Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0738 9.7060 11.1716 451.32 740.44 6.61
Hava Durumu
18 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 12/6/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/6/2020 12:00:00 AM

Türkiye'nin ilk entegre günes paneli fabrikasinda kapasite katlanacak

Türkiye'nin ilk entegre günes paneli fabrikasinda kapasite katlanacak


Türkiye'nin ilk entegre günes paneli fabrikasinda kapasite katlanacak

Kalyon Holding Yönetim Kurulu Baskani Cemal Kalyoncu, Ankara Baskent Organize Sanayi Bölgesindeki günes paneli üretim fabrikasini ziyaret eden gazetecilere degerlendirmelerde bulundu. Toplam 400 milyon dolar yatirimla kurulan söz konusu fabrikadan önce Türkiye'de sadece günes paneli montajinin yapildigini animsatan Kalyoncu, fabrikada üretilecek panellerin ilk asamada, 1 milyar dolar yatirimla hayata geçirilecek olan Karapinar Günes Enerji Santralinde (GES) kullanilacagini, böylelikle santralde ekipman kullaniminda yüzde 75'in üstünde yerlilik saglanacagini anlatti. Karapinar GES'teki günes paneli kurulumunun devam ettigini ve kurulu gücün üç aylik sürede 40 megavata ulastigini dile getiren Kalyoncu, söyle konustu: "Türkiye'de önümüzdeki süreçte yeni günes enerji santrallerinin kurulmasi gerekecek. Dünyada yenilenebilir enerji yatirimlari artacak. Sektörde üretim ve ihracat firsatlarinin degerlendirilmesi gerekiyor. Bu sebeple, günes paneli üretiminin Ar-Ge dahil tüm asamalarini entegre sekilde tek çati altinda toplayan ve bu özelligiyle dünyada tek olan Kalyon Günes Teknolojileri Fabrikasi'nda 500 megavat olan üretim kapasitesini artirma karari aldik. Gelecek yil hazirandan itibaren hücre ve günes paneli üretim kapasitemiz 1000 megavata çikacak, 1400 kisiye sagladigimiz istihdam rakami da 2 bin 100 olacak. Yerli ve milli enerji atilimi açisindan ülkemiz için büyük ve degerli bir projeyi hayata geçiriyoruz."

Ar-Ge merkezi ile dünyada benzersiz

Kalyoncu, fabrikanin toplam 100 bin metrekare kapali alana sahip oldugunu, bunun 2 bin 500 metrekaresinde Ar-Ge merkezinin yer aldigini söyledi. Söz konusu Ar-Ge merkezinde 100'den fazla arastirmacinin çalistigini belirten Kalyoncu, sunlari kaydetti: "Ar-Ge merkezinde özellikle panel hücresi ve modüllerin verimini artirma, akilli fabrika çalismalari ve batarya teknolojilerinin gelistirilmesi gibi konular üzerine çalismalar yürütülüyor. Burada üretilecek paneller yüzde 75'in üzerinde yerlilik oranina sahip. Ar-Ge çalismalariyla bu orani kisa sürede yüzde 90'lara çikartacagiz. Merkez ayni zamanda 5 bin metrekare açik alan test platformuna sahip. Ayrica merkezde, üniversite-sektör is birligi kapsaminda Hasan Kalyoncu Üniversitesi, ODTÜ Günes Arastirmalari Merkezi ve TÜBITAK gibi saygin kuruluslarla ortak projeler yürütülecek."

"Karapinar GES uzaydan görülebilecek"

Kalyoncu, temiz enerji sektöründe atilan adimlarla Türkiye'nin dünyada da iyi bir konuma geldigini belirterek, fabrikada Türkiye'de ilk kez günes paneli üretiminin 4 asamasinin da tek çati altinda toplandigini bildirdi. Karapinar GES'in faaliyete geçtiginde 2 milyon kisinin elektrik ihtiyacini karsilayacagini aktaran Kalyoncu, "Yerli ve milli enerji atilimi açisindan ülkemiz için büyük ve degerli bir projeyi hayata geçiriyoruz. Kisa zamanda çok büyük mesafe aldik. Karapinar GES'te kullanim ömrü 30 yil olan 3,5 milyon panelin kurulumu tamamlandiginda, santral uzaydan görülebilecek." diye konustu. Karapinar GES faaliyete geçtiginde Türkiye'nin elektrik üretiminde günes enerjisinin payinin yüzde 20 artacagi tahmin ediliyor. Hem Ankara Sanayi Bölgesi'nde üretilecek günes panelleri hem de Karapinar GES'te üretilecek elektrikle cari açigin kapatilmasina yillik 400 milyon dolar katki saglanmasi hedefleniyor.

Üretimin 4 asamasi tek fabrikada

Kalyon Günes Teknolojileri fabrikasinda 4 üretim asamasi bulunuyor. Birinci asama, "ingot" asamasi olarak isimlendiriliyor. Bu asama, günes paneli üretiminin ilk adimi olarak tanimlaniyor. Silindirik sekilde özel bir ham madde yardimiyla "kütük" adi verilen ingot üretimi gerçeklestiriliyor. Ingot üretiminde ham madde olarak kumda bulunan silisyumun islenmesiyle elde edilen ve milyarda on saflik derecesine sahip olan polisilisyum kullaniliyor. Yaklasik 350 kilo agirliginda ve 4-5 metre boyundaki bir ingotun üretimi dakikada sadece 1,5 milimetre ilerlemeyle iki gün sürüyor. Ikinci asama "wafer" asamasi. Wafer, yaklasik 16 santimetrekare ve 180 mikron kalinliginda bir plaka olarak tanimlaniyor. Bu islemde, önce silindir seklindeki ingotun uçlari kesiliyor. Özelligine göre 30-75 santimetre boylarinda bir kez daha kesilen ingot parçalarinin yuvarlak kenarlari da kareleme islemiyle kesiliyor ve ortaya köseli bir külçe çikiyor. Üretilen külçeler, elmas kapli 55 mikron kalinliginda, saniyede 15 metre hiza sahip tel testereler ile 180 mikron kalinliginda dilimleniyor. Üçüncü asama olan hücre asamasinda ise elde edilen wafer ileri teknoloji ürünü haline getiriliyor. Nano kalinlikta yüzey kaplama ve degisik kimyasal prosesler kullaniliyor. Hücre fabrikasinda silisyum dilimler 10'dan fazla kimyasal ve fiziksel yari iletken üretim sürecinden geçerek, fotovoltaik günes hücresi özelligi kazandiriliyor. Son asama ise panel asamasi olarak isimlendiriliyor. Üretilecek panele göre 60 ya da 72 adet hücre özel bir zemin üzerinde yine özel teknikler kullanilarak birbirlerine lehim yapilarak birlestiriliyor.  

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?