Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0750 9.7118 11.1797 451.73 741.11 6.61
Hava Durumu
18 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 12/6/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/6/2020 12:00:00 AM

Türk Kahvesi Günü'ne "bahanesi çok" kutlama

Türk Kahvesi Günü'ne "bahanesi çok" kutlama


Türk Kahvesi Günü'ne

Arçelik ile Türk Kahvesi Kültürü ve Arastirmalari Dernegi, 5 Aralik Dünya Türk Kahvesi Günü'nde Türk kahvesi tutkunlarini, "Bahanesi Çok" sloganiyla online bir bulusmada bir araya getirdi. Arçelik'ten yapilan açiklamaya göre, Arçelik Perakende TV üzerinden yayimlanan "Türk Kahvesinin Gelecegi Bulusmasi", sektörün önde gelen isimleri ile Aret Vartanyan, Saffet Emre Tonguç ve Cenk Girginol'un renkli anlatimlarina ev sahipligi yapti. Kalben'in bu bulusma için özel yorumladigi "Kahveyi Kavururlar" türküsü, izleyicilerin büyük begenisini topladi. Türk kahvesinin UNESCO tarafindan Insanligin Somut Olmayan Kültürel Mirasi kabul edilmesinin yil dönümünde "Bahanesi Çok" sloganiyla gerçeklesen bulusmada, Türk kahvesinin tarihi, ritüelleri, dünyaya tanitilmasina iliskin çabalar ve atilmasi gereken adimlar üzerine sohbetler gerçeklestirildi. Türk kahvesine iliskin inovatif yaklasimlar paylasildi.  

- "Dünyada her gün 3,5-4 milyar doz kahve içiliyor"

  Açiklamada görüslerine yer verilen Türk Kahvesi Kültürü ve Arastirmalari Dernegi Baskan Yardimcisi Osman Serim, sunlari kaydetti: "Sosyal kültürümüzün önemli bir unsuru olan Türk kahvesi, UNESCO somut olmayan kültür varligi listesine giren ilk kültür içecegidir. Bu, Türk kahvesinin dünya çapinda bilinirligi adina atilmis önemli bir adimdir. Diger yandan dünyada her gün 3,5-4 milyar doz kahve içiliyor. Son 20 yildir kahve pazari sürekli büyüyor. Kahve pazari, senelik 100 milyar dolarlik bir ekonomik degeri ifade ediyor. Bu, Türkiye'nin de daha fazla pay almasi gereken bir ekonomik degerdir. Arçelik'in Telve ile baslattigi kahve makineleri, Türk kahvesinin yayginlasmasi ve ülkemiz için ekonomik katma degere dönüsmesi adina önemli adimlardir. Telve ile baslattiklari bu dönüsüm için ve ayni zamanda sponsorumuz olarak bugünü mümkün kildiklari için Arçelik'e çok tesekkür etmek istiyorum." Yazar Aret Vartanyan ise Türk kahvesi kültürünü yasatmakta teknolojinin önemine dikkati çekerek, "Degeri insanlara ulastirmak için teknolojiyle birlestirmek zorundayiz. Yapay zeka ve robotlar olunca insanlar yok olacak anlamina gelmiyor. Teknoloji ile insanlari daha yukari tasiyoruz. Bir restorani düsünün, Türk kahvesi makinesi ile çok sayida insana hizli, pratik ve lezzetli sekilde Türk kahvesini ulastirabiliyor." ifadelerini kullandi.  

- "Göze ve kalbe dokunan bir yani var kahvenin"

  Arçelik Endüstriyel Tasarim Direktörü Serdal Korkut Avci da Arçelik'in, ürün ve teknolojileriyle hayati kolaylastirmayi, insanlarin hayatina dokunmayi hedefledigini aktararak, "'Bir kahvenin 40 yillik hatiri vardir' diye bir söz var. Göze ve kalbe dokunan bir yani var kahvenin. 30 yillik geçmise sahip köklü Ar-Ge'miz 2002 yilinda bu fikirle yola çikti, bir ritüeli teknolojiye çevirmek ve onu da duygusal bir formda sunabilmekti amacimiz. Bu çalismalar sonucunda, cezvede pisirilen kahve lezzetinde, bol köpüklü, tek tusla Türk kahvesini pisirecek Telve dogdu. 2004 yilinda çift cezveye otomatik olarak kahve yapabilen Telve'yi pazara sunduk." degerlendirmesinde bulundu.

