Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0745 9.7126 11.1758 451.65 740.97 6.61
Hava Durumu
18 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 12/3/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/3/2020 12:00:00 AM

Türk Telekom'dan görme engelliler için "ilaç barkodu okuma" hizmeti

Türk Telekom'dan görme engelliler için "ilaç barkodu okuma" hizmeti


Türk Telekom'dan görme engelliler için

Türk Telekom, 3 Aralik Dünya Engelliler Günü öncesinde, ilaç prospektüslerine sesli ulasmayi gerçeklestiren bir ilke imza atti. Türk Telekom'dan yapilan açiklamaya göre, insan merkezli yaklasimiyla çalismalarini sürdüren, toplumsal meselelere teknolojik çözümler yapan Türk Telekom, 3 Aralik Dünya Engelliler Günü'nde saglik pazarinda engelleri kaldiran projesiyle bir ilke imza atiyor. Bu tarafta Türk Telekom, RxMediaPharma Interaktif Ilaç Bilgi Kaynagi is birligiyle görme engellilerin, 6 binin üstündeki ilacin asli verilerine ulasabilecekleri "ilaç barkodu okuma" özelligini yasama geçiriyor. Yeni özellik ile kullanicilar, ilaç kutusunun üstünde yer alan barkodlari, Telefon Kütüphanesi programi ana menüsündeki ilaç barkodu tarife ikonunu etkinlestirerek açilan kameraya okuttuklarinda, ilaçlara dair kullanim talimati, yan etkileri, saklama kosullari gibi verilere basitçe ve baskasina ihtiyaç duymadan ulasabilecek.

-"Teknolojiden her bireyin ihtiyaç lari tarafinda yararlanmasi bizim için mühim"

Açiklamada görüslerine yer verdigi Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Ümit Önal, sunlari kaydetti: "Türkiye'ye deger katacak projeler üretmek için çalisiyoruz. Teknolojiden her bireyin ihtiyaç lari tarafinda yararlanmasi bizim için çok mühim. Telefon Kütüphanesi programi içindeki ilaç barkodu okuma özelligi ile görme engellilerimizin hayatini biraz da kolaylastirabilmenin, ömürlerine dokunabilmenin sevincini yasiyoruz. Diger yandan EyeSense ile onlarin yaninda olmayi sürdürüyor, az gören çocuklarimiz için yaptigimiz Günisigi projemiz vasitasi ile çocuklarimizin gelecegine isik olmak için çalisiyoruz."

- Telefon Kütüphanesi programi ile 2 bine yakin sesli kitaba ve içerige erisim saglaniyor

Verilen bilgiye göre, Türk Telekom, bugüne kadar engelli yurttaslarin bilgiye esit sartlarda erisebilmesi için teknolojinin tanittigi imkânlari seferber ederek çogu mühim projeyi yasama geçirdi. Bu kapsamda, Telefon Kütüphanesi programi ile 2 bine yakin sesli kitaba ve içerige erisim saglaniyor. Uygulama içindeki Tablolar Konusuyor özelligi dünyaca ünlü 20 betimlemeli tabloyu barindirirken, Para Tanima fonksiyonu da görme engellilerin güvenle ve bagimsiz bir sekilde alis veris yapabilmelerine imkân taniyor. Nesne ve renk tarife özelligi ile görme engellilerin günlük hayatlarini basitlestiren ve fotograf çekme özelligi ile sosyal medyada da aktif olmalarina destek olan EyeSense programini yayinlayan Türk Telekom, az gören çocuklarin yasama aktif katilabilmesi için de Günisigi projesini yürütüyor.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?