Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.0643 9.6506 11.1190 452.02 741.60 6.58
Hava Durumu
17 ºC

Haber / Ekonomi


Tarih : 12/4/2020 12:00:00 AM   Güncelleme : 12/4/2020 12:00:00 AM

MÜSIAD Baskani Kaan: "Tüm imkan ve projelerimizle yapisal reform çalismasinin destekçisi olacagiz"

MÜSIAD Baskani Kaan: "Tüm imkan ve projelerimizle yapisal reform çalismasinin destekçisi olacagiz"


MÜSIAD Baskani Kaan:

Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD) Genel Baskani Abdurrahman Kaan, hükümet dogrultusundan baslatilan reform hareketinin is dünyasi adina önemli oldugunu belirterek, "Bütün imkân ve projelerimiz ile yapisal reform çalismasinin destekçisi olacagiz." ifadelerini kullandi. MÜSIAD Baskani Kaan, bugün Hazine ve Maliye Bakani Lütfi Elvan ve Adalet Bakani Abdulhamit Gül ile yaptiklari görüsme ardindan yaptigi açiklamada, görüsmeye dair degerlendirmelerde bulundu. Pandemi sürecinin agir kosullari altinda dünya ekonomisinin daralma trendini sürdürdügü bir dönemde, Türkiye'nin tekrardan büyüme sürecine girmesi ve bu firsatin iyi degerlendirilmesi adina baslatilan reform hareketini is dünyasi adina önemsediklerini belirten Kaan, Türkiye'nin üretim gücünün gerçekten lüzumlu kosullar saglandigi takdirde tekrardan ve hevesle çarklari döndürmeye hazir oldugunu aktardi. Son büyüme rakamlarinin ayrintilarindaki imalat endüstri katkisi ve sabit sermaye yatirimlarindaki artisin, bu konuda umut verici oldugunu açiklayan Kaan, sunlari kaydetti: "Özellikle pandemi süreci ardindan yasanacak yeni ekonomik yapi içinde ülkemizin hem tedarik hem de lojistik aglari yönünden kendisine hatiri sayilir bir yer bulmasi için suandan esas üretim ve yatirim paradigmalarimizda önemli degisimlerin yapilmasi sarttir. Bu amaçla Hazine ve Maliye ve Adalet Bakanliklari nezdinde ve Cumhurbaskanimiz Recep Tayyip Erdogan'in önderliginde baslatilan bu yapisal reform hareketini MÜSIAD olarak destekledigimizin altini çiziyorum. Bütün imkân ve projelerimiz ile bu reform hareketinin destekçisi olacagimizi da beyan ediyorum."

- "Kisa vadeli çözümler bundan sonra sermaye, emek ve ham madde piyasalarinda istenilen tesiri olusturmayacak"

Kaan, "Bu kez Türkiye’nin gereksinimi olan, mikro düzenlemelerden ziyade zihinsel bir dönüsüm ve özellikle yatirim-üretim-ticaret hattinda senkronizasyonu tesvik edecek bir paradigma degisimidir. Bu amaçla kisa vadeli çözümlerin bundan sonra sermaye, emek ve hammadde piyasalarinda istenilen tesiri olusturmayacagi kanaatindeyiz." degerlendirmesini yapti. Öneri ve taleplerini, makro ve mikro ölçekli düzenlemeler olarak esas olarak iki ayrima tabii tuttuklarini belirten Kaan, görüsme kapsaminda ekonominin sinir uçlarindan gelen bilgiler toplanirken bir yandan da makro düzeyde Türkiye ekonomisinin içinde oldugu halda, büyüme bilesenlerinin nasil sekillenmesi gerektigini, sabit sermaye yatirimlarinin nasil artirilmasi gerekligini, yabanci yatirimcilarin Türkiye'yi tercih etmesini saglayacak ekonomik ve hukuki çerçevenin tekrardan meydana konulmasi gibi konulari dile getirdiklerini aktardi. Kaan, "Türkiye'nin bundan ileri süreçte; sermaye, tesvik ve girisimcilik verimliligi alanlarinda çok daha dikkatli olmasi gereken ve daha seçici adimlar atmasini mecburi kilan bir ekonomik paradigma degisimine gereksinimi oldugunun altini çizdik." verisini verdi.

