Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.2364 10.0327 11.5532 484.91 795.54 7.28
Hava Durumu
21 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/20/2021 12:45:17 PM   Güncelleme : 3/20/2021 12:45:17 PM

SGK Resmen Duyurdu İmkanı Olmayanın Borcu Silinecek Nisan Sonuna Kadar

Yüz binlerce kişiyi yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanıyor. SGK borcu olan vatandaşlar için harekete geçti.


SGK Resmen Duyurdu İmkanı Olmayanın Borcu Silinecek Nisan Sonuna Kadar

Yüz binlerce kişiyi yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanıyor. SGK borcu olan vatandaşlar için harekete geçti. Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcundan kurtulmak isteyenler için süreç devam ediyor. Belirlenen tarihler arasında anapara ödemesini yapan vatandaşların gecikme faizi ve cezalarından kurtulacaklar. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından duyurulan tarihleri ve şartları haberimizde derledik..

SGK resmen duyurdu. Gücü olmayanın borcu silinecek. SGK tarafından yapılan açıklamaya göre, "İlk defa gelir testi yapacak vatandaşlarımız! Yaşadığınız hanede aile içi kişi başı geliriniz brüt asgari ücretin üçte birinin altında ise 31 Mart 2021 tarihine kadar gelir testi yaptırmanız halinde genel sağlık sigorta borcunuzu siliyoruz. Sağlığa erişiminizi ücretsiz sağlıyoruz." denildi. Ancak birçok kişi gelir testi yaptırmazken, GSS borcu yıllar içinde artıyor. Vatandaşlara tanınan sürenin sonuna gelirken, detayları haberimizde derledik.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcundan kurtulma fırsatı devam ediyor. Gelir testi yaptırarak ödeme kuvveti olmadığını belgeleyenlerin borcu bütünüyle silinecek. Ödeme kuvveti olanlar ise anaparayı nisan sonuna kadar ödediklerinde gecikme faizi ve cezalarından kurtulacaklar.

SGK programlar ve ödemelere dair sosyal medya hesaplarından mühim duyurular yaptı. Sigortalı çalışmayan, anne, baba ya da eş üzerinden de sağlık hizmeti alamayan şahıslar mecburi olarak Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına alınıyor. Bu bireylerin 2021 itibarıyla aylık geliri 1.192 liranın üzerindeyse her ay 107.32 lira GSS primi ödemesi gerekiyor. Ancak çoğu birey gelir testi yaptırmıyor. Bu yüzden GSS borcu seneler içerisinde artıyor. Bu şahıslara de fırsat meydana getiren prim borçlarını yapılandırma zamanı 1 Şubat'ta sona erdi. Ancak Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarından kurtulma fırsatı hala devam ediyor.

31 MART'A KADAR BAŞVURU

Gelir testinin normalde, yükümlülüğün başladığı tarihten itibaren bir ay içerisinde yapılması gerekiyor. Bir aylık zamanı kaçırmış ve bugüne kadar hiç gelir testi yaptırmamış olanlar için yapılandırma kanununda mühim bir hak tanındı. Bu şahıslar, 31 Mart 2021 tarihine kadar gelir testine başvurmaları durumunda GSS primleri, gelir testi neticesine göre başlangıç tarihinden itibaren güncellenebilecek. Maliye'nin interaktif vergi dairesine (ivd.gib.gov.tr) e-Devlet parolası ile girildikten sonra GSS prim borçları görülebiliyor. Ödemeler de direkt olarak bu sistem üzerinden yapılabiliyor. Ödeme kuvveti olmayan, gelir testine girerek GSS primi ödeme yükümlülüğünden kurtuluyor. Gelir testinde; hane içerisinde birey başına gelir asgari ücretin 3'te 1'inden (bu sene için 1.192.50 lira) az çıkarsa prim ödenmiyor.

NEREDEN KONTROL EDİLİR?

Borçlarını yapılandıran ya da taksitlendiren işverenlerimiz taksitlerini düzenli ödemeleri durumunda destek ve teşviklerimizden yararlanabiliyor.

GECİKME CEZASI SİLİNİYOR

Diğer yandan borcu tespit edilenler, 30 Nisan 2021 tarihine kadar prim borcunun anaparasını peşin ya da taksitle öderlerse, borcun gecikme cezası ve gecikme zammının tamamı silinecek. Ödemenin parça parça yapılması durumunda bütün anaparanın 30 Nisan'a kadar ödenmesi gerekiyor. Mesela 6.374 TL anapara borcu, 3.344 TL gecikme cezası ve gecikme zammı olan bir GSS'li, 30 Nisan'a kadar anaparayı ödemesi durumunda, 3.344 TL gecikme cezasından kurtulacak.

Yapılandırılmış prim borcu ödemelerinizi anlaşmalı olduğumuz bankaların ister internet ve mobil bankacılığı üzerinden dilerseniz şube ya da ATM'lerinden yapabilirsiniz.

Çalışma hayatına ara veren annelere, 6 seneye kadar doğum borçlanması yaparak eksik prim günlerini tamamlama olanağı sağlanıyor.

El işi yaparak geçimini gerçekleştiren ev kadınlarına isteğe bağlı sigortalılıkla emekli olabilme olanağı sağlanıyor.

Evde sağlık hizmeti alması ideal tespit edilen seyrek hastalığı olan yurttaşların sağlık program bedelleri SUT kapsamında karşılanıyor.

Hasta çocuğu ( Hemofili, talasemi, vs. gibi ) olan annelerimizin, hasta için kök hücre vericisi dayanıklı kardeş doğmasına yönelik preimplantasyon kalıtsal tarama (PGD) yapılarak uygulanan tüp bebek tedavi giderlerini karşılıyoruz.

Nadir hastalıklarla alakalı sitogenetik, moleküler, preimplantasyon ve prenatal kalıtsal araştırmaların bedellerini SUT kapsamında karşılanıyor.

Sigortalı bayanlara analık durumlarına bağlı olarak tek gebelikte 112, çoğul gebelikte 126 gün geçici iş göremezlik ödeneği ödeniyor.

kaynak:a haber

 Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?


Popüler Haberler