Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
7,3248 TL 8,8013 TL 10,1909 TL 410,94 TL 674,19 TL 6,33 TL
Hava Durumu
4 ºC

Haber / Ekonomi
Tarih : 21.02.2021 20:17:44   Güncelleme : 25.02.2021 23:40:05

PTT den Anında Alabilirisiniz 12 Ay Boyunca Aylık Ve Aralıksız 600 TL Verilecek

12 ay süresince aylık ve Aralıksız 600 TL alacak olan vatandaşlar PTT binasına akın etti. Pandemi döneminde döneme alınan pek çok destek bulunmaktadır.


PTT den Anında Alabilirisiniz 12 Ay Boyunca Aylık Ve Aralıksız 600 TL Verilecek

12 ay süresince aylık ve Aralıksız 600 TL alacak olan vatandaşlar PTT binasına akın etti. Pandemi döneminde döneme alınan pek çok destek bulunmaktadır. Bugüne kadar başta pandemi sosyal destek ödemesi olmak üzere pek çok yardım ve destek ödemesi yapıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından pek çok alanda yardım ödemeleri yapılmaya devam ediliyor. Bu desteklerden birisi de doğum yardımı. Doğum Yardımı müracaatı, hesaplaması ve ödemesi, anne ve babanın her ikisinin sağ ve Türk vatandaşı/Mavi kartlı olması durumunda anne üzerinden yapılır. Annenin Türk vatandaşı/Mavi kartlı olmaması ya da annenin vefat etmiş olması durumunda söz hususu işlemler Türk vatandaşı/Mavi kartlı olan baba üzerinden yapılır.

PTT'den hemen alın! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bireysel bazda ve tek seferde birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve ileri çocuklar için 600 TL doğum yardımı yapılıyor. Koronavirüs pandemisi sürecinde döneme alınan ekonomik yardımlar devam ediyor. Hem de önceki yardımlar da sürüyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardım ödemeleri sürüyor ve müracaatlar alınmaya başlandı. Doğum desteği, ihtiyaç sahibi bireylere yönelik verdiği yardım ödemelerinden birisi. Müracaat yapan vatandaşlara PTT üzerinden ödemeler sürüyor. Desteğe müracaat yapmak isteyenler ise şartları merak ederek inceleme yapıyor.

600 TL DOĞUM YARDIMI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yönünden bireysel bazda ve tek seferde birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve ileri çocuklar için 600 TL doğum yardımı yapılıyor.

Kamu işçilerine ise sözleşmeleri gereği, kurumlarından aldıkları doğum yardımı tutarı ile yukarıda anlatılan tutarlar arasındaki fark ödenir. Kurumlarından aldıkları ödeme daha çok ise Doğum Yardımı ödemesi yapılmaz.

DOĞUM YARDIMINDAN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Doğum Yardımı, Türk vatandaşları ile Mavi kart sahiplerine verilir. Annenin ya da babanın ya da her ikisinin de Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması gerekmektedir.

Doğum Yardımı, 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten evvelce doğan çocuklar için Doğum Yardımı verilmez. Fakat ödeme miktarına temel çocuk sırasının tespitinde, başka bir söyleyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15.05.2015 tarihinden evvelce doğmuş olan çocuklar da sayılır.

DOĞUM YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Doğum Yardımı müracaatı, canlı doğumun gerçekleşmesinin sonrasında alakalı nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt prosedürü gerçekleştirdikten sonra "Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin" kusursuz olarak doldurulması ve imzalanmasının sonrasında şahsen, iadeli taahhütlü posta ya da kargo yolu ile yapılır. Başvurular, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılır. Her ne statüde olursa olsun (hizmet alımı yolu ile istihdam edilenler dâhil) kamu kurum ve kuruluşlarınca istihdam edilen personel çalıştığı kuruma müracaattır. Yurtdışında yaşayanların müracaatları ise Büyükelçilik ve Konsolosluklarca alınır. Yurtdışında yaşayanların Türkiye'de bulunmaları durumunda ise rastgele bir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezine başvurmaları mümkündür.

DOĞUM YARDIMI ÖDEMELERİ NE ZAMAN VE NEREDEN YAPILIR?

Doğum Yardımı ödemeleri yapılan müracaatın Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girildiği ayı takip eden ay ortamında hak sahiplerince PTT şubelerinden çekilebilmektedir.

HAMİLEYİM, DOĞUM YARDIMI İÇİN BAŞVURU YAPABİLİR MİYİM?

Hayır, Doğum Yardımı müracaatı canlı doğumlar için yapılabilir. Dolayısıyla canlı doğum gerçekleştirmeniz ve alakalı nüfus müdürlüğünde çocuğunuzun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt prosedürünün yapılmasının sonrasında müracaat yapabilirsiniz.

DOĞUM YARDIMI HER AY MI YAPILACAKTIR?

Hayır. Doğum Yardımı tek seferlik bir yardımdır. 15.05.2015 tarihi sonrasında doğan/doğacak her bir çocuk için bir kereye mahsus ödeme yapılacaktır.

Doğumdan sonra çocuk sağ, fakat anne vefat etti. Doğum Yardımından baba yararlanabilir mi?

Doğum Yardımı müracaatı, hesaplaması ve ödemesi, anne ve babanın her ikisinin sağ ve Türk vatandaşı/Mavi kartlı olması durumunda anne üzerinden yapılır. Annenin Türk vatandaşı/Mavi kartlı olmaması ya da annenin vefat etmiş olması durumunda söz hususu işlemler Türk vatandaşı/Mavi kartlı olan baba üzerinden yapılır.

DOĞUM YARDIMI SADECE ANNEYE Mİ ÖDENİYOR?

Doğum Yardımı müracaatı, hesaplaması ve ödemesi, anne ve babanın her ikisinin sağ ve Türk vatandaşı/Mavi kartlı olması durumunda anne üzerinden yapılır. Annenin Türk vatandaşı/Mavi kartlı olmaması ya da annenin vefat etmiş olması durumunda söz hususu işlemler Türk vatandaşı/Mavi kartlı olan baba üzerinden yapılır.

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu
Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz