Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0729 9.7084 11.1698 452.16 741.80 6.63
Hava Durumu
9 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 12/4/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/4/2020 12:00:00 AM

Sokak lezzetleriyle ünlü sehirler

Sokak lezzetleriyle ünlü sehirler


Sokak lezzetleriyle ünlü sehirler

Seyahat sitesi Enuygun.com, sokak lezzetleriyle öne çikan kentleri derledi. Enuygun.com'dan yapilan açiklamaya göre, bir bölgenin kültürünü ve cografyasini en iyi sekilde kesfetmenin yolu ünlü lezzetlerinden geçiyor. Genellikle de kentlerin sokak yemekleri, toplumun damak zevkinin kültürle birlesmesinin bir ürünü oluyor. Seyahat sitesi Enuygun.com, sokak lezzetleriyle öne çikan kentleri derledi. Yeni yerler kesfederken gidilen yerin yalnizca ünlü binalarini ya da meydanlarini degil, yöresel yemeklerini ve sokak lezzetlerini de kesfetmek gerekiyor. Enuygun.com, sokak lezzetleriyle ünlü kentleri kesfe çagiriyor.

- Istanbul

Istanbul’da süregelen bir sokak lezzeti kültürü bulunmakta ama kentle en çok özdeslesen sokak lezzeti, islak hamburger. Istanbul’un bir baska gözde lezzeti ise balik ekmek. Istanbul’a gelip de Eminönü’nde balik ekmek yememek pek olasi degil. Midye dolma da bu iki lezzetin pesi sira gelen bir sokak lezzeti. Midye dolma Türkiye'nin çogu sehrinin en dinamik sokaklarinda bulunabilecek bir lezzet ama Istanbul’da Yemenin tadi da bir degisik oluyor. Midye tezgahinin basinda bol limonla kaç adet midye yenildigi unutulabiliyor. Istanbul sokaklarinda gezerken kokorecin, tatli olarak ise sambali ve halka tatlisinin da kesinlikle tadina bakilmasi gerekiyor.

- Izmir

Kendine has lezzetlere sahip Izmir'de ilk akla gelen sokak lezzeti gevrek ve boyoz. Gevrek simitle karistirilsa da pisirilme tarziyla degisiklasan bir tat. Boyoz ise sabahin erken saatlerinde sicak ve çitir çitir satilan bir Izmir klasigi. Boyozun en siki arkadasi ise haslanmis yumurta oluyor. Genelde boyoz ve haslanmis yumurta bir arada satiliyor. Boyoz kadar ünlü bir baska sokak lezzeti ise lokma tatlisi. Izmir sokaklarinda yürürken büyük kazanlarda lokma hazirlayip dagitan insanlar görülebiliyor.

- Brüksel

Patates kizartmasi cenneti olarak tabir edilebilecek Brüksel sokaklarinda külahta patates kizartmalari satiliyor ve sokaklari turlarken nerdeyse bütün turistlerin elinde külahlar görebilirsiniz. Sos olarak istenilen miktarda ketçap ve mayonez alinabiliyor. Brüksel sokaklarina adim attiginizda kokusuyla büyüleyecek bir baska lezzet ise waffle. Brüksel’deki waffle Türkiye’de alistigimizdan degisik. Dikdörtgen seklindeki waffle hamuru altin renginde ve karamelize seker nedeniyle çitir çitir oluyor. Hem de genellikle Türkiye’de yenildigi gibi üzerine bir sürü degisik malzeme konulmuyor. Erimis çikolata, biraz krem santi ve mevsim meyveleriyle hazirlanan classic durumu en çok tüketilen oluyor. Fakat tabii turistik sebeplerle çogu degisik türde de yapiliyor.

- Atina

Yunanistan mutfagini düsününce akla ilk olarak mezeler, deniz ürünleri ve uzo geliyor ama ülkede sokak yemekleri kültürü de son derece zengin oluyor. Bütün ülkeyle özdeslesen en ünlü sokak yemegi souvlaki. Kebap sise benzeyen souvlaki son derece lezzetli oluyor. Atina’da yiyebileceginiz bir baska sokak lezzeti ise koulouri yani simit. Simit arabalarinda ya da simitçilerin kafalarinda tasidigi tepsilerde satilan koulouri yiyerek Atina sokaklari kesfe çikilabiliyor.

- Berlin

Almanya sokak lezzetleriyle son derece ünlü bir ülke. Genellikle de currywurst, bütün dünyayi etkisini altina almis bir sokak lezzeti. Sosisle hazirlanan bu sokak lezzetinin en önemli özelligi sosislerin pistikten sonra körili ketçapa bulanmasi. Körili ketçapta bekleyen sosisler kâgit tabaklara konurken üzerine yine köri serpistiriliyor. Almanya’ya gidildiginde kesinlikle bu lezzeti deneyimlemek gerekiyor. Berlin sokaklarinda en çok görülebilecek baska bir lezzet ise döner. Türklerin Almanlara kattigi lezzet olan döner, genellikle hem turistler hem de Almanlar dogrultusundan çok sik tercih ediliyor.

- Bangkok

Bangkok, baska dünya kentleri arasinda en iyi sokak lezzetlerine sahip kent olarak biliniyor. Sehrin çogu yerinde sira sira dizilmis tezgahlarda Tayland’a özgü çogu yemek bulunabiliyor. Genellikle Zafer Aniti’nin etrafinda kurulan tezgahlar, en taninmis olanlari. Tabii ki Bangkok sokaklarinda yemek yerken hijyen konusu ile ilgili ekstra dikkatli olmak gerekiyor. Hijyen konusu ile ilgili emin olduktan sonra yer fistigi, arpacik sogan, biber gibi lezzetlerle hazirlanip pilavla bir arada verdigi satay, denenebilecek lezzetlerden biri oluyor. Bunun yanisira çogu degisik noodle çesidi de Bangkok sokaklarina kurulan tezgahlarda alicisini bekliyor. Bunlar disinda çirpilmis yumurtayla balik sosunun yagda kizartilmasiyla elde edilen Khao Khai Jiew gibi Tayland’a özgü çogu degisik lezzeti de bulunabiliyor.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?