Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.4705 10.2921 11.9475 502.04 823.66 7.47
Hava Durumu

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/11/2021 1:01:03 AM   Güncelleme : 3/11/2021 1:01:03 AM

PTT Üzerinden Ödenen Yardım Paraları, Devlet Destekleri Nelerdir

Devlet yönünden sağlanan çok yardım parası, kurum ödemeleri ya da destek paraları PTT üstünden ödeniyor. PTT vasıtasıyla ödenen bu yardım paralarının neler olduğunu, ödemelerin nasıl alınacağını müracaatların nereye yapılacağını aktarıyoruz.


PTT Üzerinden Ödenen Yardım Paraları, Devlet Destekleri Nelerdir

Devlet yönünden sağlanan çok yardım parası, kurum ödemeleri ya da destek paraları PTT üstünden ödeniyor. PTT vasıtasıyla ödenen bu yardım paralarının neler olduğunu, ödemelerin nasıl alınacağını müracaatların nereye yapılacağını aktarıyoruz.

 

Pandemi sürecinde sağlanan destek ödemeleri başta olmak üzere devletin çok sayıda yardım parası ödemesi bulunuyor. Hasta olan, zor halde tespit edilen, parasal gereksinim sahibi, ihtiyar ya da engelli olan vatandaşlara sağlanan ödemelerin bazıları PTT vasıtasıyla ödenir.

 

PTT ARACILIĞIYLA ÖDENEN PARALAR, YARDIMLAR, DESTEKLER

 

PTT üstünden ödenen devlet takviyeleri amacıyla bilinmesi gereken ilk başlık ödemelere müracaatların PTT üstünden yapılmadığı. Desteği gerçekleştiren devlet kurumuna oluşturulan müracaatların ardından kurumun destek için onay vermesi ardından ödemeler kurum yönünden bireyin PTT hesabına yatırılır. Bundan ileri dönemde şahıs PTT şubesine giderek ödemelerini alır. PTT’ye ödenen takviyelerin bazıları ise şu şekilde;

 

1000 TL Pandemi Yardım Parası

 

Devlet yönünden sağlanan ve pandemi sürecinde milyonlarca şahsa destek olan pandemi yardım parası PTT hesaplarına yatılır. Kişiler e-Devlet üstünden müracaatlarını yaptıktan sonra Aile Bakanlığı’nın yardım onayı vermesi halinde yardım paralarını e-Devlet kanalı üstünden alırlar.

 

Elektrik Yardım Parası

 

PTT hesabına yatırılan bir başka ödeme elektrik yardım parasıdır. Aile Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları yönünden ödenen elektrik yardım parası 53 TL ile 106 TL arasında değişir. Hak sahiplerinin PTT hesaplarına bu destek her ay yatırılır. Fakat ödemeler nakit olmaz, şahıs faturası ile PTT’ye gider elektrik faturasından destek tutarı düşülür.

 

İşsizlik Maaşı

 

e-Devlet yada İŞKUR üstünden işsizlik maaşı müracaatında tespit edilen şahıslar, müracaat şartlarını sağlamalarını halinde 6 ay, 8 ay yada 10 ay süre ile işsizlik maaşı alırlar. İşsizlik maaşı ödemeleri bireylerin İŞKUR’a iban bildirmemesi halinde PTT şubelerinden ödenir.

 

Nakdi Ücret Desteği – Kısa Çalışma Ödeneği

 

Devlet yönünden pandemi sürecinde müracaat şartları kolaylaştırılan desteklerden olan ödemeler, bireylerin PTT hesaplarına yatırılır. Fakat şahıslar İŞKUR’a iban numarası bildirip hesap tanımlaması yapmışlarda ödemeler banka hesabına da ödenir.

 

Rapor Parası

 

Çalışma hayatında yer alırken mesleki kaza geçiren, hasta olan ve çalışamayacak halde olanlar için sağlık rapor parası ödemeleri PTT hesaplarına yatırılır. Vatandaşlar günlük hesaplama üstünden ödenen bu ödemeler kimlik kartı ile PTT şubesinden alınabilir.

 

Yaşlılık Maaşı

 

Aile Bakanlığı yönünden 65 yaş ve üstünde olup sosyal emniyeti olmayan vatandaşlara ödenen ihtiyarlık aylığı PTT şubelerinden alınabilir. Hak sahipleri kimlik kartları ile PTT şubelerine giderek ödeme tarihlerinde maaşlarını alabilirler.

 Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?


Popüler Haberler