- "Özel sektörün sermaye stoku olusturma yükünü devletin omuzundan almasi gerek"

MÜSIAD Baskani Kaan, gene görüsme kapsaminda, etkin proje yönetimlerinin gerektiginden bahsettiklerini aktardi. "Özel sektörün sermaye stoku olusturma yükünü devletin omuzundan almasi ve proje bazli ortakliklarla sisteme direkt olarak dahil olmasi gerekliliginin altini çizdik." ifadelerini kullanan Kaan, görüsmeye dair "Rezervlerin tekrardan istenilen seviyeye gelmesi adina sicak para girisi beraberinde direkt olarak yatirimlarin desteklenmesi gerekliliginin alti çizildi. Dogrudan yatirimlarin bu ülkede yalnizca hizmet pazarinda toplanmamasi ya da direkt olarak firma satin alma seklinde gerçeklesmemesi gerektigi belirtildi." verisini verdi.

- "Is yapma basitligi endeksi siralamasi tekrardan belirlenmeli"

Kaan, is yapma basitligi endeksi siralamasinin tekrardan belirlenerek, özellikle yabancilarin KOBI'lere olan ilgisinin artirilmasi gerektigini belirterek, su degerlendirmelerde bulundu: "Bu hal bir bakima firma ihraç etmek olarak da tanimlanabilir. KOBI Kuluçka Merkezlerinin yayginlastirilmasi ve tesvik sistemlerinden daha ziyade KOBI'lerin faydalanmasinin saglanmasi önemli. Kilit sektörlerimiz basta olmak üzere, katma sayisal degeri yüksek sektörlere yapacagimiz milli yatirimlarin, özellikle orta ve uzun vadede fiyat istikrari politikamiza saglayacagi katkinin hayati önem tasidigi yadsinamaz. Bu süreçte yalnizca ölçek büyüklügü ile üstünlük gerçeklestiren firmalarin degil, Türkiye ekonomisinin lokomotif unsuru, KOBI'lerimizin de yatirima tesvik edilerek ve onlarin basta mekan ve finansmana erisim olmak üzere, yatirim yapma istahlarini olumsuz etkileyecek faktörlerin iyilestirilmesi, hem onlarin vakitle büyüyerek çok daha yüksek hacimli üretim kapasitelerine ulasmalarini saglayacak hem de istihdam politikalarimiza olumlu dönüsler saglayacaktir."

- "Büyük teknoloji yatirimlari, yatirim taahhütlü avans kredisi kapsamina alinmali"

Kaan görüsmede bunlarin yani sira, tesvik, kambiyo ve vergi sistemlerinin sadelestirilmesi, kent ekonomilerinin desteklenmesi, ölü sermayenin geri kazanimi için gayrimenkul degersizlestirme düzeneginin önüne geçilmesi, finansal tasarruf edindirme düzeneginin ivedilikle yasalastirilmasi ve pazarinin düzenlenmesi, kidem tazminati fonunun kurulmasi ve yabanci yatirimcilar yönünden Türkiye'nin hukuki algisinin tekrardan seffaflik ve 'herkes için adalet' esaslari üzerinden anlatilmasi gerektigini aktardiklarini bildirdi. Mahkemelerde, özellikle is hayatinda yasanan uyusmazliklarin halli adina bekleyen ve adalete ek is yükü çikaran davalar için arabuluculuk ve tahkim sistemlerinin tekrardan düzenlenerek daha etkin bir sekilde isletilmesi gerektigini belirten Kaan, sunlari kaydetti: "Enflasyon sepetinde gidanin payi yüksektir, bu baglamda gida sektörüne yönelik katma deger yapan büyük teknoloji yatirimlari, yatirim taahhütlü avans kredisi kapsamina alinmalidir. Gida sektörünün esas tüketim gruplarinda, yeterli miktarda yapilamayan üretimden ötürü yillik bazda yüzde 25 ile 40 arasinda degisen reel artislar görmekteyiz. Kamudaki regülasyon görevi yapan sirketlerin özel sektör sirketleriyle bir arada üretim ve stok planlamasini yapmasi, enflasyonu denetim altina alacaktir. Enflasyonun düsmesi, ekonomik rahatlamaya niçin olacaktir. "

Yorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?