Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0738 9.7060 11.1716 451.32 740.44 6.61
Hava Durumu
18 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 12/2/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/2/2020 12:00:00 AM

TIM Baskani Gülle: Türkiye ihracatini artiran 4 ülkeden biri

TIM Baskani Gülle: Türkiye ihracatini artiran 4 ülkeden biri


TIM Baskani Gülle: Türkiye ihracatini artiran 4 ülkeden biri

Türkiye Ihracatçilar Meclisi (TIM) Baskani Ismail Gülle, ihracat verilerine iliskin AA muhabirine yaptigi degerlendirmede, kasim ayi ihracat rakaminin 2019'un ayni ayinin hemen altinda gerçeklestigini söyledi. Özellikle pandeminin ikinci dalgasinin birinci dalgadan daha siddetli olmasi ve ülkelerin aldigi önlemlerin tüketim harcamalarindaki düsüsü beraberinde getirmesi sebebiyle kasim ayi ihracatinda sinirli bir düsüs yasandigini söyleyen Gülle, söyle devam etti: "Günlük ihracat rakamlarinda çok yüksek rakamlara gelmistik. Kasim ayi ihracatimiz 16 milyar 88 milyon dolar oldu. Su anda pandeminin etkisiyle kasim ayi ihracatini bu sekilde gerçeklestirmis olduk. Bu yilin üçüncü çeyregi itibariyla dünyada ihracatini arttiran 4 ülkeden biriyiz, bununla gurur duyuyoruz. Bu, çok önemli destekler ve ihracatçimizin büyük özverisi ile gerçeklesti. Bu destekler için Cumhurbaskanimiza ve hükümetimize tesekkür ediyoruz. Dünyadaki bütün büyük ihracatçi ülkelerde düsüs var. Dogal olarak bunun etkilerinin üçüncü çeyrek büyüme rakamlarina yansidigini görüyoruz. Üçüncü çeyrek rakaminda ihracatin etkisini burada görüyoruz. Hizmet ihracatindaki düsüsün negatif etkisine ragmen imalat ve üretim sanayi endekslerindeki artislarla son derece güzel bir büyüme rakami geldigini görüyoruz. 4. çeyrekte büyümeye ihracatin net katkisini daha da görecegiz. Insallah aralik ayinda dünyada olaganüstü seyler olmazsa basariyla ihracatimizi sürdürecegiz. Pandemi dönemi hijyen sektörü ile ilgili çok ciddi artislar gerçeklestirdi. Bu süreçte ilgili alandaki ihracat seviyemiz milyar dolar seviyesine yaklasti. Geçen ayki ihracatimizi bir önceki yilin kasim ayi ile karsilastirdigimizda temizlik, dezenfektan ürünleri, maske, tulum ve solumum cihaziyla yüzde 200'lük bir artis söz konusu. O yüzden burada basarili bir performans sergiliyoruz."

"Yas meyve sebze sektöründe ay bazindaki en yüksek ihracat yapildi"

TIM Baskani Gülle, kasim ayinda yas meyve sebze sektörünün ay bazinda en yüksek ihracatini gerçeklestirdigi söyledi. Kasim ayindaki ihracat rakamlarinda 29 sektörün içerisindeki 17 sektörün ihracatini arttirdiginin altini çizen Gülle, "Tarim sektörlerimizde hemen hemen hepsinde bir artis söz konusu. Ayni zamanda çelik sektöründe de yüzde 20'ye yakin bir artis var. Elektronik sektöründe yüzde 10'un üzerinde bir artis var. Otomotiv sektöründe azda olsa bir artis var. Hazir giyim sektörümüz geçen yilla hemen hemen ayni seviyede. Bu sektörlerimizin direk basarilari ortaya bu rakamin çikmasina neden oldu." degerlendirmesinde bulundu. Gülle, mücevher sektörünün bu dönemde biraz daha düsüste kaldigini, elektronik ve demir disi metaller sektöründe artis oldugunu kaydetti.

"Dis ticaret fazlasi veren Türkiye' mottosuyla yola çiktik"

Gülle, sektörlerin çogunda artis oldugu için kasim ayi ihracatinda basarili performansin görüldügünü ifade etti. Kasim ayinda ihracat ailesine 1.726 kisinin yeni katildigini söyleyen Gülle, bunlarin ihracata katkilarinin kasim ayinda 88 milyon 193 bin dolar oldugunu belirtti. Ihracat ailesine her ay bu kadar katilimin olmasinin, ailenin gittikçe büyümesinin, ihracatin tabana yayilmasinin, Türkiye'nin bütün illerinde hepsinde ihracatin olmasinin ve illerin birbirleriyle yarismasinin kendilerini memnun ettigini söyleyen Gülle, su ana kadar 44 ülkede sanal ticaret heyeti toplantilari yaptiklarini anlatti.

Güllü, sunlari kaydetti:

"Buralara binlerce firmamizi götürdük. Burada yaklasik 7 bin 800 is görüsmesi yaptik. Insallah bunlarin etkisinin ihracatimiza ciddi sekilde katkisi olacagina inaniyoruz. Ihracatin ithalati karsilama orani altin hariç yüzde 87. Biz 'dis ticaret fazlasi veren Türkiye' mottosuyla yola çiktik. Insallah bu hedefle yolumuza devam ettikçe ihracatin ithalati karsilama orani da daha yüksek seviyelere gelecektir. Ana ihracat pazarimiz olan Avrupa Birligi'nde salgina iliskin gelismelerin olumluya dönmesi durumunda özellikle tekrar çok yüksek ihracat rakamlarina ulasacagimiza yürekten inaniyorum."  

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?