Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0909 9.6871 11.1202 459.13 753.26 6.74
Hava Durumu

Haber / Ekonomi


Tarih : 12/3/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/3/2020 12:00:00 AM

Türk-Is Genel Baskani Atalay: Isveren ve hükümetin 'evet' diyecegimiz bir rakam getirecegini umut ediyoruz

Türk-Is Genel Baskani Atalay: Isveren ve hükümetin 'evet' diyecegimiz bir rakam getirecegini umut ediyoruz


Türk-Is Genel Baskani Atalay: Isveren ve hükümetin 'evet' diyecegimiz bir rakam getirecegini umut ediyoruz

Türk-Is Genel Baskani Ergün Atalay, yarin baslayacak asgari ücret görüsmelerine dair Türk-Is Genel Merkezi'nde düzenledigi basin toplantisinda, taban ücret olmasi gereken asgari ücretin, Türkiye'de "geçim ücreti"ne dönüstügünü söyledi. Bugün 7 milyondan çok insanin asgari ücretle geçindigini belirten Atalay, asgari ücretli çalisanlarin yüzde 99'unun sendikasiz bulunduguna ilgi çekti. Asgari ücretin nasil belirleme edildiginin toplumun geneli dogrultusundan bilinmedigini dile getiren Atalay, su sekilde konustu: "Asgari ücret, isçi, isveren ve hükümetten beser kisinin bulundugu 15 kisilik komisyon dogrultusundan belirleniyor. Isveren ve hükümet, çogunlugu saglayip istedigi gibi asgari ücret rakamini belirliyor. Bu yil yönetimle 'Biz bu komisyona katilmasak mi?' diye de düsündük. Bu komisyon adaletli bir komisyon degil. Toplumun bir alani bunu anlamiyor. 'Sendikalar isterse belirli bir noktaya getirir.' diyor. Kamu sözlesmelerinde ya da özel sektör sözlesmesinde bir sürü yaptirim hakkimiz var ama asgari ücrette bu tür bir yaptirim hakkimiz yok."

"Asgari ücretle geçinilmedigini toplumun tamami biliyor"

Asgari ücretin vakit içinde "geçim ücreti"ne dönüsmesini elestiren Atalay, "Bugün asgari ücret net 2 bin 324 lira. Bu ücretle degil bir ay 15 gün bile geçinilmez. Komisyonda isveren ve hükümeti temsil eden üyeler, bugünden itibaren baslasinlar bakalim 2 bin 324 lirayla kaç gün yönetim edebiliyorlar? Onun için isveren ve hükümetin, insanlari tebessüm ettirecek, bizim de 'evet' diyecegimiz bir rakam getirecegini bekliyor ve umut ediyoruz. Böyle bir rakami getirirlerse masada onlarla beraber hareket ederiz." dedi. Atalay, komisyondan talep edecekleri rakam konusu ile alakali Hak-Is ve DISK'in de görüslerini alacaklarina isaret ederek, su verileri verdi: "Hak-Is ve DISK'in temsilcileriyle pazartesi günü görüstük. Dün de arkadaslarimiz uzmanlariyla görüstü. Asgari ücrete dair 7-8 maddeden meydana gelen ilkeler belirlendi. Bununla alakali yarin ortak bir açiklama yapacagiz. Kafamizdan geçtigimiz bir rakam var. Komisyon üyeleri, önümüzdeki zamanlarda Hak-Is ve DISK'in kanaatini de alip kamuoyuna bunu açiklayacak." Bazi siyasi partilerin yeni asgari ücrete dair açikladigi rakamlara da deginen Atalay, "Bir parti '3 bin lira' diyor, öteki '3 bin 100 lira' diyor, öbürü '5 bin' diyor. Bu bu tür devam ediyor. Neticede sahip olunan asgari ücretle geçinilmedigini asgari ücretli biliyor, biz biliyoruz, toplumun tamami biliyor." diye konustu.

Komisyonda engelli bir bayan isçi de yer alacak

Bugünün 3 Aralik Dünya Engelliler Günü bulundugunu animsatan Atalay, bu vesileyle bütün engellilerin gününü kutladi. Atalay, bu yil Asgari Ücret Tespit Komisyonunun isçi heyetinde, Adalet Bakanliginda temizlik görevlisi olarak çalisan Koop-Is Sendikasi delegesi engelli Özgül Yardimci'nin da yer alacagini bildirdi. Toplantida, Türk-Is Genel Egitim Sekreteri ve Teksif Sendikasi Genel Baskani Nazmi Irgat, Türkiye Haber-Is Sendikasi Genel Baskani Veli Solak ve Tarim-Is Sendikasi Genel Baskani Ilhami Polat da yer aldi.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?