon 410 milyar dolar gayri safi milli hasila (GSMH) ve 8 trilyon dolar ticaret hacmine sahip 67 ülkeye, en çok 4 saat uçus mesafesinde olmak gibi cografi üstünlüge sahibiz. Iste bütün sunlari öneme alarak 2003 yilindan itibaren yürüttügümüz hava ulasim politikalari ve faaliyetleriyle, dünyada en hizli gelisim gösteren ülkelerden biri durumuna geldik. Dünyada ulasamayacagimiz yer kalmayacak dedik ve çok sükür bu hedefimizi büyük oranda gerçeklestirdik. Son 18 yilda, Türk Havayollarini bir dünya markasi durumuna getirerek, uçtugumuz rotalarin kapsamini genisleterek, hava alanlarimizin miktarini 26'den 56'ya çikararak önemli bir yol kat ettik. Stratejik çalismalarimiz vasitasi ile Türkiye ve Istanbul bugün dünya havaciliginin önemli bir transit merkezi durumuna gelmistir" Bakan Karaismailoglu, "18 yil süresince Türkiye'nin her noktasini birbiriyle baglamak ve cografyamizi dünyanin ve bölgemizin önemli ticaret yollarinin kalbi durumuna getirmek üzere çok çalistik. Bugün de Türkiye’nin bir lojistik güç olmasi için hep bir arada çalisiyoruz. Bütün ulasim modlarindaki dev projelerimizle, akilli hareketlilik çözümlerimizle, haberlesme atilimlarimizla, ekonomimize, ihracatimiza omuz vermeye devam ediyoruz. Hepimiz çok iyi bilmeliyiz ki, dogru altyapiyi ve ulasim sistemini kurmazsak, hedefledigimiz ekonomik ve sosyal gelismeyi yakalamamiz olasi degildir. Yeni Ipek Yolu'nun, Afrika-Avrupa-Asya üçgeninde odaklanmaya baslayan ekonomik gücün bize getirdigi firsatlara hazir olmali ve en iyi sekilde degerlendirmeliyiz. Bizi hedeflerimize tasiyacak yol ne kadar mesakkatli ve zorlu olursa olsun, inaniyorum ki, Cumhurbaskanimizin önderliginde, gelecegi bugünden kurmak için gece gündüz çalisan bizlerin beraberce basaramayacagi bir is yoktur." degerlendirmesini yapti.

- "Türk Hava Yollari kargo nakliyeciliginde yüzde 30'a varan hizmet bedeli üstünlügü saglayacak"

Karaismailoglu, TIM ile THY arasinda yasama geçecek is birligi protokolünü Türkiye'nin ekonomik hedefleri yönünden çok önemli buldugunu belirtti. THY ve TIM Türkiye'nin menfaatlerine adanmis, daimi büyüme yolunda gayret gösteren Türkiye'nin iki güzide kurumu oldugunun altini çizen Karaismailoglu, "Türk Hava Yollari dogrultusundan kargo nakliyeciliginda yüzde 30’a varan hizmet bedeli üstünlügü saglanmasi, ihracatçilarimizin rekabet güçlerini artirmasina büyük katki saglayacaktir. Ayni sekilde, ihracatçilarimizin talep edecegi hizmetler, kargo sektörünün yildizi Turkish Cargo'nun is hacmi hedeflerine ulasmasini saglayacaktir." ifadelerini kullandi.

Karaismailoglu, sözlerini su sekilde sürdürdü:

"2019 yilinda 102,4 milyar dolar olarak kayitlara geride biraktigimiz gelirler göz önüne alindiginda, hava kargonun islemis yillara göre toplam sektör içindeki payinin iki kat artarak yüzde 26 oraninda yükselecegi ön görü edilmektedir. Bu çerçevede ülkemizin de hava kargo nakliyeciligi ve lojistik alanindaki projelere öncelik vermesi stratejik yönden önem tasimaktadir. Bütün sunlar gerçeklestiginde, Turkish Cargo'nun, dünyanin bir numarali hava kargo markasi olmasi önünde hiçbir engel kalmayacaktir. Sözün özü, bir aradan kuvvet dogacaktir. Havacilikta geldigimiz noktanin kahramani THY, basarilarina hiz kesmeden devam edecektir. Ekonomimizin önder kuruluslarindan Türkiye Ihracatçilar Meclisimiz ve kiymetli mensuplarina da bunun disinda bu yerinde isbirliginin tarafi olarak takdirlerimi sunuyor, basarilarinin devamini diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti Ulastirma ve Altyapi Bakanligi olarak THY ve TIM arasinda yapilan is birligi protokolünün her iki taraf için de suandan hayirli ugurlu olmasini temenni ediyorum."

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?