Arçelik'in otomatik Türk kahvesi makinesi ile pazara öncülük ederek sektörü dönüstürdügünü belirten Avci, sunlari kaydetti:

"Müsteri içgörüleri ve pazarin ihtiyaçlarina göre yeni modeller gelistiriliyor. Çiftli Telve'yi pazara sunduktan sonra Tekli Telve'yi çikardik, pazari inceleme basladik. Tasarimi sadelestirdik. Müsteriyi sürekli dinleyen Ar-Ge ekibimiz su tankli olanini gelistirdi. Selamlique ile is birligi yaparak Türk kahvesi ile kapsüllü kahveyi birlestirdik. Farkli aroma tercihleri sunduk. Tasarimi, metal ve ahsapla yorumlayarak farkli bir deneyim haline getirdik. 22 patentli Selamlique Kapsüllü Türk Kahvesi Makinesi, saygin tasarim ödüllerinden biri olan IF Design'da Türkiye'ye ilk kez mutfak ürünleri alaninda Altin Ödül'ü getirdi. Pazari izleyince ticari versiyonuna önemli bir ihtiyaç oldugunu gözlemleyip Telve-Pro'yu gelistirdik. Indüksiyon teknolojisi ile cezvenin her tarafini ayni anda isitarak geleneksel kahve lezzetini sunduk. Geçtigimiz yil da yepyeni sik tasarimiyla Yeni Telve'yi müsterilerimizin begenisine sunduk."  

- "Türk kahvesi makinemiz 52 ülkede satiliyor"

  Ikinci oturumda ise Gastronomi Yazari Cenk Girginol, kahvenin Osmanli'ya gelisi, Türk kahvesi lezzeti, çesitleri ve Türk kahvesinin 3'üncü nesille etkilesimi ile ilgili bilgiler aktarirken, yurt disinda Türk kahvesi ile ilgili karsilastigi olumlu tepkileri paylasti. Arçelik Orta Dogu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Kürsat Coskun, "Türk kahvesi makinesinin, bu kültürü dünyaya tanitmamiz ve büyük kahve pazarindan daha fazla pay almamiz için çok önemli rolü bulunuyor. Bu sorumlulukla Arçelik, faaliyet gösterdigi ülkelere Türk kahvesi kültürünü tasimak ve global ölçekte yayilimini artirmak üzere bir strateji izliyor. Türk kahvesi makinemiz Avrupa'dan Orta Dogu'ya, Afrika ülkelerine ve ABD'ye kadar bugün 52 ülkede satiliyor." ifadelerini kullandi. Tarihçi ve Seyahat Yazari Saffet Emre Tonguç ile Arçelik Türkiye Pazarlama Direktörü Mehmet Tüfekçi, Türkiye'deki kahve ritüelleri ve Anadolu'daki kahve envanteri üzerine yaptiklari söyleside, mirradan menengiç kahvesine, Tarz-i Hususi'den Izmir Kizlaragasi Hani'nin fincanda pisen kahvesine degisik pisirme yöntemleri ve gelenekleri aktardi. Mehmet Tüfekçi, Arçelik'in, zengin Türk kahvesi kültürünü tanitma yolculuguna bir kitap ve belgesel projesi ile devam edecegini duyurdu. Kocatepe Kahve'nin üstlendigi "Kahve ve Saglik" söylesisinde ise Prof. Dr. Hamdi Akan, Türk kahvesinin saglik üzerindeki etkilerini anlatti. "Bahanesi Çok" bulusmasinin kaydi "http://www.arcelikperakendetv.net/" adresinden izlenebilecek.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?