Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.2412 10.0456 11.5566 485.48 796.49 7.28
Hava Durumu
20 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/18/2021 1:14:57 PM   Güncelleme : 3/18/2021 1:14:57 PM

PTT üzerinden alabilirsiniz Ödemeler aylık olarak yapılıyor Yeni yılda 763 TL.

PTT üzerinden alabilirsiniz. Ödemeler aylık olarak yapılıyor. Pandemi döneminde devlet yönünden gereksinimi olanlara yardım yapılıyor.


PTT üzerinden alabilirsiniz Ödemeler aylık olarak yapılıyor Yeni yılda 763 TL.

PTT üzerinden alabilirsiniz. Ödemeler aylık olarak yapılıyor. Pandemi döneminde devlet yönünden gereksinimi olanlara yardım yapılıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yönünden müracaatlar kabul edilirken, yardım ödemeleri yapılıyor. Pandemi döneminde destek ödemelerinin yanı sıra sosyal yardımlarda yapılıyor. Sosyal emniyeti olmayan ve aylık bağlanacak bireyin kendisi ve eşi öneme alınmak için şahıs başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3'ünden (2021 senesi için 852,53-TL) az olan 65 yaş üstü vatandaşlarımıza oluşturulan yardımlardır..

 

Sosyal emniyeti olmayan ve aylık bağlanacak bireyin kendisi ve eşi öneme alınmak için şahıs başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3'ünden (2021 senesi için 852,53-TL) az olan 65 yaş üstü vatandaşlarımıza oluşturulan yardımlardır. Asgari ücret artışı 65 yaş maaşı alanların da yüzünü güldürdü. 65 yaş aylığı alamayan şahıslar için müracaat talihi doğdu. 65 yaş aylığındaki gelir sınırı asgari ücrete endeksli. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yönünden ödemeler sürüyor.

 

KİMLER 65 YAŞ AYLIĞI ALABİLİR?

 

65 yaş aylığı almak için bireyin yaşadığı hanedeki toplam gelire bakılırdı. Haneye dayalı gelir testinden şahsa dayalı gelir testine geçildiği için 65 yaş aylığı almaya hak kazananların adedi da artmış oldu. Eski sistemde aynı evde yaşam sürdüren hane halkından biri işe girdiğinde 65 yaş aylığı kesiliyordu. Şimdi ise yalnızca 65 yaş ve üstü çiftlerin gelirine bakılıyor.

 

Düzenlemeye göre, 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz bireylerin 65 yaş aylığına hak kazanabilmeleri için yalnızca varsa eşlerinin ve kendilerinin gelirlerine bakılıyor ve eşi ve kendisinin geliri asgari ücretin net tutarının üçte birinden düşük olanlara aylık bağlanıyor. Bununla birlikte, planlamaya göre, eşlerin aynı evde yaşayıp yaşamamaları da öneme alınmıyor.

 

DAHA ÇOK KİŞİYE MAAŞ

 

Bu planlama ardından 65 yaş aylığı alan şahıs sayısına artış söz hususu olmuştu. Diğer yandan 65 yaş üstü bireylerin aylıklarının anlamsız şekilde kesilmesinin de önüne geçildi. Mesela 65 yaş üstü dedenin aylığı, aynı evde birlikte yaşadığı torununun işe girmesi nedeniyle kesilebiliyordu. Bu planlama ardından bu problemin önüne geçilmiş oldu. Aynı hanede yaşam sürdüren bireylerin gelirlerindeki değişme nedeniyle 65 yaş aylığının kesilmesi uygulamasına son verildi.

 

65 YAŞ AYLIĞI ALANLARIN MAAŞ FARKI NE ZAMAN YATAR?

 

65 yaş aylığı memur maaş katsayısına endeksli. Memur maaş katsayısı da Ocak Ayı ve temmuz aylarında enflasyon oranında güncellenince 65 yaş aylığının miktarında da artış oluyor. 2020 senesinin son altı aylık enflasyon bilgilerinin belli olması ardından Ocak ayından itibaren 65 yaş aylığının miktarı artacak.

 

65 yaş aylıkları memur katsayısındaki artışla birlikte Ocak ayından itibaren 763.67 TL'ye yükselecek. Dolayısıyla 65 yaş aylığı alan şahıslar 2021 senesinın ilk altı ayında 763.67 TL aylık alacaklar. Ocak Ayı aylıklarını çekenler şubat ayında 1 aylık fark ile birlikte 815.84 TL maaş alacaklar. Bu artışla birlikte 65 yaş aylığına 52.17 TL zam yapılmış oldu.

 

65 YAŞ AYLIĞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

 

Aylık müracaatları, bireyin ikametgahının var olduğu ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na ya da Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne yapılır. Başvuru yapan vatandaşa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yönünden 'müracaat alındı' belgesi verilir.

 

Başvurular en geç 1 ay içerisinde sonuçlandırılır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın www.ailevecalisma. gov.tr/tr-tr/sss/sosyal-yardımlar-genel-müdürlüğü/2022-ayliklari/ linkinden husus ile alakalı daha detaylı bilgiye ulaşılabilir..Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?


Popüler Haberler