Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.2364 10.0327 11.5532 484.91 795.54 7.28
Hava Durumu

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/17/2021 8:15:22 PM   Güncelleme : 3/17/2021 8:15:22 PM

SGK Şartları Duyurdu Erken Emeklilik Müjdesi Yaş Şartına Bakılmadan Daha Az Sürede Emekli Olabilirsiniz

Milyonlarca kişi emekli olabilmenin hayalini kuruyor. Emekli olabilmek belirli şartlar aranırken, bazı şartlarda emeklilik hakkı tanınıyor.


SGK Şartları Duyurdu Erken Emeklilik Müjdesi Yaş Şartına Bakılmadan Daha Az Sürede Emekli Olabilirsiniz

Milyonlarca kişi emekli olabilmenin hayalini kuruyor. Emekli olabilmek belirli şartlar aranırken, bazı şartlarda emeklilik hakkı tanınıyor. Bu şartları taşıyanlar, yaş şartına bakılmadan daha az sürede emeklilik imkanına kavuşuyor. Bunun için en az 10 yıl, yani 1800 gün prim ödenmiş olması da isteniyor. Peki, erken emeklilik şartları nedir? Hangi koşullarda erken emekli olunur? İşte haberin detayları...

Erken emekli olmanın şartları nedir? Prim gününü ve yaşını dolduran sigortalı çalışanlar SGK'ya başvuru yaparak emekli olabiliyor. Emekli olabilmek için belirli şartlar aranırken, bazı durumlarda erken emekli olunabiliyor. Eğer doğuştan bir engel varsa, yaş şartına bakılmadan daha az sürede emeklilik hakkı tanınıyor. İşte merak edilenler...

ERKEN EMEKLİ NASIL OLUNUR?

Çalışma gücünü belli oranda kaybeden sigortalı çalışanlar için erken emeklilik hakkı bulunuyor. Sonradan çıkan rahatsızlıklarda da malulen emeklilik ya da iş göremezlik gibi basitlikler sunuluyor.

ERKEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NEDİR?

Şeker hastalığı olanlara da erken emeklilik olanağı bulunuyor.

Bunun için hastalığın çalışma kuvvetinde yüzde 60 oranında kayba yol açmış olması gerekiyor.

Tabii bu kaybın sevk edilen hastanenin raporuyla belirlenmesi ve bu raporun Sosyal Emniyet Kurumu (SGK) tarafından da onaylanması koşulu aranıyor.

Bunun beraberinde en az 10 sene, yani 1800 gün prim ödenmiş olması da isteniyor.

YÖNETMELİK NE DİYOR?

SGK Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliği'nde şeker hastalarının malulen emekli olabilmeleri için rahatsızlığı insan bedeninde en az 3 organı bozması gerektiği de belirtiliyor.

Bu yönetmeliğin eklerinde hangi hastalıkların malulen emeklilik için geçerli olacağı da sıralanıyor. Bu listede kanser hastaları da var.

KANSER HASTASINA 18 AY MAAŞ

Malulen emeklilik şartlarında uygulanan farklılıklar vasıtası ile kanser hastalarına da malullük maaşı ödeniyor.

Kanser çeşidine göre değişmekle beraber lüzumlu prim ve sigorta koşulunu taşıyan sigortalılar belli bir vakit malul sayılıp maaş alabiliyor.

Bu vakit 18 ay olarak uygulanırken; birtakım hastalıklarda 12, birtakımlarında ise 24 ay olabiliyor.

Kanser hastalarının teşhisten itibaren 1 sene içerisinde başvurmaları yüzde 60 koşuluna bakılmaksızın aylık bağlanabiliyor. Süre sonucunda çalışma gücü kaybına bakılıyor.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK?

2021 senesine dair bayram ikramiye tarihleri belli oldu. Bu sene Ramazan Bayramı 13-15 Mayıs tarihlerine denk geliyor. Eğer erken ödeme tarafında bir karar alınmazsa Ramazan Bayramı ikramiyesinin 10-12 Mayıs tarihleri arasında ödenmesi bekleniyor.

Kurban Bayramı ise 20-23 Temmuz tarihleri arasında idrak edilecek. Buna göre de Kurban Bayramı ikramiyesinin 12-19 Temmuz tarihleri arasında ödenmesi öngörülüyor. Tam tarihleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı duyuracak.

BAYRAM İKRAMİYESİNDE ARTIŞ OLACAK MI?

Ramazan ve Kurban Bayramları evvel 1.000'er lira ikramiye alacak olan emekliler, tutarda artış yapılmasını bekliyor. Genellikle enflasyona endekslenmesi önerisi getiriliyor. Eğer enflasyona endekslenirse; emeklilerin, dul ve yetim aylığı alanların bayram ikramiyelerine her sene bir önceki sene gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılabilecek.

2020 senesi enflasyonu yüzde 14.60 olarak gerçekleşti. Buna göre bin liralık ikramiye 1.146 liraya yükselecek. Emeklilerin eline bu sene 2.000 lira yerine 2.292 lira geçecek. İkramiye artışından yalnızca emekliler değil, kapsamdaki dul ve emekliler de yararlanacak.

 

 Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?


Popüler Haberler