Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.4705 10.2921 11.9475 502.04 823.66 7.47
Hava Durumu
18 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/19/2021 12:45:37 PM   Güncelleme : 3/19/2021 12:45:37 PM

Öğrencilere, kadınlara, işsizlere İŞKUR dan müjde Günlük 108,68 TL, 81,51 TL, 54,34 TL Kazanabilirsiniz

İŞKUR, toplumun her kesimine iş fırsatları yaratmayı sürdürüyor. İŞKUR yönünden sağlanan mesleki kurslar yardımıyla vatandaşlar iş öğrenip, iş öğrenme sürecinde parasal destek alıyor.


Öğrencilere, kadınlara, işsizlere İŞKUR dan müjde Günlük 108,68 TL, 81,51 TL, 54,34 TL Kazanabilirsiniz

İŞKUR, toplumun her kesimine iş fırsatları yaratmayı sürdürüyor. İŞKUR yönünden sağlanan mesleki kurslar yardımıyla vatandaşlar iş öğrenip, iş öğrenme sürecinde parasal destek alıyor. Genellikle üniversite ve lise öğrencilerine destek sağlanıyor. Bu sayede öğrenciler bir yandan para kazanırken bir yandan da çalışma hayatına hazırlanıyor. Bu uygulamalara meslek edinmek isteyen herkes müracaatta bulunabiliyor. Hem de kurs ardından işe yerleştirme de yapılıyor. Programa katılan kursiyerler için günlük 54,34 TL-81,51 TL ve 108,68 TL cep harçlığı sağlanıyor.

 

Milyonlarca şahıs için büyük fırsat! Herkes müracaatta bulunabiliyor. İŞKUR yönünden sağlanan mesleki kurslar yardımıyla vatandaşlar iş öğrenip, iş öğrenme sürecinde parasal destek alıyor. Genellikle üniversite ve lise öğrencilerine destek sağlanıyor. Bu sayede öğrenciler bir yandan para kazanırken bir yandan da çalışma hayatına hazırlanıyor. Bu uygulamalara meslek edinmek isteyen herkes müracaatta bulunabiliyor. Hem de kurs ardından işe yerleştirme de yapılıyor. Programa katılan kursiyerler amacıyla günlük 54,34 TL-81,51 TL ve 108,68 TL cep harçlığı sağlanıyor. Peki, Başvuru şartları neler?

 

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR, KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

 

İşbaşı Eğitim Programlarından Yararlanma Şartları

 

Belirtilen şartları gerçekleştiren vatandaşlar işbaşı eğitim uygulamalarına katılabilmektedir.

 

1. Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

2. 15 yaşını tamamlamış olmak,

3. İşverenin birinci ya da ikinci dereceden kan bağı ya da eşi olmamak,

4. Emekli olmamak,

5. Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde uygulama müracaat yapan işverenin çalışanı olmamak,

6. Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak,

7. İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,

 

Belirtilen şartları gerçekleştiren ve uygulama devam etmelerine engel halleri bulunmayan öğrenciler de uygulamalara katılabilmektedirler. Hem de tarımsal faaliyette tespit edilenler ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da işbaşı eğitim uygulamasından yararlanabilmektedirler.

 

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARININ SÜRESİ

 

İşbaşı Eğitim Programı; günde en az 5 en çok 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü ve 45 saati geçmeyecek şekilde düzenlenmektedir.

 

İşbaşı eğitim uygulaması bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en çok 6 ay, muhabirlik ile alakalı mesleklerde en çok 9 ay, tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde MEB Yaşam Boyu Öğrenme Modüllerinin asgari süresinden az olmayacak şekilde ve başka sektörlerde ise en çok 3 ay uygulanmaktadır.

 

Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim uygulamalarına katılan 18-29 yaş arası gençler için 9 aya kadar işbaşı eğitim uygulaması düzenlenebilmektedir.

 

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARINDA KARŞILANABİLECEK GİDERLER

 

İşbaşı eğitim uygulamasına katılan vatandaşlara, uygulama fiilen katıldıkları gün üzerinden;

 

1. İş arayan statüsündeki vatandaşlar için günlük 108,68TL, öğrenciler için 81,51TL, işsizlik ödeneği alanlar için 54,34TL zaruri gider ödemesi,

2. İşte Anne Projesi kapsamında 0-15 yaş arasında çocuğu olan, İş Kulübü faaliyetlerinden faydalanan ve akabinde işbaşı eğitim uygulamalarına katılan bayanlara günlük 110 TL zaruri gider ödemesi,

3. Geleceğin meslekleri olarak tespit edilen mesleklerde düzenlenen uygulamalarda davetlilere günlük 115 TL zaruri gider ödemesi,

4. İmalat sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim uygulamalarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği ödemesi,

5. Genel sağlık sigortası primi,

6. İş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi Kurumumuz yönünden işbaşı eğitim uygulaması boyunca karşılanmaktadır.

 

Hem de İşbaşı eğitim uygulaması katılımcılarına uygulama sonunda, katıldıkları uygulama dair verileri gösteren İşbaşı Eğitim Programı Sertifikası verilmektedir.

 

BAŞVURU YERİ VE ZAMANI

 

İşbaşı eğitim uygulamalarına katılma şartlarını gerçekleştiren bütün vatandaşlarımız, 81 ilde tespit edilen Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerine istedikleri vakit uygulama katılmak için müracaatta bulunabilmektedirler.Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?


Popüler Haberler