Dolar
Euro
Sterlin
Gram Altın
Çeyrek
Gümüş
8.4705 10.2921 11.9475 502.04 823.66 7.47
Hava Durumu

Haber / Ekonomi


Tarih : 3/13/2021 5:28:51 PM   Güncelleme : 3/13/2021 5:28:51 PM

MÜJDE Küçük Esnafa Vergi Muafiyeti Geldi Mi Hangi İşletmeler Vergiden Muaf Olacak İşte Tüm Detaylar

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Reform Paketi'ni açıkladı. Erdoğan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zor günler geçiren 850 bin esnafın gelir vergisinden muaf tutulacağını duyurdu.


MÜJDE Küçük Esnafa Vergi Muafiyeti Geldi Mi Hangi İşletmeler Vergiden Muaf Olacak İşte Tüm Detaylar

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Reform Paketi'ni açıkladı. Erdoğan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zor günler geçiren 850 bin esnafın gelir vergisinden muaf tutulacağını duyurdu. Vergi muafiyeti haberinin ardından yüz binlerce vatandaş, konu hakkında detayları araştırmaya başladı. Küçük esnafa vergi muafiyeti ile ilgili merak edilenleri yazımızda ele aldık. Peki, küçük esnafa vergi muafiyeti geldi mi? Hangi işletmeler vergiden muaf olacak? İşte haberin detayları...

Küçük esnafa vergi muafiyeti geldi mi? Başkan Recep Tayyip Erdoğan, vergi muafiyeti ve küçük işletmelere yönelik uygun fiyatlı kredilerin yanı sıra 850 bin küçük işletmenin gelir vergisinden muaf tutulacağını ifade etti. Vergi muafiyeti ile ilgili merak edilenlere haberimizden ulaşabilirsiniz. Peki, küçük esnafa vergi muafiyeti geldi mi? Hangi işletmeler vergiden muaf olacak? İşte cevaplar...

ESNAFA VERGİ MUAFİYETİ GELDİ Mİ?

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan esnafları sevindiren müjdeli haber geldi. Ekonomik Reform Paketi tanıtım toplantısında konuşan Başkan Erdoğan "Dar gelirli ufak esnaflar gelir vergisinden muaf tutulacak" dedi. İşte o açıklama:

HANGİ İŞLETMELER VERGİDEN MUAF OLACAK?

Basit usulde vergilendirilen kuaför, tesisatçı, tuhafiyeci, marangoz, tornacı, çay ocağı işletmecisi, terzi ve tamirci gibi aşağı yukarı 850 bin esnaf gelir vergisinden muaf tutulacak. Bu esnafların beyan sorumlulukları de kaldırılacak.

BAŞKAN ERDOĞAN NE DEDİ?

Esnafa güzel bir müjde vermek istediğini bildiren Erdoğan, şu şekilde devam etti:

"Salgın devresinde esnafımızın ne gibi zorluklarla mücadele ettiğini biliyoruz. Reform paketimizde dar gelirli ufak esnafımıza yönelik bir vergi muafiyeti de yer alıyor. Basit usulde vergilendirilen kuaför, tesisatçı, tuhafiyeci, marangoz, tornacı, çay ocağı işletmecisi, terzi ve tamirci gibi aşağı yukarı 850 bin esnafımızı gelir vergisinden muaf tutuyor, beyan sorumluluklarını de kaldırıyoruz.

Kapsama giren esnafımızı çok ciddi olarak rahatlatacağına inandığım bu kararın şuandan hayırlı olmasını diliyorum. Vergi Usul Kanunu'nu kayıt dışılığı azaltacak ve vergiye ahengi teşvik edecek şekilde güncelliyoruz.

Güncelleme sonrasında mükelleflerimizin noter tasdiki, muhafaza ve bildirim gibi sorumlulukları mühim ölçüde hafifletilmiş olacaktır. Vergi cezalarında uzlaşma kapsamını genişletiyoruz.

Elektronik defter ve elektronik belge tüketimi uygulamasını kademeli olarak yaygınlaştırarak vergi kayıp ve kaçağını azaltıyoruz. Vatandaşlarımız vergi dairesine bizzat gitmeden işlemlerini dijital ortamda yapabilsinler diye 7 gün 24 saat hizmet verecek Türkiye Dijital Vergi Dairesi uygulamasını başlatıyoruz."

"HEDEFİMİZ TEK HANELİ DÜŞÜK ENFLASYON ORANLARINA ULAŞMAKTIR"

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, salgının devam etme tehlikesini göz ardı etmediklerini, bütçede bu nedenle var olan mali kısmı yeteri kadar genişleterek, salgın ve aynısı fevkalade durumların gerektirdiği ihtiyaçları karşılamak için kullanacaklarını söyledi.

Erdoğan, enflasyonla mücadele mevzusu ile alakalı yürütülecek çalışmaları da şu şekilde sıraladı:

"Öncelikli gündem maddelerimizden birisi de enflasyonla mücadele olacaktır. Hedefimiz tek haneli düşük enflasyon civarlarına ulaşmaktır. Yatırımlarda öngörülebilirliği azaltan, vatandaşımızın günlük hayatına olumsuz etkisi olan enflasyonla mücadeleyi ilk kez vermiyoruz. Biz bir devre yüzde 100'leri geçtiğimiz enflasyonu son olarak yüzde 30'lar civarından alıp tek hanelere düşürmüş bir yönetimiz.

Enflasyondaki yükselmenin hem yapısal hem de devresel sebepleri vardır. Küresel besin fiyatlarındaki yükselişe biraz evvelce değinmiştim. Ülkeler bu yıl dünya çapında beklenilen kuraklık ve salgının sürüyor olması sebebiyle besin stoklarını artırma eğilimindeler.

Bu hal besin fiyatlarında öngörülebilirliği azaltıyor, Besin Komitesinin siyaset önerilerini şekillendirebilmesini ve pazarının etkin çalışabilmesini temin için veri akışını sağlayacak bir erken ikaz sistemi kuruyoruz. Erken ikaz sistemi üzerinden bilhassa üretim, toptan ve perakende adımında besin zincirinin tamamı anlık olarak takip edilerek raporlanacaktır. Sistemin getirdiği anlık veri akışı vasıtası ile karar alma hızımız artacaktır."

kaynak: ahaberYorum Yazın (Üye Olmadan'da Yorum Yazabilirsiniz)
Hava Durumu


Yorumlar

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır.

Tüm Haberleri Gördünüz

Hızlı Anket


Düşünceniz Nedir?

Önümüzdeki Günlerde Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olsa Kime Oy Verirsiniz?


Popüler Haberler