Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.2364 10.0327 11.5532 484.91 795.54 7.28
Hava Durumu
19 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/18/2021 6:04:37 PM   Güncelleme : 3/18/2021 6:04:37 PM

O kişilere 1341 lira destek Kısa çalışma ödeneği alanlar dikkat

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın sonrası koronavirüs döneminde işçi ve işvereni rahatlatmak için yapılan kısa çalışma ödeneğinin 31 Mart’ta sona ereceğini açıkladı.


O kişilere 1341 lira destek Kısa çalışma ödeneği alanlar dikkat

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın sonrası koronavirüs döneminde işçi ve işvereni rahatlatmak için yapılan kısa çalışma ödeneğinin 31 Mart’ta sona ereceğini açıkladı. Peki 31 Mart'ta sona erecek olan Kısa Çalışma Ödeneği sonrası işçiler ve işverenler için ne değişecek? Hangi haklar verilecek. Kimler ayda 1.341 lira destek alacak?

 

31 Mart'ta sona erecek olan Kısa Çalışma Ödeneği sonrası işçiler ve işverenler amacıyla ne değişecek? Hangi haklar verilecek. Kimler ayda 1.341 lira destek alacak?

 

Pandemi döneminde milyonlarca çalışana ve işverene bir emniyet olan ve birkaç kez zamanı uzatılan Kısa Çalışma Ödeneği için  son tarih 31 Mart 2021 olarak açıklandı. Salgından büyülenen ve üretimini kısman ya da tamamıyla durduran işyerlerinde çalışanların maaşlarını bu vakit içerisinde İŞKUR ödemişti.

 

Çalışanlar brüt maaşlarının yüzde 60'ını alırken işverenler de mühim bir yükten kurtulmuşlardı. Kısa Çalışma Ödeneği bittikten sonra çalışanlar normal mesailerine dönerken iş verenler de mühim bir destekten yararlanacak.

 

Normalleşme Desteği kapsamında; koronavirüs (Covid-19) kaynaklı zor olan sebep gerekçesiyle yapılan kısa çalışma ödeneğinden ya da nakdi ücret desteğinden yararlanan sigortalıların aynı işyerinde haftalık normal çalışma vakitlerine dönmeleri halinde işverenlere prim desteği sağlanıyor.

 

Teşvik ile, 30/06/2021 tarihini geçmemek üzere kısa çalışmanın/nakdi ücret desteğinin sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren altı ay vakit ile işverenlere bu sigortalıların prime temel kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanacak sosyal emniyet primlerinin tamamı tutarında destek sağlanıyor.

 

İşverene her bir ay için sağlanacak destek zamanı; sigortalının kısa çalışma ödeneğinden/nakdi ücret desteğinden yararlandığı aylık ortalama gün adedi ile sınırlı olacak.

 

ÇALIŞANIN HAKLARI

*Kısa çalışma bitiminde normal çalışmaya ve mesaiye başlar

 

*Primleri 1 ay amacıyla 30 gün üzerinden yatırılır

 

*Maaşını işverenden ve sözleşmesinde yazan oran üzerinden tam alır

 

*17 mayıs 2021 tarihine kadar işten çıkartılamaz

 

İŞVERENİN HAKLARI...

*Çalışanlar bundan sonra günlük 7.5 haftalık 45 saat üzerinden mesai yapar

 

*Kısa çalışmanın bittiği tarihten itibaren 6 ay vakit ile prim desteği alır

 

*Bu zamanda ödemeler günlük 44,72 TL aylık 1.341,56 TL olarak ödenir.

 

*Ödeme oranı KÇÖ gün adedi ile sınırlı tutulur.Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?


Popüler Haberler